Lizer 60F700TX Teleskop İncelemesi

lizer 60f700tx teleskop incelemesi

Lizer 60F700TX Teleskop İncelemesi

Teleskopu elime aldığım andan itibaren açık konuşmak gerekirse, pek tatminkar olamadım. Kısaca, teleskopun kalite ve kullanım açılarından bahsedecek olursak; ismini tersten okumanızı tavsiye ederim. Anlayacağınız üzere, ‘’rezil’’ bir teleskop…


Lizer 60F700TX Özellikleri

Lizer marka ürünü olan teleskop, açıklık olarak 60mm, odak uzaklığı olarak 700mm olarak bizlere sunuluyor. Bu özellikler ne kadar iyi olsa da kalite açısından sınıfta kalan bir ürün olarak nitelendirebiliriz. Bunun yanında 3x barlow lens ve alüminyum 3 ayaklı tripod hediye ediliyor. Teleskopun yerden yüksekliği yaklaşık olarak 125 cm’yi buluyor. Standart, orta halli teleskop için ideal yüksekliğe sahip bir ürün.

Diğer özelliklerden bahsedecek olursak; birinci merceğin açıklığı H12.5mm H20mm olup, ikinci merceğin açıklığı SR4mm H12.5mm H20mm olarak imal ediliyor. Aslında bu oranlara fazla aldırış etmemek lazım. Çünkü 60F700TX teleskopunun üretim yeri Çin olduğu için ne kadar oranlar yüksekse de kalite bazı ele alındığında fazla bir şey beklememek gerek.

Lizer 60F700TX İle Gözlemlenecek Gezegenler

Oldukça kalitesiz olan bu ürün ile fazla gök cismi gözlemi yapamazsınız. Ama doğa gözlemini seven biriyseniz orta halli olarak sizi fazlası ile memnun edebilir. Onun için bu teleskopu gözlem kategorisinde oyuncak sınıfına sokabiliriz. Ama yinede zorda olsa gözlemlenecek gezegenleri ve uyduları size sırası ile vermek istiyorum. Ay’ı fazlası ile yani teleskopun 700mm odak uzaklığı sayesinde fazla bir şey beklemeden izleyebilirsiniz. Ay üzerinde ki kraterleri, dağları net olmasa da seçebilir, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Fakat diğer gezegenlere gelecek olursak, Jupiter’i, mercimek tanesi kadar(siyah nokta halinde), Satürn’ü yine siyah nokta halinde gözlemleyebilirsiniz.

Lizer 60F700TX Almalı Mıyım?

Yazımın ilk başlarında, teleskop markasının ismini tersten okuyun demiştim, hatırladınız mı? İşte sizden tekrar tersten okumanızı isteyeceğim. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Bu yüzden bu teleskop gibi olan ürünleri almamaya ve oyuncak sınıfına sokmaya özen gösterin. Çünkü bu tür teleskoplar, Çin gibi yerlerde üretildiği için mercek kalitesi ve sağlamlık kalitesi olarak benim gözümde negatif puan alıyor. Siz siz olun, sağlığınız açısından ve bütçeniz açısından daha iyi ürünleri almaya özen gösterin. Kısacası, benim açımdan Lizer teleskopları sınıfta kalıyor.
lizer 60f700tx ay gözlemi
Lizer 60F700TX İle Gözlemlenmiş Ay

İstediğiniz teleskopların veya dürbünlerin incelenmesini istiyorsanız, bana bu konu altından ya da iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder