Ay ve Teleskop Gözlemi

ay ve teleskop gözlemi

Ay ve Teleskop Gözlemi

İnsanoğlunun en iyi tanıdığı ve sürekli görmüş olduğu doğal uydu Ay, Dünya’nın tek kendine bağımlı uydusudur. Güneş Sistemi içerisinde ki gezegenlerin bilinen uydularından Ay, büyüklük yönünden beşinci sırada yer almaktadır. Ay’ın yüzeysel çapı, Dünya’nın dörtte birine denk gelmektedir. Bu nedenle Ay’ın hacmi, Dünya’nın %3’ü kadar hesaplanmıştır. Yer çekimi olarak Dünya’nın %20’si kadardır. Ay’a bugün ki ismini veren insanoğludur.
Ay’ın Fiziksel Özellikleri

Ay, çekirdek ve manto gibi kimyasal maddeler ile oluşmuş ve günümüze kadar yıpranmadan gelmiştir. Ay’ın toprak dokusu Dünya’da ki toprak minerallerine benzerliğiyle de bilinir. Çünkü Nasa yetkililerince açıklanan bilgiye göre; Ay kabuğu, oksijen, silikoz, demir ve son olarak kalsiyum gibi maddelerden oluşmuştur. Bu denli yaşamsal maddelere göre insanoğlunun ilk tercih edeceği yer Ay olmalıdır, diyerek basına bu yönde bilgi vermiştir. Bu bilgilere dayanarak da ay kabuğunun tam 50 kilometre olduğu düşünülmektedir.

Yaşamsal destek aracı olarak görünen Ay’ın atmosferi ince tabakadan oluşmaktadır. Yapay uyduların kızılötesi ışınları sayesinde Ay’ın atmosferi incelenmiş olup, sürekli gök taşı yağmuruna tutulduğu için, günümüzde atmosferi yok denilebilecek kadar yıpranmıştır. Kısacası, ince atmosferi gelecek yıllarda kendini koruyamayacak kadar yok olacaktır. Ay’ın atmosferinde ise; sodyum, potasyum gibi jeokimyasallara denk gelinmiştir.

Ay’ın Yüzeysel Şekilleri

Dünya’dakine benzer toprak mineralleri içerdiği gibi Ay’ın yüzeyinde de devasa çukurlar ve dağlar bulunmaktadır. Ayrıca Ay yüzeyinde bulunan toprakların Nasa Astronotları tarafından 3 ayrı kategoride değerlendirildiği bilinmektedir. Bunlar şöyledir; anortosit, magnezyum ve alkali toprak çeşitleridir. Bu toprak çeşitlerinin tahmini yaşı 4 ila 4.5 milyar yıl kadar tahmin edilmektedir. Ay topraklarına dokunulduğunda hissedilecek doku işlevselliği şöyledir; ıslak kar gibi ve kokusu yeni patlatılmış baruta benzer. Bu his tamamen toprak çeşitlerinin içerdiği mineraller ve maddeler yüzünden hissedilmektedir. İçerdiği kalsiyum ve magnezyum gibi kokusal maddeler, Ay topraklarına kokularını vermiş olup, renklerini de o yönde almışlardır.


Teleskop İle Ay Gözlemi

Gözlem denildiğinde akla ilk gelen gök cismi Ay olup, en basit gözlem zevkini de Ay vermektedir. En ucuz yani oyuncak kategorisine ayırdığımız teleskoplarla bile gözlem yapabilirsiniz. Fakat orta düzey bütçe ve kaliteli teleskoplar ve/veya dürbünler ile gözlemlerinize zevk katacak, Ay yüzeyinde ki kraterleri, dağları daha da yakından göreceksinizdir. O yüzden Ay’a bakmadan önce gerekli ekipmanlarınızla ve kaliteli teleskopik aygıtlarınızla gözleme hazırlanmanız yeterlidir. Ayrıca orta düzey bir teleskop ile Ay’ı aşağıda vermiş olduğum resimde ki gibi görebilirsiniz.
ay teleskop görüntüsü

Yorum Gönder