Satürn Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

satürn gezegeni ve teleskop gözlemi

Satürn Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Satürn, diğer adı ile Zühal olarak tanınan Güneş Sistemi’nin en büyük ikinci gaz devlerindendir. Güneş’e yakınlık derecesi altıncı gezegen olarak nitelendirilmektedir. Gezegen ismini, Yunan mitolojisinde ki Kronos’tan almıştır. Satürn’ün toplam 62 doğal uydusu vardır ve birkaç uydusunda su, mineral olarak adlandırılan yaşamsal formüller bulunmuştur. 

Satürn Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Dünya’da ki su yoğunluğu ile gezegenin gaz karışımını karşılaştıracak olursak; bu değer yaklaşık 0.60’larda bir oran olarak çıkacaktır. Çünkü Satürn’de bulunan gazlar birbirleriyle sıkı ve yoğunlaşmış bir hale bürünmüşlerdir. Bu da demek oluyor ki; Dünya’dakine benzer yapay bir yer kabuğu adını verdiğimiz alan oluşturmuşlardır. Gezegen şeklini ise içerisinde bulundurduğu helyum ve hidrojen gazlarının yardımıyla elipsoid olarak belirlemiştir. Her ne kadar bu gazlar yoğun ve birbirleriyle sıkı bir hale bürünseler de, gezegen çekirdeğinde etkin bir sıcaklık oluşumunu engelleyememişlerdir. 

Satürn gezegeninin fiziksel özellikleri dediğimizde aklımıza ilk gelen ve en önemli göz alıcı yeri, paha biçilemez halkalarıdır. Halkaları, Satürn’den yaklaşık 67.000 km uzaklıktadır. Bu ara mesafede bulunan boşluğa ise, gezegenin doğal uydularının çekim gücü sebep olmuştur. Hatta Satürn’ün bir adet uydusu halkalarının içinde yer almaktadır ve halkalarının düzenli bir şekilde korunmasına yardım etmektedir. Satürn’ün halkaları hakkında hala araştırmalar ve bilimsel deneyler yapılmaktadır. Halkalar hakkında sadece 3/1 bilgi toplanmıştır.

Satürn Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri

Jüpiter gibi Güneş Sistemi’nin gaz devleri arasında yerini alan Satürn, yüzeysel şekil olarak yani Dünya’ya benzer yer kabuğu gibi gözle görülecek hiçbir alanı yoktur. Bilim adamlarının tahmini doğrultusunda; Gezegenin çekirdeğinden hariç her yeri helyum ve hidrojen gazlarından oluşmuştur. Ayrıca gezegen içerisinde binlerce yıl bitmeyen şiddetli kasırgalar devam etmektedir. Güneş Sistemi’nde bulunan ve birazda olsa yaşamsal fonksiyon içermeyen tek gezegen Satürn’dür. Fakat çevresinde bulunan ve oldukça ünlü olan uydularında yaşamsal minerallere rastlanmıştır.

Teleskop İle Satürn Gözlemi

Diğer gezegenler gibi sade ve yakışıksız olmayan Satürn’ü izlemek, eğlenceli ve inanılmaz derecede şaşırtılı olacaktır. Çünkü Satürn çevresinde bulunan ünlü halkaları onu paha biçilemez bir etkin gezegen kılmıştır. Aşağıda ki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi orta derece bir teleskop ile gözlemlenmiş gezegeni göreceksiniz. Teleskop kalitesi ne kadar iyiyse ve teleskop kullanma beceriniz kuvvetliyse sizinde teleskopunuz da bu fotoğraf gibi gözlem yapma şansına sahiptir. 
Teleskop ile satürn gözlemi

Yorum Gönder