Kara Delik Nedir?

Kara delik nedir?

Kara Delik Nedir?

Evrenin en büyük çekim hacmine ve inanılmaz derecede benzersiz özelliklerine sahip, ölümcül olarak adlandırılan Kara delikler; evren hakkında birçok bilgi içermektedir. Bu bilgiler; evrenin nasıl oluştuğundan tutun, yaşamın nasıl son bulacağına dair gelecek öngörülü, teori bazlı bilimsel bilgiler olarak bilim adamlarınca yorumlanmıştır.Kara deliklerin en önemli özellikleri arasında, ışık emici olarak adlandırılan, çevresinde ki Güneş ışınlarını ve yıldızların kadir olarak bilinen doğal yaydığı ışıklardan bile beslenebilirler. Her emdiği ışık bazında, biraz daha büyüyerek kendi hacmini daha da kuvvetli hale getirebilirler. Bu Kara deliklerin en önemli sayılabilecek özellikleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca Kara deliklerin var olduğuna birkaç yüzyıl önce tam olarak inanılmıyordu. Fakat Nasa’nın kendine bağımlı Hubble Uzay Teleskopu, Samanyolu Galaksisi’nde bulunan orta boyutlu bir ölümcül kara deliği fotoğraflayarak bu gök cisimlerinin varlığını yüzde yüz kanıtlamış oldu. Ve halende Hubble tarafından Samanyolu’nda süzülen Kara delikleri saptayarak varlıklarını ve gök koordinatlarını sistemsel olarak verileyip, Nasa araştırma merkezine gönderiyor. Şuana kadar Hubble’in merceğine yansıyan en büyük Kara delik; ‘’M33 X-7’’ olarak adlandırılıyor.

Bilinen en büyük kara delik
M33 X-7

Kara Deliklerin Özellikleri

Astronomi terimleri arasında fizik matematiği ile araştırılan ve daha çok fiziği ilgilendiren gök cismi olarak bilinen en büyük rakamsal astrofizik objesidir. Diğer gök cisimleri gibi Dünya’dan herhangi bir gözlem aracı ile izlenilmesi imkansızdır. Ayrıca Kara deliklerin çekirdek olarak adlandırdığımız kalbi denilebilecek bir oluşuma rastlanılmamıştır. Çünkü herhangi bir boyuttaki Kara deliğin içine girildiğinde gözlem yapılamayacak kadar karadır ve çekimser güçtedir. Onun için insanlık ileri bir teknolojiye geldiğinde bile inceleme yapılması göz ardı edilmeyen tek uzay cismidir.

Kara deliklerin çekim gücüde yaklaşık 2-3 Güneş’i çekebilecek ve hepsini yutacak şekilde kuvvetli olduğu düşünülmektedir. Çekimser güçleri oldukça devasa yönde olan bu cisimler, çevrelerinde süzülen asteroitleri, gök taşlarını vb. gök cisimlerini kolay bir şekilde yutarak, her saniye daha da büyük bir hale gelmektedir.

Kara Delikler Nasıl Oluştu?

Astronomlar tarafından oldukça tartışılan bir konu olarak ele alınmıştır. Fakat binlerce teori arasından en doğru ve en sağlam olanı seçilip, o yönde araştırılmıştır. İşte o teori; Kara deliklerin oluşumu, ölmüş bir yıldızın çekirdek içerisinde ki çökme denilen maddesel çarpışma ile başlar. Yani çekirdeğin ve yıldızın iç basıncı kendini içeri doğru büzerek Kara deliklerin halini alır. Fakat çekirdeğin patlaması ile sonuçlanırsa, yıldız toz haline bürünerek yeni yaşam formu aramaya koyulur.

Teleskop İle Kara Delik Gözlemi

Dünya’dan gözlemlenmesi en zor olan, hatta imkansız olan uzay objeleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Çünkü Kara delikler kütlesini çekimsel olarak kullandığı için ve içten içe büzüldüğü için rengini tam olarak Dünya’dan izlenilmeye sunmazlar. Fakat uzay teleskopları tarafından tam net olmasa da siyah beyaz şekilde çekilip, hemen ardından renklendirilme işlemi ile fotoğrafik görüntüleri alınmaya başlanır. Aşağıda ki fotoğrafta da herhangi bir şekilde oynanma olmadan, gerçek bir görüntü bazlı kara delik gözlemini görüyorsunuz. Bu gözlem, Hubble tarafından 2013 yılında gerçekleştirilmiştir.

teleskop ile kara delik gözlemi

Yorum Gönder