Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop İncelemesi

celestron powerseeker 127eq teleskopu

Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop İncelemesi

Markasından da göreceğiniz üzere bu marka, dünya devidir. Hatta size şunu söyleyebilirim ki, ABD’nin eski Başkan’ı Barrack Obama’nın bile Celestron marka teleskop kullandığı fotoğrafını görmüştüm. Zaten bu tür teleskopları eleştirmek pek doğru değil, çünkü sizi hayal kırıklığına uğratmayacak kadar işlevsel ve kalitelidir. İsterseniz şimdi özellikleri hakkında konuşalım.
Celestron PowerSeeker 127EQ Özellikleri:

Bu teleskopun optik tasarımı tamamen newtonian reflector olarak yapılmış, kaliteli bir malzemedir. Mercek çapı, 127mm, odak uzaklığı ise, 1000mm olarak yapılmıştır. Teleskopun içinde iki adet göz merceği bulunmaktadır. Birinci göz merceği 20mm olup, ikinci göz merceği, 4mm’dir.

Büyütme özelliklerinden bahsedecek olursak, en yüksek büyütme gücü yaklaşık 300x civarlarındadır ve oldukça başarılı bir büyütme fonksiyonu vardır. İşin zıt kısmına gelecek olursak, en küçük büyütme oranı 18x’dir.

Teleskopun kilo ölçüleri normal teleskoplara kıyasla ağır olduğundan kaliteli tripodlar ile gözlem yapılması uygun olur. Çünkü Powerseeker 127EQ teleskopu tamı tamına 7.71 Kg olarak hesaplanmıştır. O yüzden kaliteli tripodlar bile kg bazlı kırılmalar yaşayabilir. Bu teleskopa önerdiğim tripod: Alüminyum 3 ayaklı tripodlardır.

Celestron PowerSeeker 127EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler:

Oldukça kaliteli olan Powerseeker 127EQ ile gözlemlenecek gezegenler oldukça fazladır. Diğer teleskoplara oranla, gezegenleri daha net ve renkli görebilirsiniz. Çünkü mercekleri kaliteli olduklarından ışığı temiz bir şekilde topluyor ve bizlere temiz bir gözlem sunuyor. Şimdi sırası ile gözlemleyebileceğimiz gezegenlere bakalım; Mars, Jupiter, Venüs, Satürn ve bu gezegenlerin doğal uydularıdır. Derin uzay cisimleri arasından, yıldız kümelerini, birçok nebulaları ve gök ada dediğimiz bulutsu cisimleri gözlemleyebilirsiniz.

Celestron PowerSeeker 127EQ Almalı Mıyım?

Teleskopu kullanma fırsatı buldum ve beni çok tatminkar bıraktı. O yüzden ilk başlarda dediğim gibi bu tür teleskoplar eleştirilmeyi bile hak etmiyor bence. Çünkü malzeme kalitesi olsun, mercek kalitesi olsun çok üst düzey. Fiyatını da bütçenize uygun belirlerseniz, ömür boyu güzel bir teleskopa ihtiyaç duymazsınız. Kısacası, orta halli bir bütçeye alınacak çok güzel kaliteli bir teleskop.
celestron powerseeker 127eq ile çekilmiş gezegen
127EQ ile çekilmiş Satürn

Celestron PowerSeeker teleskopu hakkında aklınıza takılan soruları bu konu başlığı altından bana dilediğiniz şekilde sorabilirsiniz. Şimdilik bu kadar, diğer konularımıza da göz gezdirmeyi unutmayın.

28 yorum

Bu teleskopa hayranımmm :)

Yanıtla
Emir YÖNETİCİ

Devasa çok ilginç kullanmak isteridim.

Yanıtla
izzet YÖNETİCİ

Bunu kullanmak harika bir duygudur ya

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Ürünü aldığımızda güneş filtresi de dahil mi ayrıca akıllı telefon yerleştirme bölümü var mı?

Yanıtla

Merhaba, filtre ve akıllı telefon yerleştirme aparatı, teslimat kutusunda gelmiyor. Fakat teleskopu alacağınız mağazayla iletişime geçerek be ek bir ücret ödeyerek malzemeleri alabilirsiniz.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Çok teşekküer ederim... Peki dslr fotoğraf makinemi bağlayabiliyor muyum yoksa T adaptörü alarak bu işlemi kendim mi gerçekleştireceğim?Açıkçası asıl amacım astrofotoğrafçılık yapmak ama doğru teleskobu bulamıyorum.

Yanıtla

Merhaba, bir önceki yorumda da dediğim gibi; fotoğraf makinesini bağlamak için aparat almanız gerekiyor :)

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Teşekkür ederim :)

Yanıtla

Ben teşekkür ederim, iyi gözlemler :)

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

kara gözlemi yaparken görüntüyü ters mi alıyor?

Yanıtla

Merhaba, kara gözlemi yaparken; görüntüyü tersten olacak şekilde gözlem yapıyorsunuz.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

teleskop neden ters görüntü verior mercek teleskobu değil mi düz olması lazım değil mi ?

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

birde sizce Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop (127x1000mm)bunu mu almalıyım Celestron 21038 Teleskop bunu mu arasındakıfarklılıklar var mı

Yanıtla

Merhaba, iki teleskop arasında çok büyük farklar var. Eğer daha kaliteli gözlem yapmak istiyorsanız; Celestron 127 EQ serisini önerebilirim.

Yanıtla

Evet, Celestron 127 EQ teleskobu mercek içeriyor fakat, imal serisi ters orantılı olduğu için, teleskop ile ters olarak gözlem yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu teleskop ile, kara gözlemi yapamazsınız.

Yanıtla

Bilgi için çok teşekkürler :)

Yanıtla

neden kara gözlemi yapamıyoruz 2 hafta önce aldım bu teleskoptan çok net ve düz bir gözlem yaptım. ya benim teleskopta bir terslik var yada sizin bahsettiğiniz yeryüzü gözlemi yapamaz ifadesi yanlış

Yanıtla

Merhaba, incelemesini yaptığım ürün; 2016 yapım yılına ait. Yani, 2017 ila 2018 yılları arasında, yeni bir özellik eklenmiş olabilir.

İyi gözlemler...

Yanıtla

SA HOCAM,

CELESTRON ASTROMASTER 114 EQ İLE BU TELESKOBUN DEĞERLERİ AYNI AMA ARALARINDA 600 TL FİYAT FARKI VAR? FARKIN NEDENİ NEDİR? SİZCE HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?

Yanıtla

hocam bir de son olarak 4 yıllı celestron nexstar 6 se teleskop alsam 2 el herhangi bir problem olur mu?Yani bu teleskopların bir kullanım ömrü var mıdır?

Yanıtla

Merhaba,

Evet, iki teleskobun da özellikleri neredeyse aynı fakat, dış ve iç malzeme yapılarında değişiklikler var. O yüzden, Astromaster 114 EQ teleskobunun fiyatı biraz daha yüksek.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Tekrardan merhaba @ELMADA,

Sanırım, ilk defa teleskop kullanacaksınız. Bu yüzden, Celestron'un en iyi serilerinden biri olan Nexstar 6 SE teleskobunu önermiyorum. Çünkü bu teleskop, gök bilimi çok iyi bilen birisinin kullanacağı türden bir teleskop. Eğer, gözlemde ve gök bilimde yeniyseniz, bu teleskop ile gözlem aşamasında fazlasıyla zorluk çekebilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

hocam sizin de tavsiyenizi dinleyerek çocuğumun doğum gününe Powerseeker 50az aldım.Alırken hem kendim kurcalarım hem de çocuğun çevre uzay farkındalığı gelişir diye düşünmüştüm. Ancak farkettim ki bu teleskop beni en fazla 3-5 ay idare eder mutlaka daha gelişmişini almalıyım.
soru şu: bir sonraki aşamada yukarda tanıttığınız gibi bir teleskop mu alayım.Yoksa Celestron NexStar 6SE PRO gibi daha üst model için bütçemin uygun olmasını mı bekleyeyim?
Nihayetinde kayıt yapabilen otomatik yıldız bulan takip eden dijital bir teleskop almak hedefim.

Yanıtla

Öncelikle merhaba @TUĞRUL

Aslında Celestron’un 50az modeli çok üst düzey bir teleskop ama istediğiniz gözlem gücünü alamadıysanız, size Celestron 127 EQ 2017 modelini önerebilirim. Alacağınız mağazadan veya internet sitesinden, 2017 sürümünü almaya özen gösterin. Çünkü 2017 serisinde, daha gelişmiş bilgisayar hafızası ve daha kaliteli malzeme yapısı bulunuyor.

Ayrıca, Celestron 127 EQ modeli, emin olun 50az modelinden çok daha iyi gözlem gücüne sahip. Başka bir konuya gelecek olursak; Celestron’un Nexstar gibi profesyonel teleskoplarını kullanmak gerçekten çok zordur. O yüzden, 127 EQ modeli size ömür boyu yetecek kalitede diyebilirim.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Merhaba abi. Benin daha önceden deneyimim var. İlk teleskobum lizerf36050tx. Ancak şimdi daha gelişmiş bişey almak istiyorum ve marka değiştireceğim. Ancak ne alacağım bilemiyorum. Zoomex 114f1000EQ almayı düşünüyorum ancak bu markayı daha önce duymadım. Ancak celestron u duyudm ancak dediğim teleskop 1125 kat yakınlaştırıyor. Kafamı karıştıran da bu zoomex i mi alıyim celestronmu ne de olsa bu 300 kat yakınlaştırıyo dediniz sizce hangisini almalıyım

Yanıtla

Merhaba @ÇILGIN ÇOCUK,

Eğer daha önce teleskop ile gözlem yaptıysanız, artık daha iyi teleskop serilerine geçebilirsiniz. Ayrıca, bahsettiğiniz Zoomex markası, Celestron gibi dev bir teleskop markasının yanından bile geçemez. Bazı yazılarımda da dediğim gibi; basit markaların abartılı ve yüksek rakamlarına kanmayın!

Çünkü bazı markalar, ne kadar çok büyütme sağlasa da, Celestron gibi kaliteli bir görüş açısı sağlamıyor. Bu yüzden, kaliteli gözlem yapabilmek ve uzun ömürlü bir teleskop almak istiyorsanız, Zoomex yerine Celestron 127 EQ modelini veya başka Celestron benzeri markalara bakabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Dediğinize katılıyorum ancak bazıları yorum yapmış yakınlaştırma çok kaliteli diye o yüzden kafam karısmıştı. Peki bu teleskopta bir sğrü tuş var nasıl kullanılıyor

Yanıtla

Tekrardan merhaba,

Zoomex’in yakınlaştırması, o fiyat da bulunan rakip teleskoplardan daha kötü bir durumda. Eğer bütçeniz varsa, kesinlikle Zoomex’i önermiyorum.

Ayrıca, bahsettiğiniz tuşlar; Celestron 127 EQ modelinin içerisinde bulunan kullanım kılavuzunda yazıyor. Kullanım kılavuzundan istediğiniz şekilde teleskobun her ayrıntısını öğrenebilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Yorum Gönder