Konus 2110 Dürbün 20x80 İncelemesi

konus 2110 20x80 dürbün incelemesi

Konus 2110 Dürbün 20x80 İncelemesi 

Bu dürbünü ben astronomiye merak sardığım ilk zamanlarda kullanmıştım ve halen teleskopumun yanında taşıyorum. Çünkü o kadar kaliteli ve o kadar güzel bir dürbün ki, teleskopumun bulamadığı gökcisimlerini Konus 20x80 dürbünümün geniş açısıyla rahatlıkla bulabiliyorum. İsterseniz biraz dürbünün fonksiyonel özelliklerinden bahsedeyim.

Konus 20x80 Özellikleri:

Gökyüzü ve doğa gözlemleri için kullanacağınız harika bir dürbündür. Dışı özel kaplamalı, yaklaşık 8cm çapındaki mercekleri geniş açılı görüntüyü tam 20 kat büyütüyor. Dürbünün kutusunun üzerinde yazan ‘’48m/1000m’’nin anlamı ise, 1000 metreyi 48 metre olarak görüyoruz. Yani bu odak uzaklığı anlamına geliyor. 

Konus 20x80 dürbününü, diğer dürbünlerle kıyaslayacak olursak, daha büyük ve ağır olarak görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, gözlem yapacağımız sıra ellerimiz ile tutarsak gözlemin ortalarında ellerimiz titremeye başlayacak ve gözlemde bozulmalar meydana gelecektir. O yüzden dürbünün kilosuna oranla, demirden sağlam bir tripod almakta fayda var. 

Konus 20x80 Dürbünü İle Gözlemleyebileceğimiz Gezegenler:

Kendi gözlemlerim içinde sıklıkla hayran kaldığım gezegen, Jupiter ve ünlü 4 doğal uydusudur. Jupiter’in renklerine hayran kalacaksınız ve o sıralı şekilde dizilmiş 4 uydusuna olan hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Jupiter’in yanı sıra, Venüs’ü hilal şeklinde ve Satürn’ün halkalarını silik bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Tabii bunların en önemlisi, hemen dibimizde olan doğal uydumuz; Ay! 

Konus 20x80 ile Ay’a baktığınızda ağzınızdan çıkacak olan ilk kelimeyi söylüyorum; OHA! Çünkü Ay üzerindeki kraterleri, dağları o kadar net ve büyük görüyorsunuz ki hayran kalmamak elinizde değil. İçinizden bir ses, sanki Ay’da taş yuvarlansa görürüm, diyor. Dürbünün kaliteli olduğunu da zaten gözlem yaptığınız ilk gece anlıyorsunuz.

Bunlarla da yetinemiyorum diyorsanız; Pleiades yıldız kümelerini, Orion Nebulasını ve son olarak, birkaç Nebula’yı daha gözlemleme şansınız var.

Konus 20x80 Dürbününü Almalı Mıyım?

Kişisel olarak söylemek gerekirse, bu tür dürbünler piyasada ki bir çok kaliteli teleskoplardan bile işlevsel oluyor. Yani derin uzay gözlemi ve gezegen gözlemi yapmak istiyorsanız, bu dürbünü kesinlikle alın derim. Malzemeleri, mercekleri fiyatına göre çok kaliteli ve sağlam. 
konus 2110 ile çekilmiş ay
Şimdilik bu kadar. Sormak istediğiniz soruları alttaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Diğer konularımıza da göz atmayı unutmayın.

- Konus 20x60 inceleme konumuzu da; Konus 20x60 İnceleme sayfasından bakabilirsiniz.

4 yorum

Adsız YÖNETİCİ

Dürbün incelemesi için teşekkürler...

Yanıtla
Utku YÖNETİCİ

Bence de çok kaliteli ve saglam bir dürbün, iyi gözlem yapılabilir.

Yanıtla

Çok mu ağır acaba? Tripotsuz kullanamazmıyız

Yanıtla

Merhaba Rahmi bey, dürbün çok ağır ve gözlem sırasında problem, kollarda ağrı veya titreme gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız, tripod kullanmalısınız.

Yanıtla

Yorum Gönder