Dobson 16 Teleskop İncelemesi

dobson 16 teleskop incelemesi

Dobson 16 Teleskop İncelemesi

Gözlem etkinliğinde denk geldiğim ve gözlem yapma fırsatı bulduğum bir teleskop incelemesi daha yapmak istedim. Teleskopun optik tasarımı newtonun aynalı teleskopundan esinlenilmiş ve oldukça başarılı bir tasarım meydana gelmiş. En azından benim şahsi düşüncem bu yönde. Ayrıca teleskopun titreme ve sallantı yapmaması için alüminyum çubuklar ile sabitlendirilmiş. Oldukça sağlam olduğunu içtenlikle söyleyebilirim. İsterseniz ayrıntılı bir şekilde özelliklerini de inceleyelim.


Dobson 16 Özellikleri

Optik tasarımı newtonun aynalı teleskopu olarak tasarlanmış olup, objektif çapı 406 mm olarak imal edilmiş. Teleskopun odak uzaklığı biraz aşağıda tutulsa da ayna kalitelerine bağlı kalarak ideal ölçülerde gezdiğini gözlemledim. Odak uzaklığının rakamı ise 1826 mm olarak bizlere sunuluyor. Teleskopun büyütme gücüne aşırı derecede çalışılmış gibi bir hava katılmış ve bunu anlamamız çok da zor değil. Çünkü tam 800x olarak büyütme gücüne sahip, bu oldukça iyi bir oran. Ayrıca ayna ve merceklerin toz tutmaması için oküler bağlantı ile ince bir çalışma yapılmış ve ayna, mercek kalitelerinin işlevselliği arttırılmış.

Bu özelliklerin yanında, teleskopun obstrüksiyonel oranı %25 olarak verilenmiş. Çubuklu bir teleskopun normal orantıda ki yüzlüğü bu rakamlarda gezebilir. Eğer 25’in aşağısında yer alırsa gözlem sırasında zaten ters bir şeylerin olduğunu anlayabilirsiniz. Ayna marka kalitelerinden bahsedecek olursak; Dobson 16 da kullanılan BK-7 aynaları, malzeme açısından ideal benzerlikte diyebiliriz. Son olarak çubuksal yapıları ve teleskopun boru hattı çelikten yapılmış, sert darbelere karşı dirençli bir yapıya sahip.

Dobson 16 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Doyasıya gözlem yaptığım gece teleskopun kalitesinden oldukça memnun kaldım. Derin uzay gözlemi ve gezegen gözlemi yapma fırsatı buldum. Ne yalan söyleyeyim, bu teleskop ile gezegen gözleminden çok derin uzay gözlemi yapmaya çalışacaksınız. Çünkü ışık toplama gücü o kadar temiz ve net ki sanki gök cisimleri göz merceğine opak bir şekilde yansıyor. Bunu size kelimelerle anlatmak o kadar zor ki, keşke sizde dobson 16 aynalı teleskopu ile gözlem yapma şansı yakalasanız. Gözlemlerimden bahsedecek olursak;

Jüpiter, aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz üzere oldukça iyi bir gözlem kalitesine sahip. Fakat yapay ışıkların altında bu kalitesi işlevsellik açısından oldukça kötü duruma düşüyor. Onun için kesinlikle bu teleskop ile şehir içinde gözlem yapmaya çalışmayın. Yoksa teleskoptan hiçbir zevk alamayabilirsiniz.

M1 Bulutsu, kırmızı renkleriyle sanki boğa simgesini anımsatan bir bulutsu ile karşılaştım ve bulucu dürbün yardımı ile yaklaşık 2 dakika boyunca bulutsuyu izleme fırsatı buldum. Oldukça iyi bir derin uzay gözlemi yapma ihtimaliniz bu teleskopla kaçınılmaz oluyor.
dobson 16 ile gezegen gözlemi

Dobson 16 Almalı Mıyım?

Teleskopun fiyatını belirtmek istemiyorum ama oldukça yüksek bir rakam biçilmiş. Aslında biraz daha düşük bir rakam belirtilebilirdi. Çünkü dobson markası aynalı teleskoplar konusunda oldukça köklü bir hale gelmiş marka değil. Bu teleskop yerine illa ki daha iyi işlem, gözlem yapabilen teleskoplar alınabilir. Fakat dobson 16’da gözünüz kaldıysa, parayı da gözden çıkarmak gerekir. Teleskopla gözlem yaptığım sıralar kalite kokusunu aldım, o yüzden sizde benim gibi düşünüyorsanız; dobson’u kaçırmayın.

Yorum Gönder