Square 900x70 Teleskop İncelemesi

Square 900x70 Teleskop İncelemesi

Square 900x70 Teleskop İncelemesi

Square adlı teleskop markasını size ilk defa duydum diyebilirim. Çünkü uzun yıllardan belli teleskop incelemeleri yapıyorum fakat Square ismini daha önce hiç duymamıştım. Bu markayı da arkadaşıma hediye edilen teleskop sayesinde öğrendim. Tabii hemen teleskop ile de gözlem yapma fırsatı buldum. Açık söylemek gerekirse pek tatminkar kalmadım. O yüzden oyuncak kategorisine koyulabilecek bir teleskop…Square 900x70 Özellikleri

Öncelikle teslimat kutusu üzerinde ‘’yüksek kaliteli mercekler’’ yazan bir kağıt ile teslim ediliyor. Sakın bu yazıya aldanıp da sizde bu teleskoptan almayın. Çünkü bu tür cümleler bu teleskopları satmak için fabrikadan çıkartılıyor. Kısacası, bu tür reklamlara kanmayın. Özellikler kısmına gelecek olursak; teleskopun odak uzaklığı 900mm, mercek çapı ise 70mm olarak yapılmış. Yukarıda da söylediğim gibi bu rakamlara kesinlikle aldanmayın. Rakamlar ne kadar yüksek olursa olsun gözlem yaptığınız sıra ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Teleskopun büyütme gücü fiyatına göre o kadar çok abartılmış ki benim gözümde hiçbir olumlu gözlem bırakmadı. Çünkü teleskopun en düşük büyütme oranı 50x, en büyük büyütme oranı ise tam 625x… Bence bu rakam fabrika çıkışında kafadan sallanmış bir şekilde yazılmış. Ve satıcılara da bu yönde bilgi verilmiş, alıcılarda bu yanlış bilgiden nasibini almışlar. Umarım teleskopları incelemeden ve kullanma kılavuzlarını okumadan almıyorsunuzdur. Çünkü bu tür oyuncak teleskopların fonksiyonel rakamlarını abartarak size satmaya çalışırlar. Bu da bizden size önemli bir bilgi olsun.

Square 900x70 İle Gözlemlenecek Gezegenler

Oyuncak olarak adlandırdığımız teleskopumuz ile sadece Ay gözlemi yapabildim. Aslında Ay gözleminden de hiçbir şey anlamadığımı sizlere söyleyebilirim. Çünkü kalite açısından o kadar kötü ve rezil bir teleskop ki hiçbir şey göremiyorsunuz. Görseniz bile 625x büyütmesi ile(sözde büyütmesi) her şey matlaşıyor ve buğulu camdan bir farkı kalmıyor. Teleskopun ışık toplama gücüde zaten çok zayıf. Bu iki negatif yönü birleştiğinde ortaya sıfır gözlem durumu çıkıyor.


Square 900x70 Almalı Mıyım?

Her zaman söylüyorum; bu tür teleskoplar oyuncak sınıfına konmaya mahkumlardır. Çünkü bu tür teleskoplar size gözlem yapma fırsatı vermezler. Daha çok 0-7 yaş arasında hitap edebilecek derece teleskoplardır. O yüzden kesinlikle bu tür teleskoplardan uzak durun. Teleskop kartonu veya teleskop kullanma kılavuzunda yazan rakamlara aldanmayın. O rakamlar fabrikadan çıkarken değişiklik gösterebilir. Kısacası, bu teleskopu kesinlikle almamaya özen gösterin. İyi teleskoplamalar…

Yorum Gönder