Orion StarBlast 4.5 Teleskop İncelemesi

orion starblast 4.5 teleskop incelemesi

Orion StarBlast 4.5 Teleskop İncelemesi

Orion mağazasını gezerken rastladığım ve sizler için direk gözlem yaptığım bir reflektör teleskopun incelemesini yapmak istedim. Aslında Orion markası piyasada ismini fazla duyurmasa da kalite açısından orta düzeyde teleskop ürettiği söylenebilir. StarBlast 4.5 şekline benzer teleskoplar ile günümüzün teleskop piyasasına tutunmayı hedefleyen ve daha yeni olan bir teleskop ücreticisi… İsterseniz şimdi teleskopun fonksiyonel özelliklerine değinelim.


Orion StarBlast 4.5 Özellikleri

StarBlast 4.5’in türü newtonian olarak imal edilmiş yani reflektör türü olarak sayılıyor. Ayna çapı 114mm, odak uzaklığı 450mm olarak bizlere sunuluyor. Bu tür mm uzaklıklar fiyatına göre gerçekten çok aşağıda kalmış. Bunların dışında iki adet göz merceği bulunuyor. Bunlar; expanse 6mm, diğeri ise expanse 15mm olarak imal edilmiş. Teleskopun büyütme gücü ayna çapına ve odak uzaklığına bakmaksızın hayli bir yüksek derecede tutulmuş. Yaklaşık büyütme gücü tam 228x olarak yazıyor.

Teleskopun kundak tasarımı ekvatoryal kurgu olarak yapılmış ve sağlam bir kundak üzerine yerleştirilmiş. Bu kundağın yaklaşık ağırlık taşıma kapasitesi 5 kg olarak hesaplanmış. Teleskopun öz ağırlığının neredeyse 1.5 katını taşıyabiliyor. Bu gerçekten iyi bir oran. Teleskopun eksi yönleri oldukça fazla bunları size şöyle sıralayabilirim; takip motoru, go-to sistemi, bilgisayar ve kumanda kontrolü son olarak, güç adaptörü teleskopun teslimat kargosunda bulunmuyor. Bu da demek oluyor ki; gözlem sırasında oldukça zor ve zevksiz bir gözlem sizleri bekliyor. Çünkü takip motorunun olmayışı sizi gezegen hareketleri sırasında oldukça yoracak ve kafanızı şaşırtacak. O yüzden teleskop seçerken takip motorunun olup olmadığına özen gösterin.

Orion StarBlast 4.5 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Bu teleskop normalde derin uzay gözlemi ve gezegen gözlemi olarak imal edilmiş. Fakat her ne kadar gökyüzü gözlemi olarak imal edilse de ben bu teleskop ile doğa gözlemi yapmayı sizlere tavsiye ederim. Çünkü ayna kalitesi vb. parçaları kalitesiz şekilde üretilmiş. Bu kalitesiz malzemeler yüzünden gezegen gözlemi veya derin uzay gözlemi sırasında gerçekten gezegen parlaklıklarını iyi bir şekilde göz merceğine yansıtmayacaktır. Çünkü kalitesiz malzemeler hiçbir zaman hedeflediğiniz gözlemi yapamazlar. O yüzden aynalı teleskopları seçerken iyi bir teleskop türü almaya özen gösterin.

Teleskopu kurcaladığım zaman iki adet gök cismine bakma fırsatı buldum. Bunlar; Ay ve Bulutsular oldu. İsterseniz gözlemlerimden bahsedeyim.

Ay, aşağıda resmini görmüş olduğunuz gibi orta kalitede bir izlenim olanağı sunuyor. Teleskop büyütme özelliği yaklaşık 228x olduğu için ben bu fotoğraflarda fazla zoomlama yapmadım. Eğer kraterleri ve dağları daha da yakınlaştırsaydım görüntüde matlaşma ve mavileşme olacaktı. O yüzden büyütme gücünü biraz indirdim ve ortaya böyle bir gözlem çıktı.

Bulutsular, her ne kadar ışık kirliliğinden uzak bölgelerde daha net ve parlak görülseler de ben bu teleskopla çok da iyi bir şekilde gözlem yapamadım. Çünkü teleskopun ışık toplama gücü oldukça hafif ve kalitesiz. O yüzden bu gözlemi fotoğraflayamadım. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.
orion starblast gözlemi ay
Orion StarBlast ile Gözlemlenmiş Ay

Orion StarBlast 4.5 Almalı Mıyım?

Teleskopun şuan ki miktarına asgari ücret tutarında bir fiyat biçiliyor. Bu miktarı her ne kadar hak etmese de her zaman söylediğim gibi yeni başlayacak olan arkadaşlara öneriyorum. Çünkü manuel olarak sunulan bu teleskopla zorlukları aştığınızda daha iyi bir gözlemci olacaksınız ve gök cisimlerin yerlerini tanıyacaksınız. Fakat orta düzeyde ki gözlemcilere kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu teleskoptan uzak durmalısınız.

Yorum Gönder