BRESSER Pollux 150 Kundaklı Teleskop İncelemesi

BRESSER Pollux 150 Kundaklı Teleskop İncelemesi

BRESSER Pollux 150 Kundaklı Teleskop İncelemesi

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz teleskop markası olan Bresser, orta maliyetli teleskop üretmeye devam etmekte. Bende bu firmanın teleskop kalitelerini merak ettiğimden Bresser Pollux 150 serisini mağazalarında incelemek istedim ve sizler için gözlem yaptım. Biraz fiyatı malzeme kalitesine göre fazla gelse de orta düzey gözlemciler için ideal teleskop olarak nitelendirebiliriz.

BRESSER Pollux 150 Özellikleri

Teleskopun optik tüp tasarımı 150mm olarak geçiyor. Bunun yanında tüp tasarımı aynalı ve newtonian olarak imal edilmiş. Teleskopun odak uzaklığı ise 1400mm, kalitesine göre ideal ve orta düzeyde diyebiliriz. Bunların yanında en önemli parçalara gelecek olursak; göz mercekleri iki adet sunuluyor. Bunlar, K-25mm ve K-10mm olarak teleskopun yanında veriliyor. Göz merceklerinin kalitesini öğrenmek isterseniz, orta derece de netliğe ve odaklama sistemine sahip.

Bresser Pollux 150 teleskopunun montaj tipi ekvatoryel olarak üretilmiş ve her iki eksende de kusursuz hareket etme becerisine sahip. Bu da demek oluyor ki gözlem sırasında, gözlemlediğiniz gezegen ne kadar hareket ederse etsin kundak sayesinde kusursuz izleme olanağı veriyor. Bu orta düzey teleskoplar için gerçekten önemli bir ayrıntı… Bu arada teleskopun yanında aksesuar olarak da bir adet ay filtresi hediye ediliyor.

BRESSER Pollux 150 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Orta düzey teleskop olan Bresser Pollux ile gözlemleyeceğiniz gezegenler sınırlı sayıda diyebilirim. Çünkü fiyatına göre gerçekten biraz malzeme kalitesi hafif kalmış ve bu da işlevselliğini düşürüyor. Yinede zar zor gözlem yaptığım gök cisimlerinden bahsetmek istiyorum.

Ay, normal bir şekilde görüyorsunuz ve parlaklığı oldukça iyi. Fakat zoom yaptığınızda görüntü orta derecede bozuluyor ve gök cismi parlaklığını göz ardı edecek kadar düşürüyor. Bu da Ay’ın gözlemlenme olanağını düşürüyor.

Satürn, aşağıda ki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi mercimek tanesi kadar görebiliyorsunuz. Zoom yaptığınız da matlaşma ve parlaklıkta mavileşme göz merceğine yansıyor. O yüzden orta dereceli teleskop için ideal bir gözlem diyebilirim.

Jüpiter, gözlemlerim sırasında Jüpiter’e bakma fırsatım olmadı ama tahminlerim doğrultusunda Satürn’ü izlemek gibi olduğu aşikar. Çünkü her iki gezegenin de uzaklıkları neredeyse aynı denilebilir. O yüzden iki gezegen arasında fazla bir gözlem farkı olacağını sanmıyorum.

Diğer gök cisimlerinden bahsedecek olursak; Gözlem yaptığınız yer ne kadar açık ve havası temizse, nebula, yıldız kümeleri gibi gök cisimlerini sorunsuz ve teleskopun dar açılı kısmı ile gözlem yapabilirsiniz.
bresser pollux 150 ile gözlemlenmiş satürn
Bresser Pollux ile Gözlemlenmiş Satürn

BRESSER Pollux 150 Teleskopunu Almalı Mıyım?

Açık konuşmak gerekirse, orta maliyetli bu teleskopa pek para verecek bir yapım yok. Ancak gözlem işine yeni başladıysanız ve gerçekten gözlem yapacağınız gezegenler sınırlı ise bu teleskopu içtenlikle önerebilirim. Fakat söylediklerimin tam tersini düşünüyorsanız, bu teleskop size hayal kırıklığı yaşatabilir. O yüzden bu teleskopu Bresser satan mağazalardan inceleyebilirsiniz. Bu arada teleskopun fiyatını kendi sitesinden öğrenebilirsiniz. Şimdiden iyi gözlemler…

3 yorum

Celestron 22097 Nexstar 127SLT teleskop ile ilgili bir inceleme bulamadım acaba
BRESSER Pollux 150 ile arasında hangisini alsam diye karar veremiyorum

Yanıtla

Merhaba, eğer bütçeniz uygunsa; Celestron Nexstar 127SLT Teleskopunu alabilirsiniz.

Yanıtla

bütçemle ilgili sıkıntı yok ama Celestron Nexstar 127SLT telekobu düşündügüm gibi çıkmazsa diye çekiniyorum

Yanıtla

Yorum Gönder