Canon 18x50 Dürbün İncelemesi

canon 18x50 dürbün incelemesi

Canon 18x50 Dürbün İncelemesi

Nikon dürbünlerinden sonra Canon dürbünlerini inceleme fırsatı buldum. Ne yalan söyleyeyim, Canon dürbünlerinin gözlem açısından daha kaliteli olduğunu gördüm. Dürbünün dış malzemelerinden tutun, iç malzemelerine kadar o kadar kaliteli yapmışlar ki hiçbir kusura rastlamadım. Canon dürbünlerinin tek dezavantajı; gezegen gözlemi için değil de derin uzay gözlemi için üretmiş olmaları. Detaylı özelliklerine geçelim.

Canon 18x50 Özellikleri

Dürbünün tipi prizma olarak yapılmış. Büyütme gücünü isminden de anlayacağınız üzere 18x olarak görüyoruz. Büyütme gücünden çok 1000 metreyi 65 metreye kadar getirme özelliği benim gözüme daha çok çarptı. Çünkü derin uzay gözlemlerinde gök cisimlerini izlerken, büyütme gücünden orta derecede yararlanabilirsiniz. Fakat metre bazlı mesafeden olabildiğince çok yararlanma söz konusu olur. Kısacası, dürbünün ve gözlemlediğiniz objenin netliğine karar verir. Bunların yanında, gözlem sırasında titreme veya sallanma olmaması için kaliteli 2 cayro sensörü yerleştirilmiş. Bu diğer dürbünlerde rastlanmayacak kadar zor bulunan bir özellik.

Canon 18x50 dürbünü, teslimat kutusunda oldukça temiz ve iyi paketlenmiş halde geliyor. Ayrıca dürbünün kullanma kılavuzunda ‘’su geçirmez, her hava koşuluna uygun’’ şekilde bir ibare yer alıyor. İnceleme fırsatı bulduğumda dürbünün su geçirmez özelliğine bakamadım fakat elinize dürbünü aldığınızda gerçekten o hissi verebilecek bir görünüşe ve yapıya sahip. Dürbünün fiziksel boyları ise; genişlik 152mm, yükseklik 193mm, derinlik 81mm son olarak ağırlığı ise 1 kilo 180 gram olarak bizlere sunuluyor.

Canon 18x50 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Aslında gezegenler kelimesinden çok derin uzay gök cisimleri demeyi tavsiye ederim. Çünkü yukarıdaki anlatımlarımda da dediğim gibi; dürbün gezegen gözlemi için değil, derin uzay gözlemi için üretilmiş. Örneğin bu dürbün ile gözlemleyeceğiniz gök cisimlerini şöyle sıralayabilirim; nebulalar, yıldız kümeleri, sönük yıldız sistemleri gibi birçok cisimleri izlemeye meyilli bir dürbün.

Aşağıda da görmüş olduğunuz üzere pembe renkli bir nebula gözlemini görüyorsunuz. Nebulanın ismi; tek göz nebulası olarak geçiyor. Oldukça sönük olan bu nebulayı dürbün, odaklama ve ışık toplama gücü ile bu kadar muhteşem gösterebiliyor. Ayrıca herhangi bir titreşime karşıda dirençli olan Canon 18x50’de, 2 göz merceğine yerleştirilmiş hassas dengeleyici aparatları da bulunuyor. Piyasada ki dürbünlerin çoğunda bu özellik yok.
canon 18x50 ile gözlemlenecek gezegenler

Canon 18x50 Almalı Mıyım?

Dürbünün kalitesi olsun, malzeme yapısı olsun üstün şekilde dizayn edilmiş. Gözle görülür hiçbir kusur yok. Piyasada karşılaştırılacak dürbünler ile gerçekten üstün başarı sağlayacak nitelikte bir ürün. Fakat dürbünün fiyatı konusunda da aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Çünkü bana biraz miktarı yüksek geldi. Onun dışında her zaman dediğim gibi; gözünüz kapalı bu dürbünü alabilirsiniz. Derin uzay gözlemlerinizde başarılar dilerim…

Yorum Gönder