Gözlem İçin Kaliteli Tripod Önerileri

kaliteli tripod ile gözlem

Gözlem İçin Kaliteli Tripod Önerileri 

Bugün, amatör gözlemciden tutun, profesyonel gözlemciye kadar tripod alırken yapılan yanlışları anlatacağım. Hadi şimdi konumuzun ayrıntılarına değinelim. 

Aslında bir gözlemcinin en önemli ekipmanları teleskopu ve dürbünüdür. Fakat bu 2 ekipmanın yanında birde onlara destek çıkan 3 ayaklı, 4 ayaklı bir çubuk şeklinde alet vardır. Bu alet o gün ki gözlemin baş kahramanıdır. Fakat amatör gözlemci arkadaşlarımız bu işle haşır neşir olmadığı için tam anlamıyla gözlem yaptıklarını söyleyemem. Çünkü aldıkları tripodlar kalitesiz ve çabuk bükülen tripodlar olduğu için, gözlem sırasında titreme ve düşme gibi sorun çıkartabilir. Bu gibi sorunların ortadan kalkması için aşağıda vereceğim kaliteli tripod önerilerini okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle bir tripod da olması gereken başlıca özellikler şöyle;
1. Kaliteli ve rüzgara karşı dayanıklı ayakları olmalı,
2. Kaliteli olduğu kadar hafif ve kırılgan olmamalı,
3. Tripod boyunun büyüklüğü yaklaşık orta boy insana eş değer olacak,
4. Gözlem sırasında titreme ve sallanma olmaması için; sağlam 3 ayaklı veya 4 ayaklı olacak, 
5. Bunlardan en önemlisi; sağlam bir gövde yapısı olacak ve birbirlerine bağlı ayak aparatı olmayacak,
6. Tripodun taşıma ağırlığı, kullandığınız teleskop veya dürbününüzün 1-2 kg fazlasını taşıyacak kapasitede olacak,
7. Maddi açıdan iyi bir tripod almak isterseniz, yaklaşık 200 TL civarı aşağı inmemenizi tavsiye ederim.

Genel olarak kaliteli bir tripod da bulunan en bilindik maddeleri sizlerle paylaştım. Gözlem sırasında yaşadığınız sorunları, kaliteli ve sağlam tripodlar sayesinde en aza indirir, gözlemden aşırı derecede zevk alabilirsiniz. Unutmayın, gözlem sırasında en önemli ekipmanınız; tripodunuzdur. 

Kaliteli tripod önerileri konumuzun sonuna geldik. Aklınıza takılan tripod ile ilgili sorularınızı bana bu konu altından sorabilirsiniz. Bu arada sitemizde ki diğer bilgilendirici konularımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder