Teleskopların Mucidi Hans Lippershey

hans lippershey kimdir?

Teleskopların Mucidi Hans Lippershey Kimdir? 

Konu başlığında belirttiğimiz gibi kendisi günümüzün teleskoplarının, mucididir. 1570 – 1619 yılları arasında Batı Almanya’da doğup, gençlik serüvenini Hollanda’da yaşamıştır. Günümüz de ve Lippershey’in yaşamış olduğu yıllarda, teleskopu bulan ilk kişi diye, anılır. Ayrıca Hans Lippershey, vatan sever olduğu için teleskopik buluşunu ordu hizmetine ücretsiz şekilde sunmuştur. Bu hizmetlerinden dolayı ordu tarafından ödüllendirilmiştir.


Teleskopların Bilinen İlk Özellikleri ve Keşfi

Hans Lippershey, bilinen ilk patenti, 1608 senesinde kırılma teleskoplar üzerine almıştır. Gözlük üreticisi ve optikal cihazlar üzerine yaptığı yoğun çalışmalar büyümüştür ve başarılı bir şekilde endüstriyel kariyerine imza atmıştır. Bu başarıları; Venedik, Hollanda, Almanya ve Florasan’da büyük yankı uyandırmıştır. Endüstrileri bu ülkelere kadar büyüme göstermiştir.

Bu başarılarından sonra patent sevdasına düşen Lippershey, Hollanda Generaline ‘’herhangi bir nesneyi yakınlaştıran alet’’ cümlesi ile başvuruda bulunmuştur. Bir başka Hollanda uyruklu olan Jacob Metius, patent sonuçlarının açıklanmasına 2 hafta kala aynı mercekler ile Lippershey’in buluşunu örtbas etmiştir. Buluş için aynı iddia da bulunan Jacob Metius, Lippershey’in patentini almasına izin vermemiştir ve Hollanda uyruklu iki patentci başarısız sayılmışlardır.

Fakat Hollanda Generali, cömert bir şekilde Hans Lippershey’i ödüllendirip, hükümet tarafından saygın kişi ünvanına layık görülmüştür. Günümüze kadar ulaşan en kesin ve net bilgi bu yönde olup, arşivlerde hala barındırılmaktadır.

Lippershey’in Dürbün Teknolojisi

Vatan sever olarak bilinen Lippershey, teleskopik buluşunu ülkesinin askeri alanına sunduğu ve o zaman ki şekli ile ordunun ürünü kullanması zor olacağından, teleskopu tekrar biçimlendirmek için yoğun çalışmalar başlatmıştır. Bu çalışmaları sonucu 2 tip mercekli bir gözlük şeklinde buluşa imza atmıştır. Hollanda generaline tekrar danışarak, ordunun kullanmasını istemiştir. Bu buluşunun da günümüzde ki eserleri, teknolojik dürbünler ile kıyaslanabilir. Günümüzde ki dürbünlerde Lippershey’in yapmış olduğu şekli kullanmaktadır.

Hans Lippershey’in Ölümü

Endüstriyel alanda başarı yakalayan teleskopun mucidi, son yıllarında işlerini bırakıp küçük bir gözlükçü ve mercek ithalatı yapabileceği dükkan açmıştır. 1619’da Middelburg’da gözlerini hayata kapamıştır. Ölümü hakkında tam bir bilgi olmasa da rivayetler bu hikayeye göre anlatılmaktadır.

Hans Lippershey’in hayatını eksiksiz bir şekilde anlattık. Diğer konularımızı da göz atmayı unutmayın.

1 yorum:

Yorum Gönder