Dünya Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

dünya gezegeni ve teleskop gözlemi

Dünya Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Dünya, insanoğlu tarafından diğer adı ile bilinen yerküre, tek bilinir yaşam fonksiyonları içeren gezegen niteliğindedir. Güneş Sisteminde bulunan ve Güneş’e yakınlık sırasından üçüncü gezegendir. Dünya’nın bir adette doğal uydusu bulunmaktadır, bu uydunun ismi ise Ay olarak bilinir. Gezegen, ismini Latinceden almıştır. Birçok isim ile de telafuz edilir. Ör. Mavi Gezegen, Yerküre, Yeryüzü ve son olarak Terra.Dünya Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Devamlı saat yönünün tersinde hareket eden Dünya’nın iki çeşit hareket etme kabiliyeti vardır. Bunlar kendi etrafında dönüşü ve Güneş’in etrafında dönüşüdür. Kendi etrafında batıdan-doğuya dönüşü tam 23 saat 56 dakika 4.09… saniye de tamamlar. İkinci doğal hareket kabiliyetini ise, Güneş’in etrafında tam turu 365 gün 5 saat 48 dakika olarak hesaplanmıştır ve kanıtlanmıştır. Bu da insanoğlu tarafından ‘’bir yıl’’ olarak bilinir.

Dünya’nın dış kabuğunu oluşturan ve gezegene en mavi rengi veren maddeler ise hava(atmosfer), okyanuslar(hidrosfer) olarak adlandırılmıştır. Ve bu katmanları gezegen dışında oldukça net bir şekilde gözlemlenebilir. Fakat Dünya’nın içinden bakıldığında doğrudan bu bilgilere ulaşabilirlik kısıtlı gözükür. Çünkü bu bilgilerin hepsi depremlerde ve bu gibi doğal afet olaylarında, deneylerle gözlemlenebilir.

Dünya Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Yer kabuğu olarak adlandırdığımız ve insanoğlunun şuan ayakları altında bulunan bir çeşit minerallerden meydana gelmiş toprak parçası gibi birçok yüzeysel şekilleri mevcuttur. Bunlardan en önemlileri, yer kabuğu, dağlar, çukurlar gibi elipsoide şekilleridir. Bilinen tek yaşanılabilir ve yaşamsal formüllere uyan şekillere Dünya üzerinde rastlanılmıştır. Dünya üzerinde ki yüzeysel şekillere verilecek devasa örneklerden bazıları şunlardır; Everest Dağı, Mariana Çukuru.

Teleskop İle Dünya Gözlemi

Diyelim ki Dünya dışı bir gezegende yaşıyorsunuz. Ve her zaman ki gibi teleskopunuz veya dürbününüz ile gözlem yapacaksınız. Dünya’yı tam boyutu ile görmeniz tabii ki imkansızdır. Fakat Dünya’nın çevresinde bulunan o mavi ışığı her halükarda görürsünüz. Çünkü yukarıda ki anlatımlarıma bağlı olarak dış kabuğun yansıttığı atmosferik ışını gözlemleyebilirsiniz. Aşağıda örnek olarak yapmış olduğum bir Dünya gözlemi adlı çalışmamı göreceksiniz. İşte bir teleskop ile Dünya’yı bu şekilde gözlemleme şansınız olur. Tabii bunu ne zaman yaparız, biz görür müyüz? Bunlar meçhul…
teleskop ile dünya gözlemi

2 yorum

Adsız YÖNETİCİ

bugüne kadar 1 gün 24 saat eder diye bizi hep kandırmışlar galiba :)

Yanıtla
Emir YÖNETİCİ

Güzel görüntüler var teşekkur ederız.

Yanıtla

Yorum Gönder