National Geographic Aynalı Teleskop İncelemesi

National Geographic Aynalı Teleskop İncelemesi

National Geographic Aynalı Teleskop İncelemesi

National Geographic ismiyle tanınmış, piyasanın orta maliyetli ve kaliteli teleskopu olarak üretimi sağlanan aynalı teleskop incelemesine hoş geldiniz. Teleskopu daha öncelerden tanıma fırsatı buldum ve malzemelerinden oldukça memnun kaldım. Mercek kalitesi olsun, ayna kalitesi olsun gerçekten şaşırtıcı derecede kullanışlı diyebiliriz. Daha fazla sizleri sabırsızlandırmadan, aynalı teleskopun özelliklerine geçelim.

National Geographic 130/650mm Özellikleri

Teleskopun stil olarak görünümü oldukça güzel ve şık tasarlanmış. Teleskop borusunun yanında bulunan ‘’national geographic’’ yazısı da ayrı bir hava katmış. Bunların yanında iç özelliklerinden bahsedecek olursak; optik tüp çapı 130mm, odak uzaklığı ise 650mm olarak bizlere sunuluyor. Bunlar orta maliyetli aynalı teleskoplar için oldukça iyi değerler. Göz merceği açısından da 3x barlow lens hediye ediliyor.

Aynalı teleskopun en önemli özelliklerinden biri ise, montaj tipinin yani teleskop kurgusunun ekvatoryal olmasıdır. Çünkü teleskop görüntüsüne ve sağlamlığına ayrı bir avantaj sağlıyor ve böylece sorunsuz bir gözlem yapma olanağı veriyor. Bu arada amatör ve orta düzeyde olan gözlemci arkadaşlar için firmanın aksesuar olarak teleskopun yanında vermiş olduğu; tripod, astronomi yazılımı ve son olarak ay filtresi bulunuyor.

National Geographic aynalı teleskopun büyütme özellikleri ise oldukça iyi düşünülmüş ve orta maliyetli teleskoplar için neredeyse maksimum seviyeye getirilmiş. Teleskopun en küçük büyütme gücü 26x, en büyük büyütme gücü 195x olarak tasarlanmış. Bu oranlar az önce söylediğim gibi gerçekten iş görür ve gözlem kalitesi açısından da oldukça kaliteli olacaktır.


National Geographic 130/650mm İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bu teleskop ile gece yarısında gözlemlediğim gezegenler daha doğrusu gök cisimleri oldukça fazlaydı. O yüzden hepsini yazmayacağım ama gözlemlediğim gezegenlerin birkaçını sizler için hangi büyüklükte ve büyütme gücüne bağlı olarak yazacağım. İlk gök cismimiz Ay’ı ele alalım. Ay hakkında birçok olumlu yanıt verebilirim. Çünkü aynalı teleskopun ışık toplama oranı oldukça iyi ve gerçekten cisim parlaklıklarını çok iyi yansıtıyor. Büyütme gücü ile zoom yaptığınızda görüntü kalitesinde çok az bir şekilde matlaşma ve parlaklık da görüntü bozukluğu oluşuyor. Tabii gözlem sırasında bunları fark etmeniz için iyi bir teleskop kullanıcısı olmanız gerekiyor. Kısacası, Ay üzerinde ki kraterleri ve dağları çok iyi bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Ay’ın yanı sıra, Jüpiter, Satürn, Mars ve bu gezegenlerin birkaç uydusunu tam net olarak göremeseniz de seçebiliyorsunuz. Bu arada unutmadan söyleyeyim; saydığım gezegenleri küçük nohut tanesi olarak görüyor ve renklerini az da olsa seçebiliyorsunuz. Bunların yanında ise nebulaları ve bulutsu cisimleri de temiz ve ışık kirliliği olmayan yerlerde rahatlıkta gözlemleyebilirsiniz.

National Geographic 130/650mm Almalı Mıyım?

Gözlem yaptığım sıralar diğer kaliteli teleskoplara alıştığım için aslında bana hiç de kötü gelmedi. Aksine çok olumlu ve kaliteli bir teleskop izlenimi bıraktı. O yüzden aynalı teleskopları almanızdan yanayım ve bu teleskopu da kesinlikle kaçırmayın. Yukarıda ki saydığım aksesuarlar yanında ücretli şekilde satılan diğer aksesuarlar da mevcut. O aksesuarlardan da alarak gözlem zevkinizi ikiye katlayabilirsiniz.
National Geographic ile gözlemlenmiş jupiter
National Geographic ile Gözlemlenmiş Jüpiter

Önceki yazımda Meade 8 LX200-ACF Teleskop İncelemesi yapmıştım. O yazıya da buradan gidebilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın…

Yorum Gönder