Bresser 10x56 Dürbün İncelemesi

Bresser 10x56 dürbün incelemesi

Bresser 10x56 Dürbün İncelemesi

Bresser markasının piyasaya yeni çıkarmış olduğu astronomi dürbünü hakkında sizler için yepyeni bir inceleme makalesi yayınlıyorum. 10x56’lık derin uzay gözlemi için üretilen dürbünün kalitesi beni etkiledi diyebilirim. Ayrıca dürbünün en önemli özelliklerinden biri ise gözlüklü veya gözlüksüz şekilde gözlem yapma olanağı sağlamasıdır. Bunların haricinde kötü hava şartlarında da gözlem yapabilmeniz için su geçirmez özelliğini kullanmışlar, buda dürbüne artı bir avantaj sağlamış. Şimdi dürbünümüzün teknik özelliklerinden bahsedelim.

Bresser 10x56 Dürbünü Özellikleri

Teslimat kutusu üzerinde yazan Bresser Condor Ailesinden yazısı, köklü bir şirket olduklarını ve piyasada kaliteli dürbünleri sadece kendileri ürettikleri anlamında bir ifade taşıyor. Bu ne kadar öznel bir yargı olsa da Nikon dürbünlerinin eline su dökemezler diyebilirim. Dürbünün teknik özelliklerin bahsedecek olursak; objektif çapı 56 mm olup, dürbünün uzunluğu 162 mm olarak tasarlanmış. Ayrıca tek göz ile gözlem yapma ayarı bulunuyor. Mercek cam kalitesinde kullanmış olduğu ED cam özellikli mercekler ise gerçekten kaliteli denilebilecek bir düzeyde kullanıcılara sunulmuş. Prizma kalitesi ise BaK-4 olarak elimize geçiyor.

Büyütme kapasitesi 10x olan dürbünün biraz daha net ve opak bir görüntü almasını beklerdim. Fakat Bresser biraz cimri gibi bir davranış sergilemiş. Bunların yanında dürbün el ile kullanılmaya da uygun, tripod ile kullanılmaya da uygun olarak yapılmış. Ama size önerim, gözlem sırasında eliniz yorulacağı, karıncalanacağı için tripod ile kullanmanızda fayda var. Son olarak şık bir tasarıma imza atan Bresser, dürbün kaplamasını tamamen elden kaymayacak şekilde üretmiş, bu da gözlemciler açısından çok büyük bir avantaj.

Bresser 10x56 Dürbünü İle Gözlemlenecek Gezegenler

Dürbün ile gözlem yaptığım sırada Ay ve Jüpiter’i gözlemlemeye çalışmıştım. Fakat ışık kirliliği olarak adlandırdığımız bölgede bulunduğum için güzel ve net bir gözlem yapma şansım olmadı. Dürbün incelemesinin bu kısmını okurken lütfen bu söylediklerimde aklınızda bulunsun.

Ay, etkileyici denilebilecek düzeyde bir görüntüye sahip olarak dürbünün göz mercekleri kısmına yansıyor. Dürbünün zoom kalitesi ile orta boy ceviz tanesi kadar yakınlaştırma sağlanıyor. Fakat zoom kapasitesi 10x’lerde gezdiği için pek fazla yakınlaştıramıyorsunuz. Ay yüzeyi oldukça temiz bir şekilde gözlemlenebiliyor. Işık kirliliğinin olmadığı kısımlarda daha parlak ve beyaz bir şekilde izleme olanağı da, dürbün sayesinde işlevselliği arttırıyor.

Jüpiter, devasa büyüklükte olsa da dürbün ile gözlem yapıyorsanız, Jüpiter’i o kadar büyük bir şekilde ve doğal renkleri ile görmeniz imkansız. Çünkü geniş açılı bir dürbün ile aşağıda ki resim gibi gözlem yapabilirsiniz. Bunun dışında söylenecek fazla bir şey bulamıyorum.
bresser 10x56 ile gezegen gözlemi

Bresser 10x56 Dürbününü Almalı Mıyım?

Dürbün incelemeleri kısmından diğer dürbünlere yaptığım incelemeler ile karşılaştırma yaptığınızda bu dürbünün fiyatı yarım düzey şekilde fazla çıkabilir. Ama kalite açısından bu dürbün onlardan iyi diyebilirim. O yüzden alınabilecek bir dürbün kategorisine gönül rahatlığı ile girebilir.

Yorum Gönder