Lizer 30F300 Teleskop İncelemesi

lizer 30f300 teleskop incelemesi

Lizer 30F300 Teleskop İncelemesi

Lizer 30f300 teleskopunun geçmiş günlerde iki üst modeli olan Lizer 60F700TX Teleskop incelemesi yapmıştım. Aralarında sadece fiyat farkı var diyebilirim. Zaten ürünün teslimat kutusunda da; 5-12 yaş arası kitleye uygundur, yazısını da bu inceleme makaleme uygun bir şekilde yazacağım. Çünkü çocuklarınız, kardeşleriniz veya kendiniz için gökyüzüne daha yeni başlıyorsanız, bu teleskop ile hem bilimi tanıyıp hem de yıldızların yerlerini tanımanız için böyle bir inceleme yapmak istedim.Lizer 30F300 Özellikleri

Teleskopun fiyatını da öğrendiğiniz de bu aletin aslında çocuklar için yapıldığını ve markasının da iyi bir kalitede olmadığını anlayacaksınız. Yukarıda da dediğim gibi; 5-12 yaş arası çocuklarınız için okul öncesi bilime olan ilgi ve alakalarını çıkartabileceğiniz bir nitelikte teleskop olarak tahmin ediyorum. İsterseniz teleskopun detaylı olarak özelliklerini inceleyelim. Lizer 30F300 teleskopunun odak uzaklığı 300mm olarak yapılmış ve kalite bazlı biraz düşük kalmış. Alüminyum bir gövdeye oturtturulan teleskop borusu benim gözüme çokta sağlam gelmedi. Çünkü açık havada gözlem yapacak olursanız, çok düşük bir rüzgarda bile düşüp teleskopun dış hattına zarar verebilecek bir düzeyde.

Teleskopun açıklık kısmı gayet odak uzaklığına denk olarak yapılmış yani 30mm bir rakama sahip. Bu değer oldukça iyi fakat açıklık kalitesi de teleskopa verilecek paranın çok altında bir değere sahip. Ayrıca ürünün yanında verilen tripod da alüminyum kasadan yapılmış ve dayanaklılığı oldukça hassas bir ürün. O yüzden bu teleskop ile kesinlikle açık havada gözlem yapmayın. Teleskop olsun, tripod olsun çabuk bükülmeye meyilli kalitede…

Lizer 30F300 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskopla gözlem yaptığım sıralarda sadece Ay’ı izlemek bile bana yetti. Çünkü başka hiçbir gök cismini izleyemiyorsunuz. Zaten oyuncak kategorisinde olan 30f300 teleskopu çocuklar için üretilmiş olup, amatör ve profesyonel gök bilimciler ürünün fotoğrafına bile bakmayacak kadar sıradan bir teleskop olarak nitelendirilebilir. Biraz Ay gözlemimden bahsedecek olursam; Ay’ı tek cepheli dürbünden izlemiş gibi bir izlenime kapılıyorsunuz. Yani göz merceğine yansıyan görüntüde ışık toplanmıyor ve oldukça mat, buğulu bir şekilde objeleri görüyorsunuz. Aşağıda ki fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi 30f300 teleskopu ile gözlem bu şekilde yapılıyor.
lizer 30f300 ile gözlem

Lizer 30F300 Almalı Mıyım?

Okul öncesi veya sonrası çocuklarımıza uygun olarak yapılmış bir ürün niteliği taşıyan teleskop, parasına göre biraz aşağıda kalmış diyebiliriz. Fakat çocuklarınıza tattıracağınız bilim sevdası ile gök bilim adına çok büyük bir katkı sağlamış olursunuz. O yüzden 30f300 teleskopunu çok büyük bir şey beklemeden alabilirsiniz. Bu arada unutmadan çok önemli bir bilgi, daha doğrusu uyarı vermek istiyorum.

Uyarı: Herhangi bir teleskop veya dürbün ile çocuklarınızı kesinlikle yalnız bırakmayın. Gündüz gözlemlerinde Güneş’e baktırmayın! Güneş filtresi dahi olsa çocukların gözleri gelişme aşamasında olduğu için göz bebeklerine zarar verebilecek ışınlar alabilir. Bunu lütfen göz önünde bulundurun.

Ayrıca, Güneş gözlemi hakkında bilgilendirici ve uyarıcı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder