Merkür Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

merkür gezegeni nedir

Merkür Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Merkür, Güneş Sisteminin en küçük ve en hızlı birinci gezegenidir. Yaklaşık olarak 88 Dünya gününe eşittir ve bu yönüyle yörünge süresi oldukça kısadır. Dünya’dan bakıldığında kendi çapında yaklaşık 116 günde hareket ettiği gözlemlenir. Adını ise, Roma Tanrısı Mercury’den almıştır. Merkür gezegeninin en büyük özelliklerinden biri ise, bilinen hiç doğal uydusunun olmayışıdır.

Merkür Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Merkür, Güneş Sisteminde ki yer kabuğu olan dört gezegenden biridir. Yüzeyi ise Dünya benzeri kayalık şeklindedir. Her ne kadar gezegende olsa, Ganymede ve Titan gibi doğal uydulardan daha ağırdır ve bu iki uydudan daha küçüktür. Merkür gezegenin yüzeysel yapısı %70 oranla metalik, %30 oranla silikat benzeri maddelerden oluşmuştur.

Güneş Sistemin de bulunan yer kabuğuna sahip dört gezegenden biri olan Merkür, katı bir yüzeysel yapıya sahiptir. Bu katı yüzeyi Dünya’ya benzer tipte olup, Dünyada ki kadar yoğundur. Merkür, Güneş’e yakınlığı yüzünden oldukça sıcak ve nemli bir yapıya sahiptir. Bu sıcaklık değeri Nasa tarafından tam 457 derece olarak ölçülmüştür. Fakat yoğun ve güçlü bir atmosfere sahip olmadığından bu durum geceleri -172 dereceye kadar düşmektedir. Bu yüzden gezegenin oldukça koyu bir yüzey rengi vardır.

Merkür Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Merkür’ün yüzeysel biçimi, ilk bakışta doğal uydu olan Ay’a benzetilebilir. Bunun sebebi krater yoğunluğunun fazla olduğu ve gök taşlarının çoğunlukla farklı bölgelere düştüğünün göstergesidir. Bu gibi kraterlerin ve dağların oluşumu bilim adamlarınca şöyle ifade edilmektedir; 3,8 ve/veya 4,5 milyar yıl önce büyük çarpışmaların meydana geldiği ve Merkür’ün yüzeysel şeklinin bu gibi durumlarda bu hale geldiğini düşünülmektedir.

Not: Merkür yüzeyinde bulunan ve en büyük havzayı temsil eden, yaklaşık 1300 km çapındaki Caloris havzasıdır. Bu havzadan daha büyüğü bilinmemektedir.

Teleskop İle Merkür Gözlemi

Birçoğunuzun merak ettiği gibi aslında Merkür gezegenini Dünya’dan gözlemlemek oldukça zor ve uğraşlı bir iştir. Çünkü, Güneş’e yakınlığı sebebi ile Güneş ışınlarına maruz kaldığından, yüzeyi oldukça parlak ve koyudur. Dünya’dan bakıldığında ise oldukça parlak görülür. Bu yüzden Merkür’ü gerçek rengi ile ve gerçek boyutu ile görebilmeniz imkansızdır.

Ama yüksek bir bütçeli teleskop ile aşağıda vermiş olduğum fotoğrafta ki gibi bir gözlem yapma şansınız olacaktır.
teleskop ile gözlemlenmiş merkür
Yukarıda ki fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi oldukça parlak ve yakıcı bir yüzeye sahip. Güneş gözleminde ki gibi siyah filtre kullanmakta fayda var. Eğer kaliteli bir teleskopa sahipseniz, Merkür gözleminde ‘’ay filtresi’’ kullanmaya özen gösterin.

Yorum Gönder