Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop İncelemesi

celestron powerseeker 127eq teleskopu

Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop İncelemesi

Markasından da göreceğiniz üzere bu marka, dünya devidir. Hatta size şunu söyleyebilirim ki, ABD’nin eski Başkan’ı Barrack Obama’nın bile Celestron marka teleskop kullandığı fotoğrafını görmüştüm. Zaten bu tür teleskopları eleştirmek pek doğru değil, çünkü sizi hayal kırıklığına uğratmayacak kadar işlevsel ve kalitelidir. İsterseniz şimdi özellikleri hakkında konuşalım.
Celestron PowerSeeker 127EQ Özellikleri:

Bu teleskopun optik tasarımı tamamen newtonian reflector olarak yapılmış, kaliteli bir malzemedir. Mercek çapı, 127mm, odak uzaklığı ise, 1000mm olarak yapılmıştır. Teleskopun içinde iki adet göz merceği bulunmaktadır. Birinci göz merceği 20mm olup, ikinci göz merceği, 4mm’dir.

Büyütme özelliklerinden bahsedecek olursak, en yüksek büyütme gücü yaklaşık 300x civarlarındadır ve oldukça başarılı bir büyütme fonksiyonu vardır. İşin zıt kısmına gelecek olursak, en küçük büyütme oranı 18x’dir.

Teleskopun kilo ölçüleri normal teleskoplara kıyasla ağır olduğundan kaliteli tripodlar ile gözlem yapılması uygun olur. Çünkü Powerseeker 127EQ teleskopu tamı tamına 7.71 Kg olarak hesaplanmıştır. O yüzden kaliteli tripodlar bile kg bazlı kırılmalar yaşayabilir. Bu teleskopa önerdiğim tripod: Alüminyum 3 ayaklı tripodlardır.

Celestron PowerSeeker 127EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler:

Oldukça kaliteli olan Powerseeker 127EQ ile gözlemlenecek gezegenler oldukça fazladır. Diğer teleskoplara oranla, gezegenleri daha net ve renkli görebilirsiniz. Çünkü mercekleri kaliteli olduklarından ışığı temiz bir şekilde topluyor ve bizlere temiz bir gözlem sunuyor. Şimdi sırası ile gözlemleyebileceğimiz gezegenlere bakalım; Mars, Jupiter, Venüs, Satürn ve bu gezegenlerin doğal uydularıdır. Derin uzay cisimleri arasından, yıldız kümelerini, birçok nebulaları ve gök ada dediğimiz bulutsu cisimleri gözlemleyebilirsiniz.

Celestron PowerSeeker 127EQ Almalı Mıyım?

Teleskopu kullanma fırsatı buldum ve beni çok tatminkar bıraktı. O yüzden ilk başlarda dediğim gibi bu tür teleskoplar eleştirilmeyi bile hak etmiyor bence. Çünkü malzeme kalitesi olsun, mercek kalitesi olsun çok üst düzey. Fiyatını da bütçenize uygun belirlerseniz, ömür boyu güzel bir teleskopa ihtiyaç duymazsınız. Kısacası, orta halli bir bütçeye alınacak çok güzel kaliteli bir teleskop.
celestron powerseeker 127eq ile çekilmiş gezegen
127EQ ile çekilmiş Satürn

Celestron PowerSeeker teleskopu hakkında aklınıza takılan soruları bu konu başlığı altından bana dilediğiniz şekilde sorabilirsiniz. Şimdilik bu kadar, diğer konularımıza da göz gezdirmeyi unutmayın.

11 yorum

Bu teleskopa hayranımmm :)

Yanıtla
Emir YÖNETİCİ

Devasa çok ilginç kullanmak isteridim.

Yanıtla
izzet YÖNETİCİ

Bunu kullanmak harika bir duygudur ya

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Ürünü aldığımızda güneş filtresi de dahil mi ayrıca akıllı telefon yerleştirme bölümü var mı?

Yanıtla

Merhaba, filtre ve akıllı telefon yerleştirme aparatı, teslimat kutusunda gelmiyor. Fakat teleskopu alacağınız mağazayla iletişime geçerek be ek bir ücret ödeyerek malzemeleri alabilirsiniz.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Çok teşekküer ederim... Peki dslr fotoğraf makinemi bağlayabiliyor muyum yoksa T adaptörü alarak bu işlemi kendim mi gerçekleştireceğim?Açıkçası asıl amacım astrofotoğrafçılık yapmak ama doğru teleskobu bulamıyorum.

Yanıtla

Merhaba, bir önceki yorumda da dediğim gibi; fotoğraf makinesini bağlamak için aparat almanız gerekiyor :)

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Teşekkür ederim :)

Yanıtla

Ben teşekkür ederim, iyi gözlemler :)

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

kara gözlemi yaparken görüntüyü ters mi alıyor?

Yanıtla

Merhaba, kara gözlemi yaparken; görüntüyü tersten olacak şekilde gözlem yapıyorsunuz.

Yanıtla

Yorum Gönder