Bresser Solarix 76-350 Filtreli Teleskop İncelemesi

Bresser solarix 76-350 filreli teleskop incelemesi

Bresser Solarix 76-350 Filtreli Teleskop İncelemesi

Güneş gözlemi severleri için paha biçilemez bir teleskop incelemesi ile karşınızdayım. Bresser solarix güneş filtreli teleskopunu elime aldığımda gerçekten kaliteli olduğunu her yerinden anlıyorsunuz ve fiyatının da piyasadaki diğer teleskoplara oranla daha düşük olduğunu söylemek isterim. Çünkü piyasada dolaşan teleskop modellerinin Güneş filtreleri o kadar kötü ki, hem gözlem açısından hem de kişisel sağlığınız açısından büyük sorun teşkil ediyorlar. Fakat bu teleskopta içinizde hiçbir çekimserlik kalmadan doyasıya Güneş gözlemi yapabiliyorsunuz. Daha fazla sizleri tutmadan, detaylı ve kaliteli özelliklerine göz gezdirelim.


Bresser Solarix 76-350 Özellikleri

Teleskop, Güneş gözlemi ve Ay gözlemi için üretilmiş olup, aynalı teleskop olarak bizlere sunuluyor. Ayrıca aynalı teleskop olarak da Newton tipli bir ürün olarak yapılmış, bu özelliği teleskopa ayrı bir kalite havası katmış diyebilirim. Çünkü Güneş gözlemi yapılan teleskoplarda Newton tipi tasarım yeteri kadar kullanılmadığından, gözlem açısından net bazlı kötümser sonuçlar çıkabiliyor. Fakat Bresser markası bu özelliği ile çok kaliteli bir gözlem sunacaktır. İç özelliklerinden bahsedecek olursak; gözlem teleskopumuzun odak uzaklığı 350mm olup, ayna çapı 76mm olarak imal edilmiş. Bunların yanında montaj tipi alt-azimut olarak tasarlanmış. Ayrıca teleskopun teslimatı sırasında 2 adette göz merceği veriliyor.

Göz mercekleri; birinci 4mm, ikincisi ise 20mm gibi orta kalitede mercekler teleskopa takılabiliyor. Ayriyetten 2x barlow lensini de eklemeyi unutmamışlar. Teleskopun büyütme güç özelliklerine değinecek olursak; ben pek beğenemedim. Biraz daha fazla büyütme gücü eklenebilirdi diye, düşünüyorum. Ama böylede güzel gözlem yapabileceğinizi söylemeden edemeyeceğim. Büyütme güçleri ise, en küçük büyütmesi 18x, en büyük büyütmesi 175x olarak tasarlanmış. Teleskopun aksesuar olarak da müşterilerine hediye ettiği orta kalitede bir tripod var. Tripod da bu teleskop için en uygun olanından seçilmiş. Ayrı bir tripod almanıza gerek olmadığını düşünüyorum.

Bresser Solarix 76-350 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Yukarıdaki anlatımlarımda da dediğim gibi; Güneş ve Ay gözlemi için bu teleskop hepinizin önceliği olabilir. Çünkü amatör gözlemciler sınırlı yıldızları izleyerek kendilerini geliştirirler. Bu teleskopta tam Güneş ve Ay gözlemi için tasarlanmış ve amatör gözlemcileri hedef almışlar. Ama kesinlikle amatör gözlemciler dediğime bakmayın, profesyonellerinde zevk alabileceği düzeyde bir teleskop… Güneş gözlemlerimden bahsetmek istiyorum.

Güneş gözleminde, Güneş lekelerini ve Güneş’in yakıcı rengini o kadar güzel görüyorsunuz ki, teleskopun kalitesini o esnada çok iyi anlıyorsunuz. Hatta aşağıdaki fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi Güneş gözleminde uçakla birlikte çekilen bir Güneş fotoğrafını göreceksiniz. Sizde bu teleskopla etkileyici düzeyde, Güneş ve gezegen kavuşumlarını çekebilir veya fotoğraftaki gibi uçak objelerini gözlemleyebilirsiniz. Hatta biraz daha üzerine ekleyerek; Güneş’in yörüngesinden geçen yapay uyduların bile takibini, Güneş’in büyük cüssesinden ince bir nokta kadar süzülecek şekilde gözlemlerini yapabilirsiniz.
bresser ile gözlemlenecek gezegenler

Bresser Solarix 76-350 Almalı Mıyım?

Eğer Güneş gözlemi yapacaksanız ve piyasada teleskop bulamadıysanız, bu teleskopu kesinlikle kaçırmayın derim. Ayrıca piyasada ki birçok filtreli gözlem teleskopundan da kaliteli ve net bir gözlem yapma olanağı veriyor. Yani kesinlikle bu teleskopu almamazlık etmeyin.

Uyarı: Hiçbir teleskopla veya dürbünle, Güneş’e bakmayın. Fakat Güneş Filtresi olarak adlandırdığımız aksesuarlar varsa, onlarla Güneş gözlemi yapabilirsiniz. Aksi taktirde, sağlığınız açısından kalıcı sorunlara yol açabilir. Lütfen bu uyarıyı göz önünde bulundurun!

Yorum Gönder