Celestron PowerSeeker 70eq Teleskop İncelemesi

Celestron powerseeker 70eq teleskop incelemesi

Celestron PowerSeeker 70eq Teleskop İncelemesi

Celestron deyince aslında hemen kaliteli ürünleri aklıma geliyor. Çünkü Celestron modellerinin en kötü teleskopundan tutun, en iyi teleskopuna kadar en ince ayrıntısına kadar titiz bir şekilde üretime sunuluyor. Bugünde PowerSeeker 70eq adlı müthiş bir teleskop arkadaşımızı inceleyeceğiz. Teleskop ile yaklaşık 2-3 saat gözlem yapma fırsatı buldum. Gerçekten parasının her kuruşunu hak ettiği sayılı teleskoplardan diyebilirim. Şimdi daha detaylı bir inceleme ve gözlem yapalım.

Celestron 70eq Özellikleri

Teslimat kutusunun üzerinde ‘’gezegen ve ay gözlemi’’ için yazan bir kağıtla teslim ediliyor. Şimdiden söyleyeyim; 70eq ile derin uzay gözlemi yapmak isterseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü teleskop mercek kaliteleri normal bir şekilde gezegen ve doğal uydu için yapılmış. Özelliklerine bakacak olursak; teleskopun açıklığı yani mercek çapı 70mm olup, odak uzaklığı 700mm olarak üretilmiş. Ayrıca, teleskop üzerinde iki adet göz merceği bulunuyor. Bu göz merceklerinin kaliteleri gerçekten piyasada ki 70eq ile kıyaslanacak ürünlerden 2 kat daha iyi diyebilirim. Birinci göz merceği 20mm ve 0.79 in, ikinci göz merceği ise 4mm 0.16 in olarak sunuluyor.

Celestron 70eq’nin büyütme güçleri de oldukça üst seviyede ve teleskopun her parçasından kalite akıyor diyebilirim. Birinci göz merceğinin büyütme gücü 35x, ikicisinin ise 175x olarak imal edilmiş. Yani diyebilirim ki; Ay yüzeyinde bulunan her objeyi kaliteli ve opak bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca 3x barlow lensi de bulunan teleskopta, bulucu dürbünde yer alıyor. Tabii bunlardan en önemlisi; ışık toplama gücü! Teleskopun ışık toplama gücü tam 100x olarak bizlere sunuluyor. Bu oranı gözlem yaptığınızda o kadar iyi anlayacaksınız ki, gözlemlerinizden hayli zevk alacaksınız.

Celestron 70eq İle Gözlemlenecek Gezegenler

Kalite akan bu teleskoptan beklentiniz gezegen gözlemleri için olsun. Çünkü ilk giriş cümlelerimin olduğu kısımda da dediğim gibi; derin uzay gözlemi bu dürbün için elverişli değil. Fakat yinede yıldız kümelerine vb. gök cisimlerine bakmak isterseniz, beklentiniz kadar olmasa da ayrı bir tat alabilirsiniz. Gözlemlerim hakkında konuşmak gerekirse;

Ay, aşağıda paylaşmış olduğum fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi etkileyici denilebilecek kadar muazzam bir kalitede gözlem yaptım. Teleskopun objeye odaklanma sistemi oldukça başarılı bir çalışmayla yapılmış ve gerçekten ışık toplama gücüde ayrı bir kalitede… Fotoğrafın üzerine zaten fazla bir şey söylemek istemiyorum. Doyasıya Ay’a bakabilirsiniz.

Satürn, odak uzaklığı biraz daha fazla olsaydı Satürn’ün halkalarını seçebilirdik fakat bu odak uzaklığıyla sadece gezegenin rengini ve birazda olsa halkalarının siyahımsı rengini ayırt edebiliyorsunuz. Bunun yanında Jüpiter’de aynı orantıda gözüküyor.
celestron 70eq ile gözlem

Celestron 70eq Almalı Mıyım?

Teleskop aşırı derecede sağlam ve güvenilir bir kundak yapısına sahip. O yüzden teleskopu içinizde hiçbir olumsuz yanıt olmadan alabilirsiniz. İnanıyorum ki sizde en az benim gözlem zevkim kadar zevk alabileceksiniz. Alan takipçilerimize de teleskoplarının, şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

4 yorum

Şu anda keşke alabilsem dediğim teleskop :D Teşekkürler teleskoplar.org

Yanıtla

Biz teşekkür ederiz Emre bey :)

Yanıtla

Selamlar. Yaklaşık 2 ay önce aldım. internetten edindiğim bilgilerle bakmaya çalışıyorum. 20 mm ve 4 mm olan 2 mercek var dediğiniz gibi. bunları arttırma imkanımız oluyor mu? şimdi ikinci sorum :) tavsiye edeceğiniz güneş filtresi var mı? kullanım açısından biraz korkutucu aslında ama bi o kadar da merak uyandırıcı. Şimdiden teşekkür ederim.

Yanıtla

Merhaba Okan bey, öncelikle teleskobunuz hayırlı olsun, güle güle kullanın. Sorularınıza gelecek olursak; göz merceklerini, teleskobunuza uyumlu olarak arttırabilirsiniz. Yalnız, farklı markaların göz mercekleri yerine, Celestron'un göz merceklerinden edinebilirsiniz.

Güneş filtresi olarak aksesuar önerecek olursam, Celestron'un kalın Güneş Filtreleri bulunmakta. Hatta 70 EQ modeline göre de birçok Ay ve Güneş Filtreleri bulabilirsiniz. Güneş filtresinin adı: '' EclipSmart 70mm Güneş Filtresi ''. Şimdiden hayırlı olsun :)

İyi gözlemler...

Yanıtla

Yorum Gönder