Yapay Uydu Gözlemi Nedir?

yapay uydu gözlemi yapmak

Yapay Uydu Gözlemi Nedir? 

Bugün aslında benim delisi olduğum bir hobiden bahsedeceğim. Evet evet, yanlış okumadınız, hobi dedim. Çünkü yapay uydu gözlemi tamamen bir çeşit hobidir. Uydu geçişleri kısa sürse de o an yaşadığınız mutluluğu tarif edemezsiniz. Şimdi, isterseniz yapay uydu makelemizin ayrıntılarına değinelim.

Yapay Uydu Gözlemi Nerede Yapılır?

Yapay uydu gözlemi şehirden uzak, ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde yapılabilir. Fakat bazı amatör fotoğrafçılar vb. kişiler şehirde uzun pozlama ile bu tür gözlemler yapabiliyorlar. Onlara daha sonra değinelim. Öncelikle gökyüzünde uçakların bıraktığı bulutumsu şey gibi bir şey çıkarmazlar. Direk güneş ışınları uyduların panellerine vurduğu için 3-5 saniye arasında gökyüzünde ciddi bir şekilde parlamalar olur. Fakat amatör olarak bu hobi ile ilgileniyorsanız, ilk durumda uçaklarla karıştırmanız normal. 

Onun için yapay uyduları, uçaklardan ayırt etmeniz için size çok basit bir yöntem söyleyeceğim. Uçakların belli başlı yerlerinde, ikişer saniye arayla renkli veya renksiz yanıp sönen ışıklar olur. Fakat uydularda ise bu durum tamamen 5 saniye sürekli yanan ve rotasını eğimli bir şekilde tamamlayan, hemen ardından sönen bir gözlemdir. Bunu ilk başlarda karıştırmanız gerçekten sinir bozucu oluyor, ama sonradan alışıyorsunuz.

Yapay Uydu Takibi:

Yapay uydu takibi dışarıdan çok kolay gelebilir fakat gerçekten oldukça zor bir iştir. Bu işi kolaylaştırmak için, ‘’bu siteden’’ hangi uydunun nerede olacağını ve geçiş saatlerini görebilirsiniz. 

Yapay Uydu Gökbilimi:

Profesyonel olup bu işi yapan ve gözlemlediği uyduları fotoğraf makinesi yardımı ile kaydeden kişilere; gözlemci veya rasatçı denmektedir. Bu tür işi yapan kişiler, genellikle hava kirliliği ve ışık kirliliği olmayan yerlerde çalışırlar. Parası da oldukça iyi bir meslektir. 

Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlemi Nasıl Yapılır?

Aslında Uzay İstasyonu da yapay uydu yerine konulabilir. Ve İstasyonun normal, büyük bir yapay uydudan farkı yoktur. Genellikle Uluslararası Uzay İstasyonu, İstanbul semalarından geçmektedir. Geçişi normal bir uyduya göre 2-3 kat daha uzun sürmektedir. Bu da yaklaşık geçiş süresini 4-5 dakika kadar uzatabiliyor. Yukarıda vermiş olduğum siteden gelecek geçiş gününü ve saatini öğrenebilirsiniz. Bu arada Uzay İstasyonu’nu daha önce geliştirdiği teleskopu ile çeken yabancı rasatçı arkadaşımızın fotoğrafını paylaşmak istiyorum. Fotoğrafı hemen konunun aşağısında görebilirsiniz. 
uluslararası-uzay-istasyonu-nasil-gozlemlenir
Gök Bilimci: Ralf Vandebergh

2 yorum

Adem K. YÖNETİCİ

Şu gezegenler dünya uzay okadar çok hoşuma gidiyorki sürekli sitenizde takipçiyim çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.

Yanıtla

Faydalı bilgileriniz için teşekkürler

Yanıtla

Yorum Gönder