Kuiper Kuşağı Nedir?

kuiper kuşağı nedir?

Kuiper Kuşağı Nedir?

Kuiper kuşağı, asteroit, göktaşları gibi gök cisimlerinin oluşturduğu, Güneş Sistemi’nin hemen ardında kalan bir çeşit alandır. Yukarıdaki fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi Neptün bu alanın hemen sınırında bulunan tek gezegen özelliğini taşır. Bu alana giren cüce gezegen Plüton ise uzay bilim adamlarınca Kuiper kuşağının gezegeni olarak onay vermiş olup, Güneş Sistemi’nden çıkartılmıştır. Ayrıca Kuiper kuşağı, Edgeworth kuşağı olarak da bilinmektedir. 

Kuiper Kuşağının Özellikleri

Uzunlamasına yani eliptik bir şekli olan kuşağın, çapı 4 ila 5 milyar kilometre olarak tahmin edilmektedir. Kuiper kuşağı içerisinde Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gibi gaz devlerine benzer gazımsı gök cisimlerinin olmadığı düşünülmektedir. Genellikle yüzeyi -100 ile -200 arasında değişen buz tutmuş cüce gezegenler ve asteroidlerin varlığı bilinmektedir. Kuşağın içerisinde kaç adet gök cismi olduğu henüz kanıtlanmasa da, milyarlarca cüce gezegenin, asteoidlerin ve küçük gök cisimlerinin olduğu yarı zamanlı olarak kanıtlanmıştır. 

Şimdilik cüce gezegenlerin en büyüğü Plüton olsa da Kuiper kuşağının sonu halen gözlemlenememiştir. Hubble Uzay Teleskobu, yarı zamanlı olarak Kuiper kuşağından fotoğraflar çekip, Nasa’ya ulaştırmaktadır. Fakat gelişmiş bir teleskop olmasına rağmen halen Neptün ötesini tam olarak gözlemleme fırsatı bulamamıştır. Ayrıca cüce gezegen olarak adlandırdığımız gök cisimlerinin Güneş etrafında dönme süreleri ve dönme eksenleri bulunamamıştır. Her bir gök cisminin ayrı ayrı eksene sahip oldukları tahmin edilip, bu yönde araştırmalara başlanmıştır.

Kuiper Kuşağı Nasıl Oluştu?

Güneş Sistemi oluştuğunda ve sistemden arta kalan küçük çaplı gök cisimlerinin bir araya gelerek çekimsel güçleri ile birbirlerine kenetlendiği, Kuiper kuşağı içerisinde bulunan gök cisimlerini oluşturduğu kanıtlanmıştır. Bu bilgiye dayanarak farklı bir teori halen sunulmamıştır. Ve en doğru teori olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca Oort bulutu olarak adlandırılan bulutsu bir şekli olan Kuiper’in kardeşi de aynı orantıda olup, aynı kaderi paylaşmaktadır. 

Not: Bu iki gök cismine, insanoğlu tarafından herhangi bir uzay aracı gönderilmemiştir. Güneş Sistemi’nin oluşumu hakkında içerisinde altın değerinde bilgilerin olduğu bilim adamlarınca düşünülmektedir. İlerleyen yıllarda Nasa tarafından bir keşif aracının gönderileceği hakkında söylentilerde vardır.

Teleskop İle Kuiper Kuşağı Gözlemi

Yukarıda ki anlatımlarım da dediğim gibi; oldukça karmaşık bir sistem üzerinde hareket eden kuşak, oldukça yoğun bir yapıya sahiptir. O yüzden uzay teleskoplarının geliştirilmiş aygıtları bile kuşağın içini ve yüzeyini zar zor gözlemlemektedir. Hubble, Neptün’ün ötesini anca aşağıda vermiş olduğum fotoğrafta ki gibi gözlemlemeyi başarmıştır. Hubble’ın orijinal olarak gözlemlemiş ve fotoğrafını çekmiş olduğu Ceres ve Vesta cüce gezegenleri Dünya’dan bakıldığında bunlardan daha az parlak ve daha küçük olarak gözükeceklerdir. Tabii bu iki gök cisminin yerlerini bulabilirseniz. 
teleskop ile kuiper kuşağı gözlemi

Yorum Gönder