Plüton Cüce Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

plüton cüce gezegeni ve teleskop gözlemi

Plüton Cüce Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Plüton, Uluslararası Astronomi Birliği tarafından gezegen niteliği adı altında hiçbir işlevsellik taşımadığı için cüce gezegen olarak nitelendirilmiş ve Güneş Sisteminden mecazi olarak çıkarılmıştır. Neptün gezegeninin öteki tarafı olarak adlandırılan, Kuiper kuşağına dahil edilmiştir. Cüce gezegenin bilinen 5 adet doğal uydusu bulunmaktadır. Plüton ismini ise Astronomi Birliği vermiştir. Asıl ismi verilmeden önce formül adı olan; 134340 Plüto olarak adlandırılıyordu.Plüton Cüce Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Plüton, Güneş’e uzaklığı sebebi ile buz tutmuş öteki gezegen olarak bilinmektedir. Çünkü Güneş’ten gelen ışınlar cüce gezegene çok geç ve zor ulaştığı için ince tabanlı atmosferi bile buz tutmuştur. Atmosferinin ince tabanını oluşturan maddeler şöyledir; nitrojen, metan gazı ve son olarak karbon monoksittir. Bu maddelerinde atmosferde buzlanmaya yol açtığı incelenip, kanıtlanmıştır. Hatta atmosfer  de buz tutan bulutumsu maddeler, Plüton’un yüzeyine düşmektedir. Güneş etrafında tam dönüşü sırasında yani Güneş ışınlarını tam aldığı sırada cüce gezegen yüzeyinde ani bir sera etkisi olabilecek kadar ısı alımı olur. Ve ince tabanlı atmosferinde ani bir tepkimeyle yoğunlaşma meydana gelir.

Plüton yüzeyinde ki buzumsu havanın yaklaşık değeri, -200 derece olarak tahmin edilmektedir.(cüce gezegen, güneşten her uzaklaştığında bu oran eksi şekilde artış gösteriyor) Fiziksel olarak cüce gezegen, doğal uydu olarak adlandırdığımız ve Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenlerin uydularından hayli bir küçüktür. Plüton’u gezegenlerin uyduları ile karşılaştıracak olursak; Ay, Triton, İo, Titan, Ganymade… gibi uydulardan daha hafif ve küçüktür.

Plüton Cüce Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Güneş’e olan uzaklığı fazla olduğu için yaşam fonksiyonlarına el vermeyen gezegenler/cüce gezegenler kategorisinde yer alan Plüton, yer kabuğu olan gök cisimlerinden biridir. Cüce gezegenin yer yüzü incelendiğinde %50 buz dağları ve %50 kayalıklardan oluştuğu gözlemlenmiştir. Plüton’un yer altı kaynakları ise sadece okyanus suyunun olduğu tahmin ediliyor. Astronomi de buna; Okyanus tabakası adı veriliyor.

Teleskop İle Plüton Gözlemi

Güneş Sistemi’nin en uzak cüce gezegeni olan Plüton’u izlemek gerçekten oldukça zordur. Çünkü Hubble Uzay Teleskopu bile aşağıda vermiş olduğum şekilde gözlemlemiş, karıncalaştırma yöntemi ile fotoğraflamayı sabitlemiştir. Amatör veya profesyonel gözlemcilerin hayalinde olan bir iş olsa da hedeflerini küçülten bir gözlem olacaktır. Kısacası, Dünya’dan Plüton gözlemi yapmak imkansızdır.
teleskop ile plüton gözlemi

Yorum Gönder