Galaksi - Gökada Nedir?

Galaksi - Gökada nedir?

Galaksi - Gökada Nedir?

Galaksiler, insanoğlu tarafından Gökada olarak bilinir. İçerisinde bulundurduğu iyonik maddeler halen araştırılmaktadır ve karmaşık bir sistemden oluşmuş olduğuna kesin gözle bakılmaktadır. Galaksilerin çekimsel kuvvetleri, Kara deliklerin çekim kuvvetine eş değer olarak da nitelendirebilir. Çünkü toz ve çevresinde bulundurduğu plazmalar, sürekli çekimser bir hal almaktadır. Bu olayda Galaksilerin sürekli çekim alanı oluşturduğu ve uzay rengi olarak bilinen karanlığında karanlığı bir maddeden oluşmuş olduğu varsayılmaktadır. Uzay bilimi adına en sağlam teori budur.

Galaksiler diğer adları ile Gökadalar, içerisinde bulundurduğu milyarlarca yıldızı ve diğer gök cisimlerini çekim gücü ile bir arada tutmakta ve toz olarak adlandırılan bulutumsu maddeleri kendi iyonik maddeleri ile birleştirmektedir. Ayrıca yıldızlararası toz ve gaz olarak da birleştirme işlemine astronomi biliminde bu şekilde isim verilmektedir. Galaksilerin, yüzde 80’lik kısmı karanlık madde olarak adlandırılan, ışığı geçirmeyen bir iyonik renkten oluşmaktadır. Yüzde 20’lik kısmında ise gök cisimlerine yer vermektedir. Yüzde 20’lik kısımda bulunan gök cisimlerine örnekler verecek olursak; Dev gezegenler, ölmüş yıldızlar, cüce gezegenler, asteroitler, gök taşları, farklı türde bulunan Nebulalar, Kara delikler gibi önemli cisimlere ev sahipliği yapmaktadırlar.

Ayrıca Galaksiler 4 ana temele ayrılırlar. Bunlar; eliptik galaksiler, sarmal galaksiler, şekilsiz galaksiler, cüce galaksilerdir.


Eliptik Galaksiler:

İsminden de anlayacağınız üzere, eliptik bir şekli vardır. Bu galaksiler oldukça küçük boyutlu olabilirler ve ölen yıldızları geri canlandırma gibi işlemleri oldukça az derecededir. Ayrıca Eliptik galaksilerde, yaşlı yıldızlar olarak adlandırılan gök objeleri oldukça yıpranmış bir yüzeysel hale bürünmüşlerdir.

Sarmal Galaksiler:

Sonsuz evren olarak hitap ettiğimiz gökyüzünde en çok bulunan galaksiler olarak bilinirler. Yüzeysel yapı olarak oldukça parlak ve aydınlatıcı bir özelliğe sahiptirler. Genellikle içerisinde parlak yıldızlara ev sahipliği yaparlar. Ve içerisinde bulundurduğu gök cisimleri oldukça genç sayılabilecek şekildedirler.

Şekilsiz Galaksiler:

Genellikle orta derecede rastlanan bu şekilsiz galaksilere, tam galaksi gözü ile bakmak yanlış olur. Çünkü, diğer galaksiler gibi halkaları yoktur ve sınırlı sayıda gök cismine ev sahipliği yaparlar. İçerisinde bulundurduğu gök cisimlerinin sayısı yıllar geçtikçe azalır ve bir daha yaşam formuna bürünmeyecek şekilde toz gazlarına karışırlar.

Cüce Galaksiler:

Evrendeki çoğu galaksiyi, Cüce galaksiler oluşturur. Evrende sayıları milyarları aşacak şekilde tahmin edilmektedir. Ayrıca içerisinde bulundurduğu gök cisimleri Samanyolu Galaksimizin neredeyse yüzde 1’i veya yüzde 2’si kadardır. Dünya yörüngesinden, Hubble tarafından Cüce galaksiler gözlemlenmektedir.

Teleskop İle Galaksi Gözlemi

Pahalı bir teleskop ile gözlemlerinizden aşırı derece zevk alabilirsiniz. Çünkü Galaksi gözlemi oldukça zevklidir ve Galaksileri fotoğraflayarak kazançta sağlayabilirsiniz. Onun için sağlam bir teleskop ile ve teleskopun ışık toplama gücünden yararlanarak, aşağıda vermiş olduğum fotoğraftaki gibi orta boyutlarda çok güzel Galaksiler, Gökadalar gözlemleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken; ışık kirliliğinin ve bulutlu bir havanın olmamasından emin olmalısınız. Aksi taktirde mat ve renksiz bir gözlem yapabilirsiniz.
teleskop ile galaksi gözlemi

Yorum Gönder