Rasathane - Gözlemevi Nedir?

rasathaneler ve gözlemevleri

Rasathane - Gözlemevi

İnsanoğlunun zekasını kullandığı andan itibaren gökyüzü her zaman için gizemli ve kutsal sayılmıştır. Geçmişten günümüze kadar yapılan çalışmalarda evrenin sırlarının neredeyse 3 de 2’si halen çözülememiştir ve gizemini korumaktadır. Kısacası, bu gibi çalışmaların daha titiz ve bilimsel olabilmesi için rasathaneler, diğer adı ile gözlemevleri açılmıştır.

Rasathane(Gözlemevi) Nedir?

Gök bilimcilerin, astronomların evren ile ilgili araştırmalarını ve tartışmalarını yürüttükleri yerlere verilen isimdir. Gözlemevleri ne kadar teleskop cihazlarının şeklini andırsa da uzaya fırlatılan devasa teleskoplarla aynı orantıda çalışır ve aynı kapasiteye sahiptir. Rasathaneler, içinde tavana bağlı devasa büyüklükte bir aynalı teleskop taşır ve bu teleskopların maliyeti uzay teleskopları kadar pahalıdır.

Rasathaneler, 2 gruba ayrılırlar. Bunlar şöyledir; Optik gözlemevleri ve radyo gözlemevleri:

1. Optik Gözlemevleri: 

Şehirden uzak, ışık kirliliğinin olmadığı yerleşkelere kurulur. Optik denilince akla direk teleskop borusunun içindeki ayna gelmesi normaldir. Bu gibi gözlemevlerinde, meteor yağmurları, asteroitler, yeni gezegen keşifleri yapılır. Kısacası, optik gözlemevleri yeni keşifler ve günlük yaşantımızdaki olayları ele alır.

2. Radyo Gözlemevleri: 

Optik gözlemevleri gibi uzak ve ışık kirliliğinin olmadığı yerlere kurulması pek önemsenmez. Şehir içine veya herhangi bir mekana kurulabilir. Bu gibi gözlemevleri daha çok gece vardiyasında çalışırlar. Çünkü radyo dalgaları ile izlenim gerçekleştirdikleri için bulutsuz hava olarak geceleri seçmeleri gerekmektedir. Radyo gözlemevleri ise; kara delikler, sönük yıldız kümeleri, nebulalar üzerine arama yapar ve keşif yaparlar.

Dünyanın En Büyük Gözlemevi

Dünyanın enleri arasında birde gözlemevi bulunduğunu hiç duymuş muydunuz? Sanırım duymadınız. Biraz tarihçesinden bahsedeyim o zaman: Dünya’nın en büyük gözlemevi, radyo gözlemevi olarak iş başı yapmaktadır. Yaklaşık 300 metre olan çapıyla, Dünya’nın en büyük gözlemevi; Arecibo Radyo Gözlemevidir. Yapımı 1963 yıllarının sonunda bitirilmiş olup, yüzeysel olarak, 2,5 futbol sahası büyüklüğündedir.

2 yorum

Musa YÖNETİCİ

Türkiye rasathanesi hangi ilde ? Kaç kişi çalışıyor.burada çalışmak için neler gerekiyor

Yanıtla

Merhaba Musa, Türkiye'deki rasathane; İstanbul Kandilli Rasathanesi olarak geçiyor. Ayrıca, rasathanede çalışmak için, astronomi veya uzay bilimlerini okuman yeterli :)

Yanıtla

Yorum Gönder