Teleskop Göz Mercekleri Nedir?

teleskop göz merceği nedir

Teleskop Göz Mercekleri Nedir?

Gözleme yeni başlayacak takipçilerimiz için altın değerinde bir makale paylaşmaya karar verdim. Çünkü teleskopta ki göz mercekleri, gözlem kalitesi açısından ve kalite açısından paha biçilmez bir teleskop parçasıdır

Bu parçalar Huygen - Ramsden tipi, Kellner – RKE tipi, son olarak; Orthoskopik - Plössl  tipi olarak 6’ya ayrılırlar.


1. Huygen – Ramsden Tipi Göz Mercekleri: 

Bu tip göz mercekleri geçmişe dayanır ve baya bir eski merceklerdir. Eğer gökbilim ile amatör olarak ilgileniyorsanız, bu merceklerin sizi pek tatmin edeceğini sanmıyorum. O yüzden diğer mercek tiplerine yönelmenizde fayda var.


2. Kellner – RKE Tipi Göz Mercekleri: 

Bu tip göz mercekleri 3 parçaya ayrılırlar. Düşük bütçeli olsalar da Huygen ve Ramsden merceklerinden 100 kat daha işlevsel şekilde çalışırlar. Amatör gök bilimci grupların yanından ayırmadığı Kellner ve RKE tipi göz mercekleri günümüzde de orta markalı teleskopların kullandığı parçalardır.


3. Orthoskopik – Plössl Tipi Göz Mercekleri: 

Bu kaliteli mercekler 4 veya 5  parçadan oluşur ve her ikisi de çok keskin, derin bir görüntü sağlar. Her iki göz merceği de 15 ila 30mm odak uzaklıklarında en iyi görüntülerini verirler. Özellikle Plössl göz mercekleri, gezegen gözlemlerinde paha biçilmez katkı sağlar. Amatör ve profesyonel gökbilimcilerin kalite ve işlevsellik açısından en beğendiği 2 tip göz mercekleri bunlardır. 

Teleskoplarda Göz Mercekleri:

Genellikle fabrikalarda üretilen teleskoplara, markalar kendi ürettikleri  göz merceklerini yerleştirirler. Fakat siz fabrika çıkışlı göz merceklerinden memnun kalmazsanız, yukarıda ki 3 madde üzerinde ki kaliteli göz merceklerinden alabilirsiniz. Çok önemli bir not düşmek istiyorum: Göz merceğinin odak uzaklığı kısaysa, o kadar yüksek büyütme oranı sağlar. Örneğin; 20mm odak uzaklığına sahip göz merceği, 30mm odak uzaklığına sahip göz merceğinin iki katı büyütme sağlar. Bu notu sakın unutmayın, göz merceği alırsanız bu notu hatırlamanız yeterli olacak diye, düşünüyorum.

Teleskop göz mercekleri hakkında detaylı bilgi verdim. Diğer bilgili konularımız da görüşmek üzere, bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorum Gönder