Mars Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

mars gezegeni ve teleskop gözlemi

Mars Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Mars, Güneş’e yakınlık sırasında dördüncü gezegen olarak bilinir. Yüzeyinde bulunan ve oldukça yaygın olan demiroksit maddesi sebebiyle ‘’kızıl gezegen’’ olarak da anılır. Kendine bağımlı iki adette doğal uydusu bulunmaktadır. Gezegen ismini ise Roma mitolojisinde ki Savaş Tanrısı olan Mars’tan almıştır.

Mars Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Mars’ın fiziksel özellikleri Dünya ile benzerliğiyle de bilinir. Örneğin Mars’ın yarıçapı Dünya’nın neredeyse yarısı kadardır. Fakat yoğunluk kısmı Dünya’dan daha azdır ve gezegen hacmi %15 olarak tespit edilmiştir. Merkür’den ağır ve kütlesinin yüzdelik kısmı daha ağır bastığı için Merkür’de ki yerçekimi Mars’ta ki yer çekiminden daha fazladır. Bunun en büyük nedeni ise; gezegenler arasında ki yoğunluk sebebidir. Mars’ın boyutunu, kütlesini, ağırlığını nesnelerle kıyaslayacak olursanız, bunlara en iyi örnek; Dünya ve Ay’ın arasında ki uzaklık mesafesi olacaktır.

Bunların yanı sıra, Mars’ın yüzeyinde bulunan kızılımsı renge ise yukarıda ki anlatımımızda bahsettiğimiz demiroksit maddesi sebep olmuştur. Mars’ın yüzeyinde epeyce bulunan ve çekirdeğine kadar işleyen bu madde hematit olarak da bilinir. Daha doğrusu Demiroksit pas anlamına, hematit ise kızılımsı renk anlamına gelmektedir. Fizikte gösterilen yazımsal biçimi de şöyledir; Fe2O3.

Mars Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

İnsanoğluna en yakın ve tek umudu olan kızıl gezegen olan Mars, Dünya’ya benzer toprak bulunduruyor ve bu topraklarda Dünya’dakine benzer mineraller ve elzem olan maddeler içeriyor. Bu maddelere örnek verecek olursak; sodyum, magnezyum vs… Ayrıca Mars Rover adlı uzay aracı Mars’ta çektiği kutup bölgesinde ‘’kuşkonmaz’’ olarak adlandırılan bitkinin yetiştirebileceğini de kanıtlamıştır.

Yüzeysel şekilleri engebeli olan Mars’ın, Güneş Sisteminde ilk ve tek olarak en büyük dağına sahiptir. Sahip olduğu bu dağ yaklaşık 27.000m uzunluğundadır. Nasa bilim adamlarınca dağa isim verilmiştir ve Olimpos Dağı olarak bilinmektedir. Bunun yanında ayrıca yüzeyinde büyük bir krater daha barındırmaktadır. Bu kraterin ismi ise Victoria Krateridir.

Teleskop İle Mars Gözlemi

Pahalı bir teleskop ile gözlem yapacağınızı varsayarsak, oldukça net ve parlak bir şekilde gözlem yapma şansınız olacaktır. Aşağıda ki resimde görmüş olduğunuz gibi rahat bir şekilde ve opak bir şekilde Mars’ı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca gezegen üzerinde ki ince tabanlı atmosferi de turuncu renge yakın bir şekilde, toz bulutumsusu olarak gözlemleme şansınızda olacaktır.
teleskop ile mars gözlemi

Yorum Gönder