Dolunay İsimleri ve Anlamları

dolunay isimleri ve anlamları

Dolunay İsimleri ve Anlamları

Geçmiş kültürlerden ve günümüzün kültürlerinden birçok kez dolunaya farklı türlerde isimler verilmiştir. Bu kültürlere örnek verecek olursak; Yerli Amerika, Çin, Yerli İngiliz, Yeni Gine gibi köklü kültürlerdir. Ayrıca Yerli Amerikalılar, mevsimleri ve Ay’ın döngülerini takip etmek için dolunayın parlaklıklarından ve gelgitlerinden faydalanmışlardır. Kısacası, Tam dolunayın gözlemlenmesi farklı doğa olaylarında kullanılmıştır.

Dolunay İsimleri Nelerdir?

Yerli Amerikalılarının, Çinlilerin, Yerli İngilizlerin ve Yeni Ginelilerin kullanmış olduğu köklü aylar ve lakaplar aşağıdaki gibidir.

Ocak, Kurt Ay: Birçok kültür bu ayı; Kar Ay’ı olarak adlandırır. Ayrıca bu ayda kurtların uluması daha da artış gösterir. En soğuk dolunay ayı olarak bilinir.

Şubat, Kar Ay: En çok kar yağan aydır ve bu ismi kullanan kültürler, Açlık Ay’ı olarak isimlendirmişlerdir.

Mart, Solucan Ay: Soğuk aylarda yağan kar, dağların tepesinden ve yerleşkelerden eriyerek solucanların çıkmasına katkı gösterir ve tüm kültürlerde, Hristiyan Ay’ı olarak bilinir. Ayrıca isimleri ise; Kabuk Ay’ı ve Lenten Ay’ı olarak anılır.

Nisan, Pembe Ay: Genellikle hoşgörü ile karşılanan bir ay olup, çiçeklerin ve ağaçların açmasına izin veren bir mevsimsel Ay olarak bilinir. Tüm kültürlerde en çok sevilen Ay’dır. Büyüyen Ay olarak adlandırılır.

Mayıs, Çiçek Ay: Çiçekler açar ve tam bitki halini alırlar. Kültürlerde farklılık gösteren tek Ay’dır. Ayrıca Dikim Ay ve Süt Ay’ı olarak isimler verilmiştir. Bu iki isim halen eski kültürlere sahip çıkan kabilelerde kullanılıyor.

Haziran, Çilek Ay: Kültürel değerlere sahip çıkan kabileler arasında düzenlenen çilek etkinliklerine değinerek Çilek Ay’ı olarak isimlendirilmiştir. Bu Ay’a özel kültürlerde farklı şekillerde etkinlikler ve yarışmalar düzenlenerek, eğlenceler yapılmaktadır.

Temmuz, Geyik Ay: Bu Ay’da, genellikle geyik avlandığı için Geyik Ay’ı olarak anılır. Yerli Amerikalıların rivayetine göre; en büyük Geyiği vuran kişi, Ay’ın en sevdiği insan olarak ödüllendirilir ve sık sıkta diğer insanlar tarafından hediyeler verilirmiş.

Ağustos, Balık Ay: Genellikle balıkların çok olduğu Ay olarak bilinir. Ayrıca Mersin balığından konan bir ismi vardır. Ağustos ayının, kültürsel olarak ismi Mersin Balık Ay’ıdır.

Eylül, Hasat Ay: Yerli Amerikalıların, mısır, kabak, fasülye gibi gıdaları yetiştirdiği ve topladığı Ay olarak bilinir. Amerikalılara göre, en parlak Ay’dır ve en güzel görünen Ay olarak da bilinir.

Ekim, Avcı Ay: Diğer Ay'lardan daha çok yemek tüketilen Ay'dır. Ayrıca bazı aylarda Hasat Ay'ı yerine bu Ay sayılır ve Eylül Ay'ı direk Ekim Ay'ına girer. Bu olay sadece Yerli İngilizlerin kabilelerinde vardır.

Kasım, Kunduz Ay: Soğuk Ay’ların hayvanı olarak bilinen ve genellikle Çin, Amerika gibi yerleşkelerde yaşayan kunduz faresinden gelen bir isim olarak konulmuştur. Bazı kabileler sadece Fare Ay’ı olarakta anmaktadır.

Aralık, Soğuk Ay: Soğuk Ay’ın vücutlara işlediği ve artık kalın giyinmenin işareti olarak Soğuk Ay olarak bilinir. Genellikle tüm kültürler ve Hristiyan olarak bilinen kabileler bu Ay’ın gelişini sokaklarda ateş yakarak kutlarlar ve Ay’ın altında dans ederler.

Not: Yukarıda bahsedilen Ay’ları, günümüzde kullanan kültürler ve kabileler halen vardır. Ayrıca, bu Ay’ları en çok kullanan kesim; Amerika’da yaşamaktadır.

1 yorum:

Bilgi İçin Teşekkürler

Yanıtla

Yorum Gönder