National Geographic 76-350 Teleskop İncelemesi

national geographic 76-350 teleskop incelemesi

National Geographic 76-350 Teleskop İncelemesi

Dürbün mağazasında denk geldiğim ve inceleme fırsatı bulduğum amatör aynalı teleskop incelemesinden herkese merhaba. Ürünü incelerken aslında ummadığım kadar beni şaşırttı ve bir hayli gözlem sırasında zevk verdi. Amatör gözlemci arkadaşlar için nadir bulunan teleskoplardan ve fiyatı da piyasaya göre baya bir ucuz. İsterseniz birazda ürünün detaylı özelliklerinden bahsedeyim.


National Geographic 76-350 Özellikleri

Kompakt tasarımı ile baya şık duran aynalı teleskopun ayna çapı 76mm olarak yapılmış. Zoom uzunluğu ise yaklaşık 350mm değerinde ve oldukça uzun tutulmuş. Bu da gözlem sırasında gök cisminin netleşmesi açısından gözle görülür bir fayda sağlayacaktır. Ürünün yanında verilen göz merceklerinden iki adet yapılmış ve kaliteleri piyasaya göre orta halli diyebiliriz. Göz merceklerinin özellikleri ise şöyle; Birinci göz merceği 6mm, ikinci göz merceği ise 20mm.

Aynalı teleskopumuzun zoom uzunluğu oldukça iyi fakat büyütme güçleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü oldukça düşük tutulmuş ve kalite bazlı işlevselliği düşürülmüş. Teleskopun en küçük büyütmesi 18x’ken, en büyük büyütmesi 117x olarak dizayn edilmiş. Yine dediğim gibi, keşke biraz daha büyütme fonksiyonu eklenseydi, hem gözlem açısından hem de cisimlerin ışık toplamasından çok yararı olurdu. Bunların yanında ayrıca 2x barlow lens de hediye ediliyor. Lensin kalitesi de oldukça iyi ve kullanışlı malzemeden yapılmış.


National Geographic 76-350 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Teleskop ile gözlem yaptığım sırada ilk gök cismi olarak Ay’a baktım ve beni inanılmaz derecede şok etti. Çünkü kompakt teleskoplara alışık değilim ve bu kadar ayna kalitesi olacağını düşünmemiştim. Teleskopun ışık toplama gücü oldukça güzel fakat büyüme güçleri de hayli bir uzun olsaydı o zaman daha net ve opak şekilde gözlem yapma olanağı sunardı. Fakat bu gibi sorunları olduğu halde gök cismi gözlemlerimden oldukça zevk aldım diyebilirim. İsterseniz biraz gözlemlerimden bahsedeyim.

Ay, oldukça parlak ve net gözüküyor. Teleskopun zoomlama ayarlarından faydalanıldığında ise kraterleri ve dağları görmeniz biraz daha kolaylaşıyor. Bunların yanında son zoomlama kısmına geldiğiniz de görüntüde çok az derecede matlaşma ve koyulaşma oluyor.

Jüpiter, büyük mercimek tanesi kadar görebiliyorsunuz. Ayrıca Jüpiter’in dört doğal uydusunu da sıralı ve parlak bir şekilde gözlemlemeniz mümkün oluyor. Jüpiter’in ve uydularının renklerini ise seçmeniz bu teleskopta imkansız.

Uyduların ve gezegenlerin yanı sıra, derin uzay gözlemi yapma olanağı da sunan National Geographic 76-350 kompakt teleskopu ile nebula, yıldız kümeleri ve son olarak bulutsuları gözlemleyebilirsiniz.
national geographic 76-350 gözlemlenmiş ay

National Geographic 76-350 Almalı Mıyım?

Gök bilimi ile amatör olarak ilgileniyorsanız bu teleskopu kesinlikle kaçırmayın derim. Hem geniş açısından hem de iki çeşit gözlem olanağı sağladığından sizleri fazlasıyla memnun edecek bir ürün. Ayrıca teleskopun kompakt kısmında da gökyüzünü tanımanız için dahili pusula imkanı da sağlanmış. Dediğim gibi amatörseniz bu teleskop ile emin olarak gözlem yapabilirsiniz.

Yorum Gönder