Oort Bulutu Nedir?

oort bulutu nedir?

Oort Bulutu Nedir?

Oort bulutu, Kuiper kuşağının hemen ileri çemberinde yer alan, tamamı kuyruklu yıldızlardan oluşan bir nevi bulutumsu alandır. Oort bulutunun tahmini olarak astronomik ölçüsü 10 ila 50 AB arasında bir rakam olarak tahmin edilmektedir. Ayrıca diğer Öpik bulutumsusu adı ile de bilinmektedir. Kuiper kuşağı gibi buzumsu gök cisimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Hatta birkaç bilim adamı tahminleri doğrultusunda; Kuiper kuşağında bulunan gök cisimlerinin, Oort bulutundan gelmiş olduğu hakkında teoriler sunulmaktadır.


Oort Bulutunun Özellikleri

1932 senesinin son aylarında bulunan Oort bulutunu, Ernst Öpik adında Estonyalı ünlü fizikçi, astronom bulmuştur.  İlk olarak kuyruklu yıldızların incelemesini yapan Ernst, aynalı teleskopu ile bir kuyruklu yıldızın gözlemini yapmıştır. Gözlemlediği kadarı ile kuyruklu yıldızın yaklaşık 100.000 bin yıl var olduğuna ve 150 kat trilyon mesafeden geldiğini vurgulaşmıştır. Bu ifadelerin sonunda ise günümüze kadar ulaşan bilgileri sayesinde, Oort bulutunun varlığı Nasa bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca Oort bulutunda yer alan kuyruklu yıldızların şekli, yoğun buz sebebi ile asteroit şekillerini almışlardır.

Fakat Ernst’in gözlemlemiş olduğu kuyruklu yıldız, asteroit şekline benzemiyordu. Bunun da en büyük sebebi şöyle açıklanmıştır; Oort bulutunda uzun yıllar bekleyen gök cisimleri yani asteroitler, Güneş’ten patlayan ani tepkimeler ile Oort bulutunun çekimsel alanından çıkıyor, yüksek bir hızla Güneş’in bulunduğu koordinat sistemine doğru yol alıyor. Yani Güneş’in dönme ekseninde ki düzlükte aynı şekilde ilerliyor. İlerlediği her kilometre bazında asteroidin üzerinde ki buzlar erimeye başlıyor ve yüzeyinde pıhtılaşma meydana geliyor. Bu sebeple Dünya’dan izlendiğin de arkasından çıkan yoğunlaşmış buharlar kuyruklu yıldız olarak adlandırılmasına sebep oluyor.

Oort Bulutu Nasıl Oluştu?

Güneş Sistemi oluşmadan önce varlığı tahmin edilen tek bulutumsu olarak açıklanmıştır. Fakat halen tam doğruluğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. İlerleyen zamanlarda Kuiper kuşağına ve Oort bulutuna insansız uzay aracı gönderecek olan Nasa, herhangi bir bilgi toplamadan kesin bir şey söylemeyerek tam anlamında bir bilgi vermemiştir. Ayrıca Hubble ve Kepler Uzay Teleskopları Oort’un yoğun bir bulutsu yüzeyi olduğundan gözlem yapamamaktadır. Kısacası, Oort’un nasıl oluştuğunu ancak yanına gittiğimizde öğrenebiliriz.

Not: Oort Bulutunun yüzeyinde ki maddeler halen belirlenememiş olup, yaklaşık 2 kat trilyon kadar gök cismi içerdiği tahmin ediliyor.

Teleskop İle Oort Bulutu Gözlemi

Dünya’dan pahalı teleskoplarla da gözlemlenemeyecek kadar uzakta olan Oort bulutunu, devasa uzay teleskopları bile gözlemleyemiyor. Bunun en büyük nedeni; yüzeyinde bulunan, belirlenemeyen maddeler olarak nitelendiriliyor. Fakat Nasa arşivlerinde yer alan ve daha önce James teleskopunun gözlemlemiş olduğu S3 gök cismini sizler için buldum ve daha yüksek bir çözünürlük haline getirdim. Aşağıda ki fotoğrafta da görmüş olduğunuz gibi gök cismi tam belirlenmese de varlığı ve toz halinde olduğunu görebiliyorsunuz.
teleskop ile oort bulutu gözlemi

Yorum Gönder