Teleskop Nedir?

teleskopla gözlem yapan insanlar

Teleskop Nedir? 

Gözle görülemeyecek kadar uzakta olan gök cisimlerini, izlemenize olanak sağlayan bir çeşit astronomik aygıttır. Bu tür aygıtlar normalde Nasa gibi büyük şirketlerin uzaya fırlattığı devasa büyüklükte ki teleskoplar ile aynı orantıda çalışmaktadır. Fakat az önce bahsettiğim devasa büyüklükte ki teleskopların odak uzaklıkları, ayna orantıları vb. özellikleri maliyetli ve özel üretim olduğu için herkesin o tür teleskopları elde etmesi imkansızdır. 

Çünkü devasa teleskoplar, uzayda yeni gezegenler ve galaksiler keşfetmek için bilim adamlarınca özel laboratuvarlar da yapılmaktadır. Bu tür devasa teleskopların, rasathane dediğimiz Dünya’da bulunan gözlemevleri de mevcuttur. Gözlemevlerinde ise, meteor yağmurlarını, asteroit gibi gökcisimlerini incelemek için kurulmuş rasathanelerdir. 

Peki bizim hobi olarak kullanacağımız teleskoplar var mıdır?

Tabii ki vardır. Fakat internette gördüğünüz, Nasa’nın çekmiş olduğu o muhteşem resimler gibi görüntü sağlayamazsınız. Ama hemen üzülmeyin. Çünkü bütçeniz ne kadar yüksekse, görüntü bazlı görsel açınızda bir o kadar olağanüstü olur. Bu tür küçük çaplı teleskoplar 4 temel özellikle seri üretime geçer.

Teleskop Çeşitleri:

1. Newton’un Aynalı Teleskopu: 

Dünyaca ünlü bilim adamı olan Isaac Newton’un yapmış olduğu teleskopik bir ayna sistemidir. Çalışma prensibi: Teleskopun boru kısmının alt tarafında, içbükey şeklinde bir ayna bulunur. Ayna gelen ışığı kırıp, teleskop borusunun mercekli kısmına yani başlangıç kısmına ulaşmasını sağlar ve ışığı orda toplar. Teleskop içindeki ayna 45 derecelik bir açı ile merceğin ön kısmına yerleştirilmiştir. Bu sayede teleskopun mercek kısmı üzerine yansıtır. 

2. Cassegrain Aynalı Teleskopu: 

Astronomik alanda başarı sağlamış Guilliame Cassegrain’ın yapmış olduğu aynalı bir sistemdir. Bu sistem Newton’un çalışma prensibine tamamen terstir. Çünkü, gelen ışığı teleskop merceğinin ön tarafına saklamak yerine, teleskop borusunun odak uzaklığına ulaşmasını sağlamıştır.

3. Coude Aynalı Teleskopu: 

Bu teleskopik sistem ise tamamen Cassegrain’in aynalı teleskopunun üzerinde çalışılarak ve geliştirilerek ortaya çıkmış, sistemdir. Amacı ise; Daha büyük ve odak uzaklığı elde etmektir. Kısacası, mercek deliğinin önüne konan ayna sayesinde gelen ışığı kırıp, teleskop borusunun altında mercek üzerine düşmesini sağlamaktır ve başarılı bir teleskopik sistem olmuştur.

4. Katadyoftrik Sistem Teleskopu: 

Bu sistem, yukarıdaki 3 maddenin en özellikli ve çeşitli olanıdır. Çünkü mercek ve aynalı sistem olarak 2 ana unsurda çalışma prensibi vardır. Fakat bilim adamları bu sisteme ne kadar katkı gösterse de astronomi alanında hiçbir başarı sağlamamıştır. Çünkü mercekli teleskoplar gece görüşlerini aynalı teleskoplar kadar ayrıntılı ve odaklı gösterememiştir. Bu yüzden Katadyoftrik sistem günümüzde o kadar fazla kullanılmamaktadır.

Teleskopun Tarihte Yeri:

Teleskop, tarihte ilk çıktığında astronomi yerine askeri alanda kullanılmaya başlanmıştır. Mucidi olan Hollanda uyruklu Hans Lippershey, 1608 senesinde bulmuş ve geliştirmiştir. Aslında her ne kadar Lippershey bulup, geliştirse de teleskopun babası olarak bilinen insan; Galileo’dur. Çünkü günümüzde kullanılan lenslerin mucidi Galileo olup, bu lensler günümüzde halen kullanılmaktadır.
uzayda görev yapan teleskop

7 yorum

ben evime teleskop almak istiyorum fiyat olarak en fazla 3000 tl verebilirim nasıl bir şey önerirsiniz bana?

Yanıtla

Celestron PowerSeeker 127EQ teleskobunu önerebilirim. Ayrıca fiyat olarak da daha ucuz gelebilir :)

Yanıtla
Yakup YÖNETİCİ

Teleskoptan bir kez bakmıştım gerçekten heyecan verici :)

Yanıtla
Cengiz K. YÖNETİCİ

Tekeskop'u bu kadar detaylarını bilmek çok güzel geldi

Yanıtla
Kamil Ahmet YÖNETİCİ

Her eve lazım bir teleskop :)

Yanıtla
Ali YÖNETİCİ

Teleskop çeşitlerini yazınız sayesinde öğrendim. İlk teleskop un bu kadar uzun zaman önce bulunduğunu bilmiyordum.

Yanıtla
Mehmet YÖNETİCİ

Yıldızları, gökyüzünü gözlemlemek çok istiyorum.Umarim benim de bir teleskopum olur.

Yanıtla

Yorum Gönder