Teleskop Dehası Galileo Galilei

galileo galilei kimdir?

Teleskop Dehası Galileo Galilei Kimdir? 

İtalyan kökenli olan Galileo, 1564 – 1642 yıllarında yaşamış, günümüzün bilimine katkıları olan, bilim adamıdır. Rönesans zamanında yaşadığı ve o dönemde bilim adına yeni keşifler yaptığı için, ‘’astronominin babası’’ ve ‘’modern fiziğin babası’’ olarak anılmıştır. Bunların yanı sıra astronomiye olan büyük ilgisi sonucu, kendi icadı olan teleskopu ile Jupiter’in 4 uydusu ve Venüs’ün teleskopik varlığını kanıtlamıştır. Jüpiter’in 4 doğal uydusuna, Nasa tarafından ‘’Galileo’nun uyduları’’ lakabı verilmiştir.

Galileo Galilei ile Astronomi

Hans Lippershey’in patentini aldığı teleskop üzerine, Galileo kendi 3x büyütme özellikli bir teleskop yapmıştır. 3x büyütmeli teleskopu daha da geliştiren Galileo, 30x’e kadar kendi çapı ile yeni versiyonlarını bulmuştur. Bu arada, Avrupa’da tek teleskop üreten kişi, Galileo olmuştur. Ve tüccarlara satarak para kazanmıştır.

Galileo Galilei Jüpiter Gözlemi

1610 senesinin Ocak ayında, 3 görünmez uydu olan Jüpiter’in doğal uydularını gözlemlemeyi başarmıştır. Gittikçe gözlemlerini geliştiren Galileo, uyduların Jüpiter’e kıyasla açıklanmayacak şekilde hareket ettiklerini söylemiştir. 1611 senesinin Ocak ayında ise, uydulardan birinin kaybolduğunu ve kaybolan uydunun Jüpiter’in devasa büyüklüğünün arkasına gizlendiğini savunmuştur, bu savunması da doğru çıkmıştır.

3 doğal uydu olduğunu savunan Galileo, 4. doğal uyduyu 13 Ocak’ta keşfetmiştir. Galileo, keşfettiği uydulara, Medici yıldızları ismini vermiştir. Fakat Nasa, Galileo’nun şerefine tekrardan onun ismini vermiş ve halende onun ismi ile anılmaktadır.


Galileo’nun Güneş Lekeleri

Avrupa da Güneş lekelerini gözlemleyen bilim adamları arasında yerini alan Galileo, Kepler adlı lekeyi bilmeden önce, tahminleri doğrultusunda Merkür gezegeni sanmıştı. Güneş lekelerinin varlığını yorumlayan Galileo, lekelerin varlığı astronomiyi zor durumda bırakıyor, diyerek yaptığı yanlışı örtbas etmiştir.

Galile’onun Ay Gözlemi

Ay’ın üzerinde bulunan çıkıntılı kraterleri fark eden İngiliz bilim adamı Thomas Harriot, kraterlerin ve dağların ne olduğunu anlayamamış, sanatsal yeteneği ile gördüklerini resimleyerek Galileo’ya göstermiştir. Galileo bunun üzerine çalışmalar yaparak, Ay yüzeyinde ki çıkıntılı nesnelerin krater ve dağlar olduğunu keşfetmiştir. Böylece doğal uydu olan Ay’ın ne gezegen nede tam küre olmadığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine Galileo şu sözleri defterine not etmiştir: ‘’Kubbeye muhteşem şekilde yükselen ebedi inci’’
bilinen ilk teleskop
Galileo Galilei'nin hayatı hakkında bilgi verdik. Diğer bilgilendirici makaleleri de, sitemizde bulunan kategorilerden ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder