Teleskop İle Güneş Gözlemi

güneş lekeleri gözlemleme

Teleskop İle Güneş Gözlemi

Amatörden tutun profesyonel gözlemciye kadar en zevkli iş, güneş gözlemidir. Çünkü o kadar büyük ve o kadar muhteşemdir ki kendinizi o gün ki gözlemden alıkoyamazsınız. Genelde gözlem gece yapılır fakat güneş gözleminin en büyük farkı öğlen saatlerinde yapılmasıdır. Tabii bu da işin ayrı bir eğlenceli kısmı…Güneş Gözlemi Güvenliği

Amatör gözlemcilerin sıkça ve bilmeyerek yaptığı en büyük sorunlardan daha doğrusu sağlıksal sorunlardan biri, Güneş gözlemi sırasında ‘’güneş filtreleri’’ kullanmayışlarıdır. Bu tür filtreleri kullanmazsanız, Güneş ışınları ve teleskopun göz merceğinin göz bebeğinize yansıttığı yakıcı ışın sizi gözlerinizden edebilir ve bu sağlıksal sorunun tedavisi yoktur. Lütfen gerekli ekipmanlarınızı tamamlamadan önce Güneş gözlemini kesinlikte yapmayın!

Bir başka uyarı daha verelim: Teleskop üzerinde veya dürbün üzerine ayarlama yaparken, Güneş’e bulucu dürbün ile bakmayın. Bulucu dürbünün önünü kesecek herhangi bir nesne koyun ve hassas bir şekilde merceğini kapatın. Bulucu dürbün ile baktığınız taktirde, gözünüz de kalıcı körlük ve şaşılık meydana gelebilir. Lütfen gerekli ekipmanlarınız olmadan Güneş gözlemi yapmayınız!

Güneş Gözlemi Sırasında Neler Görebiliriz?

Hepimizin her zaman merak ettiği Güneş lekeleri yüzey kısımda fazladır. Bu gibi büyük lekelere gözlemciler ‘’siyah benekler’’ adını vermiştir. Lekeleri gözlemlemek için en az 60mm odak uzaklığına sahip teleskop ve kaliteli Güneş filtresi gerekmektedir. Dürbün ile gözlem yapacaksanız, 10x50 Nikon dürbünleri veya Nikon, Konus vb. dürbünlerine benzer kaliteli dürbünler ile gözlem yapabilirsiniz. (dürbün filtresi ile gözlem yapınız)

Güneş lekelerinin sayısı ve bulunduğu koordinat sürekli değişebilir. Bu gibi değişiklikler 10 ila 15 yıl arasında bir olur ve bu sebeplerde Güneş gaz patlamasına yol açabilir. Değişim sırasında gözlem yapma şansı yakalarsanız, Güneş üzerinde hiçbir leke gözlemleyemeyebilirsiniz.

Diğer Güneş Gözlem Ayrıntıları

Filtre sayesinde gözlemlediğimiz Güneş’in sağ alt kenarına dikkatli bir şekilde baktığınız da, daha karanlık ve mat olduğunu göreceksiniz. Umarım bunu fark edebilirsiniz. Çünkü bu karanlık ve mat olan kısım Güneş’in kalın katmanını gösteriyor. Bu kısma verilen isim, ‘’kenar kararması’’ olarak adlandırılıyor. Bunun dışında, ‘’benek’’ olarak adlandırılan sıcak gaz bölgelerinde ki dağılışlarını da kaliteli optik ve filtre sayesinde gözlemleyebilirsiniz.

Güneş gözleminde profesyonel iseniz, Güneş yüzeyinde ki gaz katmanlarının tanecikli yapısını da ayırt edebilir, o muhteşem görüntüyü fotoğraflayıp sağlam bir kazanç elde edebilirsiniz.

Yorum Gönder