Asteroit Nedir?

asteroit nedir?

Asteroit Nedir?

İnsanoğlu tarafından Göktaşları gibi bir yapıya sahip ve Dünya’ya düşen gök cismi olarak bilinse de, bu yanlış bilgidir. Çünkü Asteroitler genellikle cüce gezegenlerden ve kendi çekim kuvveti olan cüce gezegenlerin boyunda ki Asteroitlerden oluşurlar. Güneş Sistemi içerisinde ki Asteroit yörüngesi olarak bilinen; Mars ve Jüpiter gezegenlerinin orta noktasında yaklaşık 100 civarı Asteroitin varlığı biliniyor. Diğer yörüngelerde ise tam 1.5 milyonun üzerinde Asteroit ve cüce gezegen olarak adlandırılan gök cisimlerinin olduğuna dair tahminlerde yürütülmektedir. Ayrıca Asteroitlerin de çekimsel kuvveti olduğu için, kendi cüsselerinden oldukça küçük gök objelerini kendi yörüngesine çekerler ve doğal uyduları gibi bağımlı şekilde yörüngelerine oturttururlar. Kısacası, doğal uyduları da olabilir.

Bilinen En Büyük Asteroitler

1801 yılının ortalarında bulunan ve Mars ile Jüpiter gezegenlerinin arasında ki boşlukta bulunan, cüce gezegen olarak da tabir edilen Ceres adlı gök cismi en büyük Asteroit unvanını taşımaktadır. Ceres’in yüzey çapı tam 950 kilometre olarak hesaplanmıştır. Ceres’in dışında bu kadar büyüklükte bir asteroit kuşağına girebilecek gök cismine de rastlanmamıştır. Fakat Kuiper kuşağında ve Oort bulutsusunda dev hacimli Asteroitlerin olabileceği düşünülmektedir.

Bilinen en büyük asteroit olmaya aday gök cisimlerinin herhangi bir yörüngeden çıkma olasılığına karşı, Dünya’ya çarpma gibi bir durumu söz konusu olursa, Dünya’nın atmosferi yüzeysel çapı karşısında ciddi bir hasar alacak ve Dünya’ya kalkan görevi yapamayacak kadar zayıflayacaktır. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise; Asteroit yüzeyinde bulunan ve halen saptanamayan tehlikeli maddelerdir. Fakat şuana kadar bilinen hiçbir Asteroit Dünya yüzeyine düşmemiştir.

Asteroitlerin Yörünge Düzeni

Ani bir tepkime ile Asteroit kuşağından ayrılan ve gezegenlere doğru yol alan objeler, Dünya gibi gezegenlere oldukça fazla yaklaşırlar. Fakat Asteroitlerin de gezegenler gibi güçlü çekimsel kuvvetleri olduğu için orta dereceli gök cisimlerinin etkisi altında kalmazlar. Ancak Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gibi dev cüsseli gezegenlerin çekimsel kuvvetlerinden kaçamazlar. O yüzden yörünge düzenlerini büyük cüsseli gezegenler belirler ve doğal uydu olarak da gezegenlerin yörüngelerine mahkum kalırlar.

Teleskop İle Asteroit Gözlemi

Göktaşları ve Meteorlar gibi oldukça gözlenmesi zor olan gök cisimleri arasında neredeyse ilk başta yer alırlar. Çünkü Dünya’dan çıplak gözle bile izlenmezler. Cisim olarak parlaklıkları oldukça alt seviyelerde gezer, yani 4. veya 5. kadirler diyebiliriz. Ayrıca normal bir teleskop ile de gözlem yapılması yanlış olur, çünkü Dünya’dan görülemeyecek kadar matımsı ve sönüktürler. Aşağıda vermiş olduğum ve Hubble Uzay Teleskopu’ndan çekilen bir Asteroit cismini görüyorsunuz.
teleskop ile asteroit gözlemi
Not: Başı boş dolaşan Asteroitler, uzay boşluğunda milyonlarca yıl dolaştığı ve yüzeyi buz kütleleri ile dolduğu için daha ağırlardır ve hacimleri daha fazladır.

Yorum Gönder