Nikon Action Extreme 10x50 Dürbün İncelemesi

nikon action extreme 10x50 dürbünü incelemesi

Nikon Action Extreme 10x50 Dürbün İncelemesi

Bugün kaliteli ve adından da sıkça söz ettirmiş bir dürbün modeli ile karşınızdayım. Yaklaşık olarak bu dürbünle 1-2 gün önce kadar tanıştım . Kullandığım aralar sıkça gözlem yaptım ve dürbünü tanıma fırsatı buldum. Biraz da Nikon 10x50 dürbünün detaylı özelliklerinden bahsedelim.

Nikon Action Ex. 10x50 Özellikleri

Gözleme yeni başlayacak olan kişilere en çok tavsiye edilen üründür ve kalite açısından da oldukça iyi bilinir. Markasında da anlayacağınız üzere, fotoğraf makinesi devi olan Nikon’a aittir. Nikon 10x50, 1000 metreyi 112 metreye getirir ve geniş açılı gözlem yapma olanağı sağlar. Bu dürbünün maksimum büyütme özelliği 10x olup, objektif çapı 50mm’dir. Ve bir dürbün için oldukça iyi görüntü verir.

Oldukça şık bir tasarımı olan dürbün, yaklaşık 970 gr. ağırlığındadır. Boyutu ise, 184 x 93mm’dir. Dürbünün odaklama sistemi merkezi olup, çıkış deliği yani ingilizce terimi olarak; exit pupil 5mm’dir. Dürbünlerde ki çıkış deliği fazla önemli olmasa da bu denli bir dürbün için oldukça ideal bir açıklıktır. Aslında bu dürbünü diğer dürbünlerden ayırt eden en büyük özelliklerinden biri ise; su geçirmez olmasıdır.


Nikon 10x50 Dürbünü İle Gözlemlenecek Gezegenler

Gözlemlerim sırasında oldukça keyif aldığım bir üründü, diyebilirim. Çünkü mercek kalitesi beklediğimden de üstün çıktı ve açıkçası oldukça şaşırdım. 10x50 ile gözlemleyebileceğimiz gezegenlere gelirsek; ilk başta tabii ki inci tanemiz olan Ay’ımızı muhteşem olarak gösteriyor, hayran kalmamak elinizde değil. Kraterler, dağlar o kadar net ki, mercek kalitesini cidden çok iyi anlayabiliyorsunuz.

Diğer gök cisimleri içerisinden, Jüpiter, silik bir şekilde Mars ve Satürn(halkaları siyah), nebulalar, yıldız kümeleri, bulutsu yıldız takımları gibi renkli cisimleri muhteşem inceleyebiliyorsunuz. Ama şunu söylemeliyim ki; Jüpiter’in 4 uydusunu nohut tanesinin çeyreği kadar zor seçiyorsunuz ve oldukça şehirden uzak bir yere gitmelisiniz ki, daha renkli ve ışık kirliliği olamadan uyduları seçebilesiniz.

Nikon 10x50 Dürbününü Almalı Mıyım?

İncelemelerim ve gözlemlerim sonucu Konus 2110 – 20x80 dürbününden oldukça daha kaliteli ve bir o kadar da sağlam bir dürbün. Eğer bütçeniz daha uygun ve yüksekse Konus markası değil de Nikon markasını önerebilirim. Çünkü kalite merceklere o kadar güzel yansıtılmış ki gözlem yaparken çok keyif alıyorsunuz. Kısacası, 10x50 dürbününü gönül rahatlığı ile içinizde hiçbir çekimserlik olamadan alabilirsiniz.
nikon 10x50 ile gözlemlenmiş ay
Nikon 10x50 ile Gözlemlenmiş Ay

Yorum Gönder