Kepler Uzay Teleskobu

kepler uzay teleskobu nedir

Kepler Uzay Teleskopu 

Uzay şirketi devi olan Nasa’nın, Samanyolu galaksisinde bulunan yıldızları ve başı boş dolaşan gezegenleri günümüzün teknolojik ışıkölçer yardımı ile bulması için fırlatılmış, teleskopudur. Uzay teleskopunun ismi ise, dünyaca ünlü Alman asıllı, gök bilimci Johannes Kepler’ın anısına verilmiştir. 

Kepler uzay teleskopunun başlıca amaçsal ve tekniksel özellikleri şöyledir;
1. Dünya’mıza benzeyen, başı boş dolaşan gezegenleri, yıldızları saptamak ve yaşanılabilir olduğunu kanıtlamak, 
2. Yaşanılabilir olduğu gezegenlerin, büyüklüklerini ve yörünge detaylarını hesaplamak,
3. Yıldız sistemlerinde bulunan kümelerde, kaç adet gezegen olduğunu fotoğraflamak,
4. Teleskopik ve teknolojik tekniklerle, gezegenlerin bulunduğu güneş sistemlerinin ek üyelerini saptamak, 
5. Küme yıldızlarına liderlik yapan, yıldızların özelliklerini belirlemek.

Kepler Uzay Teleskopu Tarihçesi:

Gözlem teleskopunun uzaya gönderilmesi 2009 yılının Mart ayında gerçekleştirilmiştir. UTC saati ile yaklaşık 03:50’de Floria’da ki, Cape Canaberal Üssü’nden Delta 2 roketi ile fırlatılmıştır. Fırlatıldıktan 4 saat sonra yörüngeye başarılı bir şekilde sabitlenmiştir. Görevine halen sorunsuz şekilde devam eden teleskop, Nasa’nın mali sorunlarından dolayı 1 yıl ara ile ertelenmiş, tekrardan devreye sokulmuştur. 

Kepler Uzay Teleskopunun Kumanda Görevleri-İşlemleri

Amerika’nın Orta batı bölgesinde yani Colorado eyaletinde bulunan, Uzay Fiziği Laboratuvarı’ndan kumanda edilmektedir. Teleskopun güneş panelleri gün dönencelerinde, Güneş’e doğru çevrilerek, son teknoloji ısıtma radyatörü ile fazla verim alması sağlanmaktadır. 

Nasa, uzay teleskopuna maksimum, haftada 2 komut göndererek güncellemelerini yapmaktadır. Teleskop ile iletişim ağı, yaklaşık 4.33 megabit olarak hesaplanmıştır. Bu yüzden Kepler ile Nasa uygun görülen hız ağını benimseyerek bant genişliğini daha da arttırmıştır. 

Kepler Uzay Teleskopunun Özellikleri

Keplerin üretimi, Ball ve Technologies Corp. Şirketleri tarafından yapılmış ve Nasa tarafından kullanılmaktadır. Teleskopun yörünge tipi günmerkezli olup, yaklaşık 1039 kg kütlesi bulunmaktadır. Teleskopun boru içinde ise, ayna çapı 1.4mm olup, toplama alanı 0.708m’dir. Dolanma süresi ise, 372 gün olarak hesaplanmıştır. Bu teleskopun en büyük kalıtsal özelliklerinden biri ise; 1 astronomik yörünge yüksekliğine sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde fotoğraflama ve iletişim sağlayabilmektedir.

Diğer önceki konumuzda da Hubble Uzay Teleskopu hakkında bilgi vermiştim. O konumuza da buradan ulaşabilirsiniz.  

1 yorum:

Mesut K. YÖNETİCİ

Uzay bilinmeyen koca bir boşluk. Bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında bir hiç. ABD'nin uzayda insan ırkının yaşayabileceği yeni bir gezegen bulduğuna dair şüpheler var. Dünyamızın ömrü tamamlandığında oraya mı taşınacaklar acaba?

Yanıtla

Yorum Gönder