Canon 15x50 Dürbün İncelemesi

canon 15x50 dürbün incelemesi

Canon 15x50 Dürbün İncelemesi

Daha önce bu dürbünün daha gelişmişi olan Canon 18x50 serisini incelemiştim. Oldukça kaliteli olan Canon markasının dürbünleri gayet kullanışlı ve malzeme yapıları çok üstün seviyede. Bu da zaten direk dürbünleri almaya teşvik ediyor. Fakat incelemeden yinede ürünleri almamanız yönündeyim. 15x50 rakamlarında da anlayacağınız üzere orta derecede bir ürün olarak bizlere sunulmuş. Dürbünlerde zaten rakamsal değerlerin fazla önem arz etmediğini biliyorsunuzdur. Tek önemli unsurlar, kaliteli mercekler ve malzeme yapısıdır. İsterseniz şimdi detaylı bir şekilde ürünü inceleyelim.

Canon 15x50 Özellikleri

Dürbünün tipi her Canon ürününde olduğu gibi prizma tabanlı bir şekilde uygulanmış. Büyütme gücü 15x olup, kalite mercek çapı ise 50mm olarak ele alınmış. Oldukça iyi değerler diyebilirim. Yukarıda da dediğim gibi; dürbünlerde rakamsal veriler çok önemli değildir. Önemli olarak mercek çaplarının kalitesi ve dürbünün dış/iç malzeme yapısının önemidir. Dürbün alırken bunları göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Aksi taktirde ummadığınız kötü gözlemler yapabilirsiniz. Bunlardan hariç dürbünün, 1000 metreyi 79 metreye getirme gibi olağanüstü bir özelliği de var. Bu özelliği sayesinde büyütme gücünden de yararlanacağınız gibi gözlem sırasında baya bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca lens kalitelerinde de önceki serisinde kullandığı UD lens teknolojisini kullanmış ve gerçekten bu ürüne de tam oturmuş.

Ayrıca lens kaplaması titiz bir şekilde yerleştirilmiş ve hiç fark etmiyorsunuz. Yani mercek camlarının ve iç merceklerin çizilmemesi için Canon ince bir jelatin ile bu sorunu çözmüş. Bu oldukça iyi bir ayrıntı. Her hava koşulunda, içinizde hiçbir karamsarlık olmadan rahatça gözlem yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra, gözlük kullanan kişiler içinde göz merceğinin içeriye doğru bakan tarafı derin tutulmuş ve 15mm’lik bir mesafe bırakılmış. Gözlük kullanan arkadaşlar için tasarlanmış çok güzel bir dürbün. Ayriyetten göz ve mercek hizasını da ayarlayabiliyorsunuz.

Canon 15x50 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bu ürün, yıldız gözlemi için en ideal dürbün kategorisinde yer alıyor diyebilirim. Çünkü Canon markası için gözlem kalitesi çok önemli bir faktör olarak görünüyor. Bunu da oldukça ve ellerinden geldiği kadarı ile ürünlerine yansıtmayı başarıyorlar. Bu dürbün ile gezegen gözlemi ve bulutsu gözlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca titreşim sensörü olan 15x50’in elinizde gözlem yapma fırsatı verdiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Herhangi bir sallantıda görüntüyü bozmayarak en üst düzeyde gözlem yapma olanağı sağlıyor.

Gözlemlediğim Nebulayı aşağıda görebilirsiniz. Kaliteli derecede net bir görüntü sağlayan dürbün, fotoğrafik bir görüntü almanıza da ayrı bir avantaj sağlıyor.
canon 15x50 nebula gözlemi

Canon 15x50 Almalı Mıyım?

Diğer dürbünlere nazaran bu dürbünde mercek kaliteleri gerçekten çok iyi ve malzemeleri de en üst seviyede tutulmuş. Kısacası, bu dürbünü almayacaksınız da neyi alacaksınız? Bu arada unutmadan, fiyatı biraz pahalı olabilir ama gerçekten vereceğiniz her kuruşun hakkını verebilecek bir ürün. Şimdiden iyi gözlemler…

Yorum Gönder