Teleskop Kundakları Nedir?

Teleskop Kundakları Nedir? 

Her ne kadar gökbilimle uğraşsak da sonunda çıplak göz ile gözlem yapmaktan sıkılıyoruz. Ve artık profesyonel bir teleskopa ihtiyaç duyduğumuzu anlıyoruz. Onun için teleskop seçerken kalitesi vb. özellikleri ne kadar önemliyse de, teleskop kundakları bir o kadar önemli sayılıyor. İsterseniz şimdi teleskop kundaklarını tanıyalım.

Teleskop kundakları 3 ana maddeye ayrılır. Bunlar şöyledir; Yatay-Dikey KundaklarDobson Tipi Kundaklar ve son olarak, Ekvatoral Kundaklar.

teleskop kundakları nedir nasıl çalışır

1. Yatay-Dikey Kundaklar: 

Bu tip kundaklar teleskopik sistemin en basit çeşididir. Yatay-dikey kundaklar, teleskopumuzun yatay ve dikey eksende hareket edebilmesini sağlayan cihazlardır. Bu kundakların kullanımı oldukça basit ve rahattır. Sadece gök bilimciler için değil fotoğraf sanatçıları da genellikle bu tip kundakları tercih ederler.


2. Dobson Tipi Kundaklar: 

Bu tip kundaklara, yatay-dikey kundakların gelişmiş versiyonu diyebiliriz. Genellikle donson kundaklarını amatör gök bilimcilerin tercih ettiğini söyleyebilirim. Çünkü bu kundaklar tahtadan yapılır ve maliyeti de oldukça düşüktür. Malzemesi ne kadar iyi olursa olsun, tahta parçasından ibarettir ve oldukça kolay kırılabilir. Eğer profesyonel bir gök bilimci iseniz bu kundaklardan uzak durmakta fayda var.


3. Ekvatoral Kundaklar: 

Gelelim en dayanaklı ve en güzel kundaklara. Ekvatoral kundaklar gökbilimciler tarafından en çok tercih edilen listeler sırasında birinci olarak gelir. Çünkü oldukça sağlam ve maliyeti de yüksektir. Sizi hiçbir zaman yolda bırakmazlar. Bu tip kundakların diğer kundaklardan en ayrı özelliği ise, takip motoru takılabilmeleridir. Takip motorundan bahsedecek olursak, gözlemlediğiniz herhangi bir gök cismini takip motoru sayesinde otomatik olarak takip edip, teleskop merceğine yansıtmasıdır. Ayrıca gök bilimle uğraşan fotoğraf sanatçılarının da vazgeçilmez kundakları arasındadır.

Yukarıda ki verdiğimiz bilgilere göre umarım daha kullanışlı ve bütçenize uygun kaliteli teleskop kundaklarını seçebilirsiniz.

1 yorum:

Fahri Ç. YÖNETİCİ

Teleskop kundakları bahsettiğiniz türlerin yanı sıra fiyatlarına göre de kategorize ediliyor. Daha büyük gök bilimi deneylerinde kullanılacak kundaklar çok maliyetli olabiliyor.

Yanıtla

Yorum Gönder