MEADE LX850-ACF Teleskop İncelemesi

meade lx850-acf teleskopu incelemesi

Meade LX850-ACF Teleskop İncelemesi

Meade mağazalarında gördüğüm ve canavarca bir profesyonel teleskopu olan LX850’yi inceliyoruz. Teleskopun fiyatı sıfır araba değerinde ve gerçekten bu paranın hakkını verecek kalitede tasarlanmış, yapılmış. Teleskopu ilk gördüğünüz de kaba ve cüsseli görünmüyor fakat orta halli bir büyüklükte ki aletin bu kadar güzel bir gözlem sunacağını tahmin bile edemiyorsunuz. İsterseniz sizi fazla heyecanlandırmadan ayrıntılı bir şekilde özelliklerini inceleyelim.Meade LX850-ACF Özellikleri

Teleskopun teslimat kutusunun hemen üzerinde yer alan; ‘’ileri düzey gözlemciler için’’ yazısını, bu teleskop ile gözlem yaptığınızda iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Çünkü kontrol edilmesi oldukça zor ve kontrol paneli üzerinde teleskopik bilgiler içeriyor. O yüzden teleskopu kullanan kişilerin gerçekten gözlemci adıyla kullanması gereken bir ürün. Diğer rakamsal özelliklerine geçecek olursak; odak uzaklığı 2845 mm olarak tasarlanmış. Göz mercekleri piyasada ki mercek kalitelerinin olağanüstü seviyesinde ve bugüne kadar hiç bu kadar temiz, pürüzsüz bir mercekle karşılaşmamıştım.

Ürünün tasarımı gelişmiş coma-free yani Meade’nin sürekli kullandığı (ACF) olarak tasarlanmış. Oldukça güzel ve şık olduğunu, göründüğünü söyleyebilirim. Bunların yanında odaklama mekanizması 7: 1 odaklama olarak geçen kaliteli bir aygıt olarak ele alınmış. Periyodik yönelgeside olan teleskopun, her iki eksende de kontrol edilmesi hidro kumanda tarafından kolaylıkla yönetilebiliyor. Bu yüksek bütçeli teleskoplarda teslimat kutusunun içinde ayrı bir kutulama sistemi ile geliyor. Hassas kırılgan bir aygıt, en küçük darbeyle bile zedelenme ihtimali var. Bunu da söylemeden geçmeyelim.

Meade LX850 teleskopunun yanında müşterilere hediye olarak sunulan birkaç gözleme yardımcı ekipmanlarda şöyle; yaklaşık 150.000 gök cismi içeren veritabanı, periyot hata düzeltme sistemi, demir tripod(4 ayaklı), zaman çipleri, titreşim nesneleri gibi pahalı yardımcı ekipmanlarda teslimat kutusunun içinde yerlerini alıyorlar.
meade lx850-acf ile gözlem

Meade LX850-ACF İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bir alt modeli olan Meade 8 LX200 teleskopunu da önceden inceleme fırsatı bulmuştum ve bu teleskopta şaşırdığım kadar ona da hayli bir şaşırmıştım. Fakat bu teleskop gerçekten kalite açısından muhteşem denilebilecek bir düzeyde. O yüzden bu teleskopla şu gezegenleri, şu gök cisimlerini görebilirsiniz gibi söylemleri buraya yazmayacağım. Çünkü veritabanında bulunan 150.000 gök cismini hiçbir hata olmadan tertemiz şekilde gözlemleyebilirsiniz. Yazıya eklediğimiz fotoğraflardan da sanırım ne kadar kaliteli olduğunu kendi gözlerinizle görebilir, en az benim kadar şaşkınlığınızı gizleyemeye bilirsiniz.

Meade LX850-ACF Almalı Mıyım?

Gönül isterdi ki teleskopun fiyatı normal bir şekilde olsun ama ilk giriş yazımda da söylediğim gibi sıfır bir araba değerine satılıyor. Yüksek gelirli bir insanın bile almakta çekineceği ve para vermek istemeyeceği bir şekilde fiyatı yüksek tutulmuş. Ama gerçekten, tüm samimiyetimle söylüyorum; teleskop, parasının her kuruşuna değecek şekilde tasarlanmış ve müşterilerine sunulmuş. Eğer Meade LX850’yi alma gibi bir durumunuz olursa ve alırsanız bu dediklerimi kesinlikle haklı bulacaksınız. Son söz olarak, iyi bir teleskop istiyorsanız Meade LX850 sizi bekliyor
meade lx850-acf ile satürn gözlemi

Yorum Gönder