Kuyruklu Yıldız Nedir?

Kuyruklu yıldız nedir?

Kuyruklu Yıldız Nedir?

Genellikle başı boş olarak gezen ve yüzeyleri el değmeyecek kadar buzla kaplı, bağımsız gök objeleridir. Astronomi arasında değişik isimlerle de anılabilirler. Bu isimlere örnek verecek olursak; ‘’ kirli yüzeyli kartopu ‘’ veya ‘’ buzlu çamur topu ‘’ olarak da bilinirler. Kuyruklu yıldızların çekirdek maddesi, gezegen artıklarından veya cüce gezegenlerin doğal uydularından meydana gelmektedir. Yani uzayda süzülen taş ve kaya parçacıklarının çekimsel güçleri birleşip, toz parçacıkları halinde bir bütünü oluşturması gibi anlamla ifade edilebilir. Bu olaya astronomi de; kozmik toz fırtınası deniliyor.

Kuyruklu Yıldızların Bölümleri

Kuyruklu yıldızların 5 çeşit değişik özellikte bölümleri vardır. Bunlar bilim adamlarınca araştırılıp ve Dünya’ya düşen toz parçacıkları sayesinde nesnel olarak yargılanmıştır. Bunlar şöyledir;

1- Nüve Yıldızları: 

Çekirdek kısmı oldukça katı ve buz tutmuş yani donmuş gazlardan oluşan kuyruklu yıldızlardır. Dünya yüzeyine de toz parçacıkları halinde düşen en çok rast gelinen yıldızlardır.

2- Koma Yıldızları: 

Çekirdeğinin en iç kısmında pıhtılaşan su damarları sayesinde altın bir top rengine bürünen en ayırt edici yıldız çeşididir.

3- Hidrojen Yıldızları: 

Daha çok bulutumsu şekilde olan fakat yüzeyi opak şekilde belirlenen, hidrojen maddesi içeren en sönük kuyruklu yıldızıdır.

4- Toz Yıldızları: 

Yaklaşık çapları  5 ila 10 kilometre olacak şekilde devasa büyüklükte olan tozumsu bir maddesel yapıdan oluşan kuyruklu yıldızlardır. Büyüklükleri sebebi ile Dünya’dan çıplak göz ile gözlemlenebilecek tek kuyruklu yıldız adayıdır.

5- İyon Yıldızları: 

Genellikle Güneş etrafında dolaşan ve Güneş’ten aldığı zararlı veya yararlı ışınları çekirdeğine gönderen en tehlikeli kuyruklu yıldızlardır.

Kuyruklu Yıldızların Yörünge Düzenleri

Aslında kuyruklu yıldızların normal bir gezegen veya gök cisminin çekimsel gücü altına giremeyebilirler. Çünkü çok hızlı bir şekilde süzülürler ve gök cisimlerinin çekimsel kuvvetleri, yıldızları yakalayamayacak kadar etkisiz kalabilirler. Fakat Güneş’in çevresinden geçtiklerinde Güneş’in kozmik fırtınaları ve devasa çekim gücü kuyruklu yıldızları mahkum eder ve dayanaksız yüzeyli olanları ışınları sayesinde öldürebilir.

Not: Güneş’in çevresinden dolaşan kuyruklu yıldızlar, genellikle Güneş’in devasa patlamaları karşısında toz parçacıklarına dönüşüyor ve bir daha aydınlanmayacak üzere ölüyorlar.

Teleskop İle Kuyruklu Yıldız Gözlemi

Kuyruklu yıldızlar, genellikle ışık kirliliğinin ve yapay aydınlatma sistemlerinin olmadığı alanlarda daha parlak ve daha uzun süreli bir şekilde gözükür. Teleskoplarla zor bir şekilde gözlemlense de, dürbünlerin çift geniş açısı sayesinde merceklere daha iyi yansır. Bunun en büyük sebebi ise; teleskopların, dürbünler karşısında daha az ışık toplaması olarak görülmüştür. Kısacası, kuyruklu yıldız gözlemi yapacaksanız, iyi bir dürbün markası ve kaliteli malzeme yapısı olan bir dürbün ile gözlemlenmesi gerekiyor.

Aşağıda görmüş olduğunuz kuyruklu yıldız 20x80 ile gözlemlenmiş orta boyutta bir kuyruklu yıldız cismidir. Bunun gibi gözlem yapabilmeniz için 20x80 veya daha büyük dürbünlerle gözlem yapabilirsiniz.
teleskop ile kuyruklu yıldız gözlemi
Dürbün incelemeleri sayfamızda göz gezdirerek, daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder