Meade 8 LX200-ACF Teleskop İncelemesi

meade 8 lx200-acf teleskop incelemesi

Meade 8 LX200-ACF Teleskop İncelemesi

Profesyonelin de profesyonelinde bir teleskop olan Meade 8’i bugün hep birlikte inceleyeceğiz. Geçen günlerde çok yakın tanıdığımın bir arkadaşında Meade 8 LX200’ü inceleme fırsatı buldum. Ve inanır mısınız bilmiyorum ama bu teleskopla gözlemleyemeyeceğiniz hiçbir gök cismi yok. Sanki evren o göz merceğinin hemen ucunda. İsterseniz profesyonel teleskopumuzun birazda ayrıntılarına değinelim.
Meade 8 LX200-ACF Özellikleri

Teleskopun optik modeli Advanced Coma Free olarak tasarlanmış ve çokta güzel olmuş. Ana ayna çapı 209,6mm, ön mercek çapı 203mm olarak imal edilmiş. Odak uzaklığı ve açılma oranı hayli bir yüksek, yaklaşık 2000mm. Ayrıca teleskopta ana ayna sabitleme özelliği de mevcut. Tabii bu özelliklerin arasında olmazsa olmaz zoomlama yani yakınlaştırma kapasitesi de yaklaşık ve firmanın tavsiye ettiği oran; 600x. Bu yakınlaştırma oranı ile gezegen gözlemi değil, galaksi gözlemi bile yaparsınız…

Meade 8’in yanında aksesuar olarak verilen ve kaliteli parçalarından da biraz bahsedelim. Yaklaşık 11 çaplı zenit prizma motoru ve 4 hızlı shift-free mikro sabitleyici veriliyor. Bunların yanında gözlem için en önemli aygıtlar ise; Autostar el bilgisayarı ve tam 150.000 gök cismi içeren veri aygıt kumandası da ürünün yanında geliyor. Bir teleskopta bulunan altın değerinde aksesuarlar sanırım bunlar olmalı…
meade 8 ile çekilmiş jupiter
Meade 8 İle Gözlemlenmiş Jüpiter

Meade 8 LX200-ACF İle Gözlemlenecek Gezegenler

İlk paragraf cümlemde dediğim gibi; bu teleskop ile gözlemlenmeyecek gök cismi tanımıyorum. Ama yinede merak ediyorsanız sınırlı şekilde gezegen gözlemlerimden bahsedeyim.

Ay, o kadar net ve o kadar parlak ki gözlemleriniz sırasında acayip derecede zevk alıyorsunuz. Kraterler ve dağlar sanki yanınızdaymış gibi hissettiriyor. Teleskopun 600x yakınlaştırması neredeyse hiç bozulmuyor ve Ay üzerinde ki kraterlerin içindeymiş gibi hissediyorsunuz.

Jüpiter, dev gaz kütlesi, sistemimizin en büyük gezegeni olan bu gök cismini orta boy ceviz tanesi kadar görebiliyorsunuz. Gezegenin üzerinde bulunan kırmızı leke olarak adlandırdığımız bölgede ki gaz yoğunluğunu çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu anlattıklarımın haricinde sanırım daha fazla söze gerek yok.

Mars, Dünya’mızın hemen yanında yer alan gezegenin incelenmesi bu teleskop ile aşırı derecede kolaya kaçıyor. Çünkü o kadar güzel ve net görüyorsunuz ki bu duygularınızı yazıya dökmek çok zor oluyor. Bu gezegeni yine ceviz büyüklüğünde görebilmeniz, temiz ve ışık kirliliğinin olmadığı alanlarda mümkün oluyor.

Satürn, halkalarının toz bulutunu dahi görmeniz mümkün. Gözlem sırasında en etkileneceğiniz ve en zevk alacağınız gezegen bence Satürn olacaktır.

Bunlar haricinde daha birçok gök cismi gözlemleyebilirsiniz. Teleskopun takip motorunda bulunan 150.000 gök cismi teleskopun gözlem yapabileceği gezegenler olarak nitelendiriliyor. Sanırım bir gök bilimci için bu teleskop bulunmaz hint kumaşı…
meade 8 ile çekilmiş satürn
Meade 8 İle Gözlemlenmiş Satürn

Meade 8 LX200-ACF Almalı Mıyım?

Yukarıda ki anlattıklarımın ardından bu teleskopu sakın almayın diyemeyeceğimi sanırım biliyorsunuz. O yüzden Meade 8 piyasada ki ve günümüzde ki çok az ürünle karşılaştırılmaya çalıştırılacak nadir teleskoplardan. Mercek ve ayna parçaları gerçekten o kadar titiz ve temiz yerleştirilmiş ki teleskopun sadece görünümü bile pahalı aygıt olduğunu yansıtıyor. O yüzden bu teleskopu durumu çok iyi olanların alması gerektiği kanısındayım. Şimdiden teleskopu beğenip, tavsiyelerimiz üzerine alan arkadaşlara hayırlı, uğurlu olsun.
meade 8 ile çekilmiş m1 bulutsu
Meade 8 İle Gözlemlenmiş M1 Bulutsu

Yorum Gönder