Bresser Messier AR102 Teleskop İncelemesi

Bresser messier ar102 teleskop incelemesi

Bresser Messier AR102 Teleskop İncelemesi

Daha önce teleskop incelemesini ve dürbün incelemesini yaptığım markanın, bugün daha gelişmiş ve adından sıkça söz ettirmiş ar102 incelemesini yapacağım. Bresser markası son zamanlarda gerçekten kaliteli işler çıkarmayı başarıyor. Hatta sadece teleskop sektöründe değil, dürbün sektöründe de kaliteli ve dayanıklı ürünleri var. Örneğin; Bresser 10x56 Dürbünü ve Bresser Pollux 150 teleskopu. Şimdi ürünümüzün detaylı incelemesini yapalım.
Bresser Messier AR102 Özellikleri

Teleskop, ekvatoryal kundak yapısına sahip ve dayanıklı malzeme ile üretilmiş. Rahat kundağı sayesinde de gözlem yaparken her iki eksen tarafıyla rahatça hareket kabiliyetine sahip. Ayrıca optik tüp tasarımlı ve açıklığı da 102mm olarak yapılmış. Odak uzaklığı, açıklık oranı ile denk tutulmuş ve yaklaşık 1000mm olarak imal edilmiş. Bu oranlar gerçekten çok ideal. Teleskopun üzerinde bulunan tüm merceklerde, kötü hava şartlarından yıpranmaması için özel ince kaplama ile sarılmış ve net bir görüntü vermesi için sarı şeffaf naylon tarzında merceklerin üzerine kapatılmış. Odaklama sistemi ise; dişli ve raylı sistem üzerine oturtturulmuş.

Teleskopun üzerinde bulunan göz merceğinin kalitesi orta seviyede kalmış diyebilirim. Çünkü mercek kaliteleri ve teleskopun boru kalitesi gerçekten diğer markalar ile kapışacak derecede iyi ve titiz bir çalışma ile yapılmış. Fakat göz mercekleri bu malzemelerin sanki artık parçaları ile yapılmış gözlemini üzerimde bıraktı. O yüzden göz merceklerine pek sıcak bakmıyorum. 1 adet göz merceği veriliyor. 2. göz merceği ise teslimatın üzerine ek para ödeyerek alınıyor. 1. göz merceğinin özellikleri; 26mm olarak ve plössl olarak teleskopa yerleştirilmiş.

Bresser Messier AR102 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Gözlem kalitesi en üst seviyede tutulmuş Bresser Messier’da gözlem yapmak gerçekten heyecan verici bir hal alıyor. Ekvatoryal kundağı sayesinde, teleskopun kontrolü aşırı derecede basit kalıyor ve amatör gözlemcilerin zorlanamayacağı bir şekilde müşterilerine sunuluyor. Bu ince ayrıntı çok iyi düşünülmüş diyebilirim. Gözlem anılarımdan bahsedecek olursam;

Satürn, aşağıdaki fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi aşırı derecede net ve kaliteli bir gözlem yapma olanağı sağlıyor. Işık kirliliğinin olmadığı yerlerde daha net ve parlak olarak gezegen gözlemi de yapabilirsiniz. Bunun yanında büyütme gücü de gerçekten olağanüstü seviyede iş yapıyor ve zoom yapıldığında hiçbir şekilde titreşim, sallantı meydana gelmiyor.

Not: Bresser Messier AR102 ile kapalı havalarda gözlem yapmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü teleskopun ışık alma kapasitesi aşırı derecede gelişmiş bir yapıya sahip değil. Onun için açık havalarda gözlem yapmanızda fayda var.
Bresser messier ar102 ile gözlem

Bresser Messier AR102 Almalı Mıyım?

Teleskopun kalitesine göre fiyatı normal düzeyde tutulmuş. Bresser markası piyasada yeni olsa da iyi ürünler çıkartarak Türkiye piyasasına sıkı bir giriş yaptı. Amatör veya profesyonel olarak gök bilim ile ilgileniyorsanız., iki kategoride de sizi yarı yolda bırakmaz. Aksine çok iyi bir gözlem arkadaşınız olabilir. Tabii ki, teleskopu almanızdan yanayım.

1 yorum:

Kullanmadım ama çok güzel bir teleskop gibi gözüküyor :D

Yanıtla

Yorum Gönder