Teleskopların Genel Özellikleri

teleskopların genel özellikleri

Teleskopların Genel Özellikleri

Doğa gözlemlerine, gökyüzü gözlemlerine hobisi olan ve teleskopların, dürbünlerin özellikleri hakkında bilgisi olmayan kişiler için çok önemli bilgiler paylaşmak istedim. Çünkü bu bilgileri okuyup, öğrendiğinizde çok iyi teleskoplar ve dürbünler edinip gözlemlerinizden epey zevk alabileceksiniz. İsterseniz teleskopların genel özellikleri ile başlayalım.

Odak Açıklığı Nedir?

Teleskoplarda en önemli role sahip unsurdur. 20mm, 30mm ve/veya 3inç, 4inç ifadeler ile gösterilir. Teleskop borusunun gözlemlediği nesneyi ve ışık toplama becerisini belirtir. Odak açıklığı ne kadar büyük ve kaliteli olursa o kadar keskin ve net görüntü sağlar. Bu oranlar arttıkça maliyeti de belli oranda artar.

Odak Uzaklığı Nedir?

Teleskoplarda veya dürbünler de yakınlaştırmanın diğer adıyla ‘’zoom’’lamanın ne kadar olabileceğine kadar veren teleskopik öğedir. Bu yakınlaştırmayı örnek ile açıklayacak olursak; 500mm odak uzaklığına sahip orta dereceli bir teleskopa, 20mm değerinde bir göz merceği takılırsa bu teleskop tam; 25x yakınlaştırma(zoom) yapacaktır. Bu gibi durumlarda amatör gözlemcilerin en büyük sorunu; 3x barlow lensi göz merceğinin önüne takıp görüntüyü bulanıklaştırması ve ışık kaybı yaratmasıdır. Bu gibi sorunların olmaması için, ne kadar büyük bir odak uzaklığına sahip teleskopumuz varsa o kadar iyi görüntü sağlarız.

Nasıl hesaplanır? X(mm) odak uzaklığını, X(mm) göz merceğine bölüp, X(x) yakınlaştırmasını buluyoruz.
Ör. 500mm/20mm=25x

Odak Oranı Nedir?

Teleskopların genel özellikleri arasında en basit olanı odak oranıdır. Odak oranından bahsedecek olursak; Odak uzaklığı(mm) ve Açıklık(mm) olarak hesaplanır. Bu iki ‘’mm’’lik açı size teleskopun fotoğraf çekebilme hızını verir.

Bulucu Dürbün Nedir?

Teleskopların sadece üst kısmına takılan ve az büyütme sağlayan mini olarak adlandıracağımız dürbünlerdir. Bu gibi mini dürbünler sayesinde gözlemlediğimiz nesneyi teleskop borusunun göz merceği yardımı ile izleyebiliriz.
Not: Teleskopumuzu ilk satın aldığımız da, bulucu dürbün ayarını bilen bir kişinin yapması daha iyi olur. Çünkü kırılgan ve tam olarak teleskop ile aynı yere bakmalıdır.

Otomatik Bulucular Nedir?

Otomatik bulucu olarak adlandırılan bu aygıtların diğer bir adı da, Go-To’lardır. Go-To’lar motorlu sistem olarak çalışırlar ve teleskopunuza özgü kumanda yardımı ile kontrol edilirler. Mesela, gece Satürn gezegenini izleyeceksiniz, otomatik bulucu arama kutusuna ‘’Satürn’’ yazarsınız ve aygıt otomatik olarak bulur size sadece teleskop merceğinden izlemek kalır. Tabii aynı şekilde gezegen hareket ettiğinden otomatik bulucuda hareket edecek, teleskop merceğinden gezegeni kaybetmeyeceksinizdir.

Bu ürünlerin gözleme katkısı ne kadar büyük olsa da cebe katkıları baya bir zarardır. Çünkü orta dereceli bir bulucu aygıtından almak isterseniz, en az cebinizden çıkacak olan para 400 ila 500 TL arasındadır. Tabii günümüz piyasasında 50 TL veya 100 TL’lik Çin yapımı aygıtlarda bulunuyor. Ama size tavsiyem; Orijinal olmayan ve yapımı Çin’de gerçekleşmiş ürünleri kullanmamanızdan yana… Sağlığınız açısından bu çok önemli!

Yorum Gönder