Neptün Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

neptün gezegeni ve teleskop gözlemi

Neptün Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Neptün, Güneş Sisteminin son gezegeni olan ve Jüpiter, Satürn, Uranüs’ten sonra sonuncu gaz devleri olarak bilinen gezegendir. İnsanoğlu tarafından keşfedilmiştir ve mavi bilye olarak lakap takılmıştır. Gezegenin bilinen 14 bağımlı doğal uydusu vardır. Bu uydularından en çok tanınanı Triton’dur. Neptün ismini ise Roma su tanrısı Neptunus’den almıştır.Neptün Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Neptün, Güneş’ten yaklaşık 4.6 milyar kilometre uzaklıktadır ve Güneş ekseninde ki dönme turunu tam 165 yılda tamamlar. Neptün, Güneş etrafında dönme süresini ilk defa keşfinden sonra tamamlamıştır. Gezegenin Dünya ile tek benzerliği yörünge açıları olarak tespit edilmiştir. Bu yörünge açılarının yaklaşık ortak oranı 1.77 derecedir. Neptün’ün atmosferi diğer gaz devlerine kıyasla daha ince ve yıpranmış şekilde incelenmiştir. Neptün’ün atmosferinde bulunan maddeler; %80 hidrojen, %20 helyumdan oluşmaktadır.

Neptün, fiziksel rengini ise metan adlı gaz yardımı ile almıştır. Astronomi de ikiz gezegen olarak bilinen Neptün ve Uranüs’ün renkleri de oldukça karıştırılmaktadır. Neptün’ün asıl rengi azurlu mavi, Uranüs’ün rengi ise turkuvaza çalan bir madde nemidir. Yukarıda atmosferi hakkında bilgi verdiğimiz de ince tabanlı ve yıpranmış olarak bahsetmiştik. Bunun nedeni; atmosferinin iki katmandan oluşması ve atmosfer katmanları arasında ki sıcaklığı maddelerin tutamamasıdır. Nasa gezegen gözlemcileri tarafından böyle açıklanmıştır. Neptün’ün atmosferi hakkında detaylı bilgiler halen açıklanmamıştır ve inceleme aşamasındadır.

Neptün Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Neptün, gaz devleri arasında sonuncu gezegen olup, kardeşleri gibi yer kabuğu taşımayan bir gezegendir. Fakat gazların yoğun olduğu iç kısımlarda şiddetli fırtınalar ve gezegenin çekirdeğinden gelen yoğun ısı kanıtlanmış olup, yaşamsal hiçbir veriye rastlanılmamıştır. Bu da Neptün’ün ölümcül bir gezegen olduğu anlamına gelmektedir. Gezegende sürekli mevsimsel değişiklikler gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise rüzgarların gezegenin dönüş kısmına göre değil de, tam zıt kısmına doğru esmesindendir. Zıt rüzgarlar hakkında halen bir yanıt bulunamamıştır ve gizemini korumaktadır.

Not: Neptün içerisinde ki şiddetli fırtınalar yüzünden, gezegen yüzeyinde ki ‘’kapalı mavi leke’’ meydana gelmiştir.

Teleskop İle Neptün Gözlemi

Parlaklığı, 7 ila 8 kadir de bulunan Neptün’ün çıplak göz ile gözlemlenmesi imkansızdır. Ancak kaliteli ve pahalı bir teleskop ve/veya dürbün ile aşağıda vermiş olduğum fotoğraftaki gibi gözlemleme şansınız olacaktır. Gezegenin sönük bir yıldız olmasının asıl nedeni, Dünya’mıza olan uzaklığı olarak bilinmektedir. Günümüzde halen amatör gök bilimcilerin en çok izlemek istediği ve en çok zorlandığı gezegen olarak da bilinir. İyi Neptün gözlemleri dilerim…
teleskop ile neptün gözlemi

Yorum Gönder