Dürbün Nedir?

dürbün ile gözlem yapmak

Dürbün Nedir? 

Aslında her gök bilimci bu işe yani astronomi işine merak sardığında hemen teleskop alma işini koyulur. Tamamen yanlış bir olaydır ve çok zorlu bir süreçten geçersiniz. Çünkü teleskop dar açılı bir alet olduğu için gezegenleri vb. gök cisimlerini bulmakta zorluk çekersiniz. Fakat bu işe dürbün ile başlarsanız, gayet rahat bir gözlem yaparsınız. Neden mi?

Çünkü dürbün geniş açılı bir gözlemci aletidir. Ve dürbünde iki gözünüzü de kullanacağınız için gök cisimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Size en iyi örnek, uydumuz olan Ay’ı göstereyim. Mesela elimizde çok güzel, orta maliyetli bir dürbün var ve doğal uydumuz olan Ay’ı izleyeceğiz. Elimizde dürbün olduğu için gayet Ay’ın hareketlerini izleyebileceğiz ve Ay ne kadar hareket etse de çift bakış açımızdan kaybolmayacaktır.

Aynı şeyi teleskop ile denerseniz, ve amatörseniz Ay’ın doğal hareketi olduğundan dar açılı bir şekilde gözümüzden, teleskopun mercek açısından kaybolacaktır. Bunun için Ekvatoral Kundak sisteminden yararlanmanız gerekmektedir. Çünkü takip motoru sadece Ekvatoral Kundaklara takıldığı için ve maliyeti bir hayli yüksek olduğu için bu takip sisteminden yararlanamaya bilirsiniz. 

Dürbünde Görüş Açısı:

Dürbünle herhangi bir noktaya veya herhangi bir gök cismine baktığımızda, geniş açılı görüntümüzü ‘’açısal çap’’ yardımı ile görebiliriz. Yani bu değer, 7x50 olan dürbünlerde şöyledir; yaklaşık 7 derece, 10x50 olan dürbünlerde; 5 derece ila 6 derece arasına tekamül eder. 

Dürbün Üzerinde Kullanılan Sayılar:

Daha önce dürbünü olan takipçilerimiz, dürbününüzün üstündeki olan sayıları hiç merak ettiniz mi? Hadi hep beraber o gizemli sayıları öğrenelim. Dürbünün üzerinde yazan ‘’x’’lı sayılar, dürbünün büyütme gücünü ve objektif çapını yazmaktadır. Örneğin: 6x25, 10x50, 20x80 vs. gibi rakamlardan oluşur. 20x80 yazılan yerde şu ifadeler yer almaktadır; 20 kez büyütür ve 80mm objektif çapı vardır. Buradan anlıyoruz ki, iki sayının değeri ne kadar fazla olursa, o kadar güzel görüntü sağlayabiliriz. 

Dürbünle Gezegen Gözlemi:

Her ne kadar teleskoplarda gözlem yapsak da eğer yanınızda dürbün yoksa baya bir zorluk çekersiniz. Şunu söylemeden geçemeyeceğim, dürbünle gözlemin tadını gerçekten teleskop vermiyor. Çünkü milyarca yıldızı dürbünün ışık toplaması sayesinde o kadar net ve bulutsu şekilde görüyorsunuz ki teleskopta sadece dar açı, gök cismine odaklanıyorsunuz. Kısacası, amatörde, profesyonel de olsanız yanınızdan dürbününüzü eksik etmeyin. 

Daha önceki konularımda teleskop hakkında detaylı bilgileri ele aldım. O konulara da buradan ulaşabilirsiniz.

9 yorum

sami YÖNETİCİ

hoca derste ödev olarak dürbün konusunu bana vermişti, bu bilgiler yeterince iyi oldu sağolun

Yanıtla
haydar YÖNETİCİ

dürbün dürbündür işte diye düşünüyordum da meğersem ne kadar detayı varmış vay be

Yanıtla
Murat Taşkıran YÖNETİCİ

bir tek at yarışında kullandım :) başka nerede kullanılır kafam basmıyor

Yanıtla
Yavuz YÖNETİCİ

Matematik hayatımızın her alanında :)

Yanıtla
Taha YÖNETİCİ

Tam Bir bilgilendirici yazı olmuş Öğrencileri işine yarayacak

Yanıtla
Aslı YÖNETİCİ

Dürbünle insanları diziklemek yerine daha çok farklı şeyler yapın!

Yanıtla
Bayram YÖNETİCİ

Dürbün almayi düşünüyorum durbun tavsiye edecek arkadas var mı?

Yanıtla

Merhaba Bayram bey, yukarıdaki menüde; dürbün incelemeleri adlı kategorimiz mevcut. Oradan istediğiniz türdeki, istediğiniz bütçedeki dürbünlere göz atabilirsiniz.

İyi gözlemler...

Yanıtla

Biz teşekkür ederiz :)

Yanıtla

Yorum Gönder