Jüpiter Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

jüpiter gezegeni ve teleskop gözlemi

Jüpiter Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Jüpiter diğer adı ile Erendiz, Güneş Sisteminin en büyük gezegenidir. Güneş’e olan uzaklığı ile beşinci sırada yer almaktadır. Jüpiter adını Roma mitolojisinde ki Tanrıların en büyüğü olan Jupiter’den almıştır. Gezegen, gaz devleri arasında da birinci sırada gelmektedir. İç özelliklerinde hidrojen ve helyum gazı içermektedir. Jüpiter’in bilinen tam 67 doğal uydusu bulunmaktadır.


Jüpiter Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Jüpiter, fiziksel olarak Güneş Sisteminde ki diğer gezegenlerden oldukça cüsselidir ve elipsoid olarak adlandırılan yüzeysel şekle sahiptir. Gezegen içerisinde ki gazlar, suyun yoğunluğunun bir buçuk katı daha yoğun bir orana sahiptir. Yani dönüş hızının Satürn gezegeninden daha ağır olduğu bilinmektedir. Gezegen, Güneş ışınlarının yarısını Dünya’ya bakan tarafıyla yansıtmaktadır. Fakat Jüpiter, Güneş’ten aldığı ışınları kızılötesine benzer şekilde dışarı yansıtmaktadır. Bu da yansıttığı tarafta ki doğal uydularına zararlı ışın gönderdiği anlamına gelir. O yüzden kızılötesi ışınları alan uydular yaşam fonksiyonları içermeyen cüce uydular olarak anılmaktadır.

Gaz devi olan Jüpiter oldukça katı ve turuncu renge çalan bir koyu yüzeye sahiptir. Gezegenin içerdiği gazlar, gezegene şuan ki rengini veren maddeler ve elementler içermektedir. Bu elementler hala Nasa bilim adamları tarafından araştırılmaktadır. Gezegen yüzeyinde ise en çok bulunan maddeler yukarı da dediğimiz gibi; hidrojen ve helyum maddeleridir. Bu gazlar yüzeye katman katman yayılmışlardır. Jüpiter’in yüzeyinde ise ‘’kırmızı büyük leke’’ olarak adlandırılan ve bilim adamlarınca çözülemeyen fırtına tabirinde bir leke bulunmaktadır.


Jüpiter Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Dünya’ya benzer yer kabuğu olmayan Jüpiter de yaşam olması günümüz koşullarında bile imkansızdır. Çünkü yer kabuğunu oluşturacak hiçbir madde ve elemente rastlanmamıştır. Gezegende sürekli fırtınalar ve şiddetli hortumlar gözlenmektedir. Bu doğal afetlerin neden olduğu tartışılıp, halen cevabı bulunamamıştır. O yüzden gök bilimciler tarafından ‘’gezegen olmayı başaramayan dev gök cismi’’ olarak anılır.

Teleskop İle Jüpiter Gözlemi

Gezegenin büyüklüğü Dünya’dan izlenilmesi için hayli büyük ve cüsseli diyebiliriz. Yani diğer küçük gezegenler gibi pahalı teleskoplarla nohut büyüklüğünde izlenilmesi gibi değil, orta dereceli teleskoplarla hatta dürbünlerle bile rahat bir şekilde, nohut tanesinden daha iri şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bu da gezegenin dev olmasının gözlemciler için ayrı ve paha biçilemez bir avantajı, teşekkürler Jüpiter… Aşağıda ki fotoğrafta teleskop ile gözlem görüntüsünü görebilirsiniz. Umarım hayalinizde ki gibi bir gözlem yapma şansı yakalarsınız.
teleskop ile jüpiter gözlemi

2 yorum


I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I'm looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. thank you paypal login my account

Yanıtla

Hi, I made the internet site myself :)

Yanıtla

Yorum Gönder