Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop İncelemesi

celestron powerseeker 127eq teleskopu

Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop İncelemesi

Markasından da göreceğiniz üzere bu marka, dünya devidir. Hatta size şunu söyleyebilirim ki, ABD’nin eski Başkan’ı Barrack Obama’nın bile Celestron marka teleskop kullandığı fotoğrafını görmüştüm. Zaten bu tür teleskopları eleştirmek pek doğru değil, çünkü sizi hayal kırıklığına uğratmayacak kadar işlevsel ve kalitelidir. İsterseniz şimdi özellikleri hakkında konuşalım.
Celestron PowerSeeker 127EQ Özellikleri:

Bu teleskopun optik tasarımı tamamen newtonian reflector olarak yapılmış, kaliteli bir malzemedir. Mercek çapı, 127mm, odak uzaklığı ise, 1000mm olarak yapılmıştır. Teleskopun içinde iki adet göz merceği bulunmaktadır. Birinci göz merceği 20mm olup, ikinci göz merceği, 4mm’dir.

Büyütme özelliklerinden bahsedecek olursak, en yüksek büyütme gücü yaklaşık 300x civarlarındadır ve oldukça başarılı bir büyütme fonksiyonu vardır. İşin zıt kısmına gelecek olursak, en küçük büyütme oranı 18x’dir.

Teleskopun kilo ölçüleri normal teleskoplara kıyasla ağır olduğundan kaliteli tripodlar ile gözlem yapılması uygun olur. Çünkü Powerseeker 127EQ teleskopu tamı tamına 7.71 Kg olarak hesaplanmıştır. O yüzden kaliteli tripodlar bile kg bazlı kırılmalar yaşayabilir. Bu teleskopa önerdiğim tripod: Alüminyum 3 ayaklı tripodlardır.

Celestron PowerSeeker 127EQ İle Gözlemlenecek Gezegenler:

Oldukça kaliteli olan Powerseeker 127EQ ile gözlemlenecek gezegenler oldukça fazladır. Diğer teleskoplara oranla, gezegenleri daha net ve renkli görebilirsiniz. Çünkü mercekleri kaliteli olduklarından ışığı temiz bir şekilde topluyor ve bizlere temiz bir gözlem sunuyor. Şimdi sırası ile gözlemleyebileceğimiz gezegenlere bakalım; Mars, Jupiter, Venüs, Satürn ve bu gezegenlerin doğal uydularıdır. Derin uzay cisimleri arasından, yıldız kümelerini, birçok nebulaları ve gök ada dediğimiz bulutsu cisimleri gözlemleyebilirsiniz.

Celestron PowerSeeker 127EQ Almalı Mıyım?

Teleskopu kullanma fırsatı buldum ve beni çok tatminkar bıraktı. O yüzden ilk başlarda dediğim gibi bu tür teleskoplar eleştirilmeyi bile hak etmiyor bence. Çünkü malzeme kalitesi olsun, mercek kalitesi olsun çok üst düzey. Fiyatını da bütçenize uygun belirlerseniz, ömür boyu güzel bir teleskopa ihtiyaç duymazsınız. Kısacası, orta halli bir bütçeye alınacak çok güzel kaliteli bir teleskop.
celestron powerseeker 127eq ile çekilmiş gezegen
127EQ ile çekilmiş Satürn

Celestron PowerSeeker teleskopu hakkında aklınıza takılan soruları bu konu başlığı altından bana dilediğiniz şekilde sorabilirsiniz. Şimdilik bu kadar, diğer konularımıza da göz gezdirmeyi unutmayın.

84 yorum

Bu teleskopa hayranımmm :)

Yanıtla
Emir YÖNETİCİ

Devasa çok ilginç kullanmak isteridim.

Yanıtla
izzet YÖNETİCİ

Bunu kullanmak harika bir duygudur ya

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Ürünü aldığımızda güneş filtresi de dahil mi ayrıca akıllı telefon yerleştirme bölümü var mı?

Yanıtla

Merhaba, filtre ve akıllı telefon yerleştirme aparatı, teslimat kutusunda gelmiyor. Fakat teleskopu alacağınız mağazayla iletişime geçerek be ek bir ücret ödeyerek malzemeleri alabilirsiniz.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Çok teşekküer ederim... Peki dslr fotoğraf makinemi bağlayabiliyor muyum yoksa T adaptörü alarak bu işlemi kendim mi gerçekleştireceğim?Açıkçası asıl amacım astrofotoğrafçılık yapmak ama doğru teleskobu bulamıyorum.

Yanıtla

Merhaba, bir önceki yorumda da dediğim gibi; fotoğraf makinesini bağlamak için aparat almanız gerekiyor :)

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Teşekkür ederim :)

Yanıtla

Ben teşekkür ederim, iyi gözlemler :)

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

kara gözlemi yaparken görüntüyü ters mi alıyor?

Yanıtla

Merhaba, kara gözlemi yaparken; görüntüyü tersten olacak şekilde gözlem yapıyorsunuz.

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

teleskop neden ters görüntü verior mercek teleskobu değil mi düz olması lazım değil mi ?

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

birde sizce Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop (127x1000mm)bunu mu almalıyım Celestron 21038 Teleskop bunu mu arasındakıfarklılıklar var mı

Yanıtla

Merhaba, iki teleskop arasında çok büyük farklar var. Eğer daha kaliteli gözlem yapmak istiyorsanız; Celestron 127 EQ serisini önerebilirim.

Yanıtla

Evet, Celestron 127 EQ teleskobu mercek içeriyor fakat, imal serisi ters orantılı olduğu için, teleskop ile ters olarak gözlem yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu teleskop ile, kara gözlemi yapamazsınız.

Yanıtla

Bilgi için çok teşekkürler :)

Yanıtla

neden kara gözlemi yapamıyoruz 2 hafta önce aldım bu teleskoptan çok net ve düz bir gözlem yaptım. ya benim teleskopta bir terslik var yada sizin bahsettiğiniz yeryüzü gözlemi yapamaz ifadesi yanlış

Yanıtla

Merhaba, incelemesini yaptığım ürün; 2016 yapım yılına ait. Yani, 2017 ila 2018 yılları arasında, yeni bir özellik eklenmiş olabilir.

İyi gözlemler...

Yanıtla

SA HOCAM,

CELESTRON ASTROMASTER 114 EQ İLE BU TELESKOBUN DEĞERLERİ AYNI AMA ARALARINDA 600 TL FİYAT FARKI VAR? FARKIN NEDENİ NEDİR? SİZCE HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?

Yanıtla

hocam bir de son olarak 4 yıllı celestron nexstar 6 se teleskop alsam 2 el herhangi bir problem olur mu?Yani bu teleskopların bir kullanım ömrü var mıdır?

Yanıtla

Merhaba,

Evet, iki teleskobun da özellikleri neredeyse aynı fakat, dış ve iç malzeme yapılarında değişiklikler var. O yüzden, Astromaster 114 EQ teleskobunun fiyatı biraz daha yüksek.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Tekrardan merhaba @ELMADA,

Sanırım, ilk defa teleskop kullanacaksınız. Bu yüzden, Celestron'un en iyi serilerinden biri olan Nexstar 6 SE teleskobunu önermiyorum. Çünkü bu teleskop, gök bilimi çok iyi bilen birisinin kullanacağı türden bir teleskop. Eğer, gözlemde ve gök bilimde yeniyseniz, bu teleskop ile gözlem aşamasında fazlasıyla zorluk çekebilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

hocam sizin de tavsiyenizi dinleyerek çocuğumun doğum gününe Powerseeker 50az aldım.Alırken hem kendim kurcalarım hem de çocuğun çevre uzay farkındalığı gelişir diye düşünmüştüm. Ancak farkettim ki bu teleskop beni en fazla 3-5 ay idare eder mutlaka daha gelişmişini almalıyım.
soru şu: bir sonraki aşamada yukarda tanıttığınız gibi bir teleskop mu alayım.Yoksa Celestron NexStar 6SE PRO gibi daha üst model için bütçemin uygun olmasını mı bekleyeyim?
Nihayetinde kayıt yapabilen otomatik yıldız bulan takip eden dijital bir teleskop almak hedefim.

Yanıtla

Öncelikle merhaba @TUĞRUL

Aslında Celestron’un 50az modeli çok üst düzey bir teleskop ama istediğiniz gözlem gücünü alamadıysanız, size Celestron 127 EQ 2017 modelini önerebilirim. Alacağınız mağazadan veya internet sitesinden, 2017 sürümünü almaya özen gösterin. Çünkü 2017 serisinde, daha gelişmiş bilgisayar hafızası ve daha kaliteli malzeme yapısı bulunuyor.

Ayrıca, Celestron 127 EQ modeli, emin olun 50az modelinden çok daha iyi gözlem gücüne sahip. Başka bir konuya gelecek olursak; Celestron’un Nexstar gibi profesyonel teleskoplarını kullanmak gerçekten çok zordur. O yüzden, 127 EQ modeli size ömür boyu yetecek kalitede diyebilirim.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Merhaba abi. Benin daha önceden deneyimim var. İlk teleskobum lizerf36050tx. Ancak şimdi daha gelişmiş bişey almak istiyorum ve marka değiştireceğim. Ancak ne alacağım bilemiyorum. Zoomex 114f1000EQ almayı düşünüyorum ancak bu markayı daha önce duymadım. Ancak celestron u duyudm ancak dediğim teleskop 1125 kat yakınlaştırıyor. Kafamı karıştıran da bu zoomex i mi alıyim celestronmu ne de olsa bu 300 kat yakınlaştırıyo dediniz sizce hangisini almalıyım

Yanıtla

Merhaba @ÇILGIN ÇOCUK,

Eğer daha önce teleskop ile gözlem yaptıysanız, artık daha iyi teleskop serilerine geçebilirsiniz. Ayrıca, bahsettiğiniz Zoomex markası, Celestron gibi dev bir teleskop markasının yanından bile geçemez. Bazı yazılarımda da dediğim gibi; basit markaların abartılı ve yüksek rakamlarına kanmayın!

Çünkü bazı markalar, ne kadar çok büyütme sağlasa da, Celestron gibi kaliteli bir görüş açısı sağlamıyor. Bu yüzden, kaliteli gözlem yapabilmek ve uzun ömürlü bir teleskop almak istiyorsanız, Zoomex yerine Celestron 127 EQ modelini veya başka Celestron benzeri markalara bakabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Dediğinize katılıyorum ancak bazıları yorum yapmış yakınlaştırma çok kaliteli diye o yüzden kafam karısmıştı. Peki bu teleskopta bir sğrü tuş var nasıl kullanılıyor

Yanıtla

Tekrardan merhaba,

Zoomex’in yakınlaştırması, o fiyat da bulunan rakip teleskoplardan daha kötü bir durumda. Eğer bütçeniz varsa, kesinlikle Zoomex’i önermiyorum.

Ayrıca, bahsettiğiniz tuşlar; Celestron 127 EQ modelinin içerisinde bulunan kullanım kılavuzunda yazıyor. Kullanım kılavuzundan istediğiniz şekilde teleskobun her ayrıntısını öğrenebilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Çok teşekkür ederim bu teleskopla uzaya baktığımı düşünüyorum da düşününce bile bir heycanlanıyorum.

Yanıtla

Şimdiden iyi gözlemler diliyorum :)

Yanıtla

hocam tekrardan merhaba. Sizce celestron poweerseker 127 eq mu yoksa celestron astromaster 31055 130 az mi daha iyi

Yanıtla

Hocam herhalde biraz sizi rahatsız ettim çünkü siz hemen cevap verirdiniz vermediğinize göre istediğiniz zaman cevaplayabilirsiniz. Lakin ben bütçemi ayırdım ne alscağım konusunda kararsızım erken cevap verirseniz sevinirim

Yanıtla

Merhaba @ÇILGIN ÇOCUK,

Bu aralar spam yorumlarla ve yeni teleskop incelemeleri ile uğraşıyorum. O yüzden yorumunu biraz geç gördüm, bunun için senden içtenlikle özür dilerim :)

Konuya gelecek olursak; daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi; Celestron 127 EQ tam senlik bir teleskop, eminim ki, Celestron 127 EQ serisinden oldukça memnun kalacaksın :)

Yanıtla

çok teşşekkür ederim yani bazıları diyorki bu teleskopla birşey gözükmüyo hep kafama takılıyo saolasın hocam.:)

Yanıtla

Merhaba,

Onu diyen kişiler; sanırım teleskopla hiç gözlem yapmamış kişiler... Çünkü 127 EQ teleskobu, Celestron'un en temiz gözlem yapabilme özelliğine sahip teleskoplarının arasında diyebilirim.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Mesela hepsiburada da yorumları okudum diyorlarki mars sadece top şeklinde fazla iyi değil satürn için aynısı venüs içinde aynısı diyorlar jüpiter çok güzel gözüküyo bence jüpiteri gösteren diğerlerini de gösterir.

Yanıtla

Merhaba,

Mars'ın top şeklinde olmasına şükür bile etmelisiniz. Sonuçta 10.000 liralık bir teleskop almıyorsunuz. Jüpiter, Satürn, Ay dışarısında birçok gezegeni veya gök cismini, nohut büyüklüğünde görebileceksiniz. Çünkü, teleskobun odak ve açıklık oranları yeteri kadar güçlü değil.

Fakat Celestron 127 EQ teleskobu, diğer rakip teleskoplara oranla daha kaliteli...

Yanıtla

SA HOCAM,

1300 TL YE MEADE ETX90 2,EL ANLAŞMAK ÜZEREYİM. CİHAZ 3 YILLIK VE TRIPODSUZ FİYAT.TRIPODU YOK YANİ.NE TAVSİYE EDERSİNİZ HOCAM. YANİ ALINIR MI? CİHAZ ÖZELLİK OLARAK MARKA OLARAK NASILDIR? YOKSA SIFIR CELESTRON MU ALMALIYIM?

Yanıtla

Merhaba @ELMADA,

Eğer ürün temiz ve bakımlı bir şekilde kullanılmışsa, 1300 TL gibi bir rakam çok iyi. Fakat az önce de dediğim gibi; ürünün temizliğine çok dikkat edin, herhangi bir sorun gözlem gücünü ve teleskobun fiziksel özelliklerini bozabilir. Kısacası, ürün temiz ise gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Şimdiden iyi gözlemler diliyorum...

Yanıtla

Hocam demiştiniz ya farklı teleskop incelemesi yapıcam celestron 31055 astromaster incelermisiniz.

Yanıtla

Teşekkür ederim hocam.Nasip olursa ürünü alırsam zaten görerek alacam.Fiyat 1300 tl ama trıpod yok gerçi trıpodsuz kullanıma uygun kundak yapısı.Yalnız aklıma takılan şu hocam etx 90x1250 celestron alsam 127x1000 olacak.etx daha az ışık toplar ve derin uzay için daha uygun galiba.Benim ilk amacım gezegenleri gözlemek olacak hocam. Sizce etx 90 dan mı daha iyi görüntü alırım yoksa powerseeker 127 den mi?Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.

Yanıtla

İncelenmesini istediğiniz teleskop, editörlere bildirildi. En kısa sürede incelenmesi gerçekleştirilecek.

İyi günler...

Yanıtla

İlk hedefiniz gezegen gözlemleri olacaksa, kesinlikle ama kesinlikle Celestron 127 EQ teleskobunu seçmelisiniz. İnanın, mercek kaliteleri olağanüstü seviyede...

İyi gözlemler...

Yanıtla

teşekkür ederim hocam.

Yanıtla

Ben teşekkür ederim, iyi gözlemler :)

Yanıtla

sa hocam,

400 tl ye 2, el celestron 127 eq aldım.Ürün 2-3 güne elime geçmiş olur.İnşaallah sorunsuz temiz bir cihazdır:) Ürün 4 yıllık hocam ve görüntüyü ters veriyormuş.Görüntüyü düzlemek için nasıl bir aparat almam lazım?Tam olarak ismi nedir hocam?

Yanıtla

Merhaba,

Öncelikle teleskobunuz hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Evet, eski modellerde görüntüyü ters veriyor. Bunun için, Celestron’un düzleştirici ayna aparatları var. Fakat, ücretleri baya bir pahalı. Yerinizde olsam, görüntü düzleştirme aparatı yerine, daha kaliteli göz mercekleri alırım.

Yine de aparat alacağım derseniz; 4’’ derecelik 127 EQ Düzleştirici Ayna olarak teleskop mağazalarından veya teleskop sitelerinden alabilirsiniz.

İyi gözlemler dilerim...

Yanıtla

teşekkür ederim hocam.Şimdi zaten 4mm ve 20mm mercek gelecek galiba.Başka ne tür mercekleri önerirsiniz.Kaliteli derken kastınız nedir?

Yanıtla

HOCAM BİR DE ŞU AYNA İÇİN LİNK VERMENİZ MÜMKÜN MÜ? BULAMADIM BEN :)

Yanıtla

Evet, 4mm ve 20mm'lik göz mercekleri gelecek. Daha kaliteli göz mercekleri ve derin uzay gözlemleri için H 4mm'lik göz mercekleri alabilirsiniz.

İyi gözlemler.

Yanıtla

Site prosedürleri gereği, link paylaşımı yapamıyoruz. Yukarıdaki ''İletişim'' sayfasından mesaj atarak, link isteyebilirsiniz.

İyi günler.

Yanıtla

HOCAM BEN ŞİMDİ BU 127EQ TELESKOBUM İÇİN NE TÜR MERCEKLER ALMALIYIM? ELİMDE 4MM VE 20MM VAR.BİR DE BENDEKİ MERCEKLER BİRAZ YIPRANMIŞ GİBİ. BUNLARIN BAKIMI TEMİZLİĞİ NASIL OLUR HOCAM? MESELA 20MM MERCEĞİN İÇİ AÇILIYOR MERCEKLERİ SİLSEM NASIL OLUR?

Yanıtla

Merhaba @ELMADA,

Celestron 127 EQ teleskobu için, '' H Lenslerinden '' kullanabilirsiniz. Ayrıca, lenslerin temizliği için; ince gözlük bezlerinden faydalanabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

merhaba hocam yine ben. Ben bugün size şunu sormak istiyorum. Dediğiniz gibi benimde celestron poweerseqer 127 eq kullanma fırsatım oldu. Bir hayır sever okula hediye etmiş bende müdür yardımcısı ile baktım gayet net harika. Ancak şu anda da dolar oldukça pahalı. Ben alsaydım yabancı siteden alcaktım bu yüzden de vazgeçtim ancak bu sefer de almak istediğim teleskop lizer f90060m hocam bir inceleseniz birde zoomex f90060m bunlardan hangisini tercih edeyim. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

Yanıtla

sa hocam,

Bu teleskopla akıllı telefondan görüntü alabilir miyim?Alabiliyorsam nasıl olacak bu iş nasıl bir aparat almam gerekiyor?

Yanıtla

fotoğraf çekmek istiyorum yani.Telefonun kamerasıyla mümkün mü hocam?Var mı öyle bir bağlantı aparatı?

Yanıtla

Her şey için teşekkürler. Astromaster 130 EQ-MD mi yoksa Powerseeker 127 EQ mu almalıyım.

Yanıtla

Merhaba, yorumunuzu yeni gördüğüm için özür dilerim.

Celestron serisine ait bir teleskobunuz var ise, Celestron telefon aparatlarından herhangi birini alabilirsiniz. Celestron'un telefon aparatları, her modellere uygun olarak yapılır.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Merhaba @OMER SAHIN

Astromaster ve PowerSeeker serisi oldukça farklı teleskoplardır. Eğer daha kaliteli ve derin uzay gözlemleri yapmak istiyorsanız, Astromaster 130 EQ-MD modelini önerebilirim.

Gezegen veya doğa gözlemleri için daha çok PowerSeeker öneriyorum.

Şimdiden iyi gözlemler...

Yanıtla

Tekrardan merhaba,

Lizer teleskopları, piyasanın en kötü teleskopları arasında yer alıyor. Kesinlikle Lizer markasına bulaşmayın. Lizer ve Zoomex arasında seçim yapacak olursanız, tercihim; Zoomex F90060m teleskobundan yana olacaktır.

İyi gözlemler diliyorum...

Yanıtla

TŞK EDERİM HOCAM.

Yanıtla

Ben teşekkür ederim :)

Tekrardan iyi gözlemler diliyorum...

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Merhaba,
Bu teleskobu yeni satın aldım. Odaklayıcı dürbünüyle odakladığım halde, görüntüde odakladığım Mars ya da Satürn'ü göremiyorum. Açık gri bir görüntü var, o da genel bir ışık huzmesi olsa gerek. Minik bir nokta görmeye bile razıyken, hiçbir şey görüntüleyemiyorum. 3x barlow lens ile o ışık huzmesi bile yok, 20 mm lens ile mikroskoptan bakarmış gibi bir görüntü oluşuyor. Neyi yanlış yapıyorum çözemedim, yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Yanıtla

Öncelikle merhaba, teleskobunuzu güle güle kullanın :)

Probleminize gelecek olursak; lensleri ve teleskop kargosunda gelen vidaları doğru bir şekilde yerleştirdiniz mi?

Yanıtla

Evet, hem kurulum görsellerine bakarak hem de netten videolarını izleyerek yaptık. Ancak görüntü hiç yok. Gökyüzündekini göremiyoruz, ufuktaki kocaman gemiyi görelim diye ona odakladık, o da hayal meyal denir ya, o kadar bulanıktı.

Yanıtla

Tekrardan merhaba @NIHAN

Kurulum görsellerine, internette ki kurulum videolarına bakarak yaptıysanız ve halen görüntü alamıyorsanız, teleskobunuzu aldığınız yerden yardım alabilir veya sıfırdan kurulum yapabilirsiniz.

Genellikle, bu gibi sorunlar; lenslerin tam soketlerine yerleşmediğinde meydana geliyor. Lensleri tekrar kontrol edip, soketlerine tam oturduğundan emin olun.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Önerileriniz için teşekkürler.

Yanıtla

Hocam merhaba.Ezelden beri uzay merakı,gözlemi isteğim ve teleskop hayalim vardır.İkinci el bir teleskop buldum. Lotus model az-60 aynalı teleskop 60/700mm f/11 özelliklerine sahip.Fiyatı 400 tl.Bu teleskop çocuk oyuncağı mıdır profesyonel midir yoksa başlangıç ya da orta seviyeyi idare edecek türden midir? Cevaplarsanız sevinirim.

Yanıtla

Merhaba @ULUĞ BEY,

İkinci el teleskop alırken, merceklerin ve lenslerin çizilmemiş olmasına özen gösterin. Merceklerde veya lenslerde çizilmeler varsa, gözlem yaptığınızda bu çizikleri ince bir şekilde görebilirsiniz. Böylece, gözlem yaptığınızda gök cisimlerinin üzerinde çizilmeler göreceksinizdir. Bunun için, dediğim gibi; temiz bir ikinci el teleskop almaya özen gösterin.

Ayrıca, Lotus modeli teleskoplar, oyuncak kategorisine girmiyor fakat başlangıç için yeterli diye düşünüyorum. Şimdiden güle güle kullanın.

İyi gözlemler...

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Hocam iyi günler. Birkaç gün önce Celestron 127 EQ aldım. Ancak teleskopu kurarken 20 mm merceğin en üstteki lensi düştü ama bir zarar görmedi. Bu lensi tekrar yerleştirirken üstte kavisli yüzeyi mi düz yüzeyi mi olmalı. Teşekkürler

Yanıtla

Merhaba, teleskobunuzu güle güle kullanın.

Lensi yere düşürdüyseniz ve sağlamlığından emin olmak istiyorsanız, hafif bir şekilde lensi sallayarak, içinde herhangi bir ses var mı kontrol edebilirsiniz.

Celestron 127 EQ teleskobu, her yıl farklı bir model çıkarmakta. Teleskobunuzun model yılını bana bildirerek daha sağlıklı yol gösterebilirim. Ama genellikle, kavisli yüzey olmalı.

İyi gözlemler...

Yanıtla
Adsız YÖNETİCİ

Teşekkürler hocam. Lensi kontrol ettim, ses yok normal görünüyor. Ancak teleskopun üretim yılına ait bir bilgi bulamadım. Muhtemelen 2017 ya da 2018 olmalı. Diğer sorum, Satürn, Jüpiter ve derin uzay gözlemleri için bir gökyüzü atlasına ihtiyacım var. Nereden yararlanmamı tavsiye edersiniz?

Yanıtla

Tekrardan merhaba, lensinizin sağlam olmasına sevindim.

Gezegen ve derin uzay gözlemleri için; Google'nin Sky programını kullanabilirsiniz. Bu program sayesinde, hem ücretsiz hem de yüklemeden gezegen koordinatlarını ve derin uzay koordinatlarını bulabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Merhaba ben 2-3 bin tl arası bir teleskop arıyorum da şu üç model arasında takılı kaldım. Biri bu celestron 127EQ, 2. Astromaster 130EQ MD, 3. Meade Lightbride mini 130 dobsonian. Olabildiğince yüksek detay görmek ve DSLR makinem var mümkün olursa fotoğrafta çekmek istiyorum siz hangisini önerirsiniz ?

Yanıtla

Merhaba @ERDEM,

DSLR makinesi ile fotoğraf çekmek istiyorsanız, Astromaster 130 EQ MD modelini öneririm. Hem gökyüzü fotoğrafları çekebilir, hem de gözlem yapabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Yanıtınız için teşekkür ederim fakat araştırdığım kadarıyla Astromaster 130EQ MD modelindeki kundak yetersiz, güzel fotoğraflar çıkarmak için yüksek paralar harcanıyor. Benim amacım daha çok gözlem yapmak ve çekebilirsem fotoğraf çekmek. Açıkcası astromasterin boyutu gözümü korkutuyor sonuçta bunun koliminasyonu var kurulumu var, meade ye daha sıcak bakıyorum fakat sitenizde incelemesini bulamadım. Aralarında pek görüntü farkı var mıdır?

Yanıtla

Tekrardan merhaba @ERDEM,

Celestron ve Meade markalarının arasında dağlar kadar fark var. Bana sorarsan en iyi görüntüyü; Celestron markalarında alırsın. Tercihiniz, Celestron'dan yana olsun.

Ayrıca, incelenmesini istediğiniz teleskopları, yukarıdaki ''iletişim'' bölümünden bildirirseniz, 3 gün içerisinde sitemizde bulabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Hocam tekrardan merhabalar. Powerseeker 127 ve Astromaster 114 arasında gidip geliyorum fakat araştırdığım kadarıyla bu iki model bird jones miş ve koliminasyonu çok uğraştırıyormuş. Sonuç olarak ben bu işe yeni başlayacağım koliminasyon ile hiç bir bilgim yok ve türkçe kaynak yok yani kısacası ayar bir kere bozulursa bu benim için eziyet olur. Düşünceleriniz neler, nedir bu bird jones muhabbeti?

Yanıtla

Tekrardan merhaba @ERDEM,

Bird jones, yaylı sistem olarak tabir edilebilir. Yani, herhangi bir teleskobun denge sistemidir. Bu denge sistemi sayesinde, gezegen ve farklı gözlemler yapabilirsiniz.

Ancak, Celestron modellerinde ki bu denge sistemi; kolay bir şekilde bozulmuyor. Teleskobu 4-5 gün içerisinde tanıyacağınız için kendinize göre ''bird jones'' - '' denge sistemini'' yapabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Merhaba öncelikle emekleriniz için teşekkürler. KONUSMOTOR-130 ve PowerSeeker 127EQ arasında bir seçim yapmak istiyorum. Amatör bir gözlemci için tavsiyeniz hangisi olur. Saygılar...

Yanıtla

Merhaba @MUSTAFA_34

Konus ve Celestron teleskopları gerçekten çok kaliteli ürünlerdir. Fakat, Celestron gerçekten uzun ömürlü ve bir o kadar da kalitelidir. Benim önerim, Celestron 127 EQ'dan yana...

İyi gözlemler...

Yanıtla

merhaba ben de celestron powerseeker 127EQ almak istiyorum. okuduğum bir yazıda ağırlığından dolayı kaliteli bir tripod almak gerek yazıyordu. satın alırken yanında verilmiyor mu acaba tripod.

Yanıtla

Merhaba @YASEMIN PERÇIN,

2015 ve 2016 seri üretimlerinde ne yazık ki tripod verilmiyordu ancak, 2018 üretimlerinde yanında tripod veriliyor. Fakat, açık havalarda gözlem yapacak olursanız; 127 EQ'nün yanında verilen tripod, açık hava gözlemlerinde yeterli olmuyor.

İyi gözlemler...

Yanıtla
aytunç YÖNETİCİ

Merhaba,
CELESTRON 31055 Astromaster 130AZ ve PowerSeeker 127EQ arasındayım. aralarındaki kalite (gözlem kalitesi) farkı büyük müdür? şu anda AstroMaster 130AZ indrimde ve daha ucuz ama her ikisine de param yettiği durumda hangisini almamı önerirsiniz?
bunların bir tık üstü kalitede amatör bir teleskop almak istesem bir öneriniz olur mu?
peşinen teşekkürler.

Yanıtla

Yorum Gönder