Titan ve Teleskop Gözlemi

titan ve teleskop gözlemi

Titan ve Teleskop Gözlemi

Titan, Satürn gezegeninin en yoğun ve en büyük doğal uydu unvanını taşımaktadır. Titan’ın astronomlar tarafından en ayırt edici özelliği, Güneş Sistemi’nde rastlanılmamış şekilde yoğun bir atmosfere sahip olmasıdır. Ayrıca yüzeyinde içilebilir ve oksitlenme yapılabilir sıvı(su) içermektedir. Bu da Titan’ın Dünya’dan başka bir gök cisminde su olma ihtimalini kapsıyor. Doğal uydu ismini ise Yunan mitolojisinde ki Titan tanrılarından almıştır.Titan’ın Fiziksel Özellikleri

Titan’ın yüzeysel biçimi yoğun atmosferi yüzünden gözlemlenmese de tahminler doğrultusunda oldukça temiz ve nemli bir yüzeye sahip olduğu düşünülmektedir. Ayrıca doğal uydunun, Dünya üzerinde bulunan su maddesine benzer bir madde bulunduğuna ve bu maddenin yaşamsal fonksiyonlar içerdiğine dair bir teori vardır. Nasa tarafından heyecanla açıklanan bu konu da halen kesin bir bilgi ve tartışma konusu yoktur. Titan’ı ziyaret eden Nasa’nın görevlendirmiş olduğu insansız uzay aracı Caldari, 2005 senesinin son aylarında Titan’ın gerçek görüntüsünü ve yoğun atmosferi üzerinde bulunan grimsi bulutları gözlemlemeyi başarmıştır.

Not: Caldari uzay aracı Nasa’ya göndermiş olduğu fotoğraflarda, Titan yüzeyinde canlı minerallerin yaşacağını da kanıtlayan birtakım izlere rastlamıştır. Bu izler halen Nasa arşivlerinde saklanıyor, bu bilgi ile ilgili hiçbir söylemde yapılmamıştır.


Titan’ın Yüzeysel Şekilleri

Titan’ın hacmi Güneş Sistemi’nde bulunan Merkür gezegeninden fazladır. Ve yine Merkür gezegeninde bulunan atmosferden daha koyu bir renge, maddelere sahiptir. Yoğun atmosferi yüzünden yüzeyinde hiçbir şekilde gözlem yapılamamıştır. Ancak Nasa’nın geliştirmiş olduğu kızılötesi x ışınları sayesinde yoğun atmosferin altına inilmiş, uydunun yüzeysel biçimi az da olsa görülmüştür. Titan’ın yüzeyinde bulunan işte bazı objeler; kayalıklar, Dünya’da bulunan toprak maddelerinden daha koyu renge sahip toprak bileşimleri, kurumuş göl kalıntıları ve dağlar olmak üzere bu şekildedir.

Titan’ın yüzeyinde Ay’a benzer hiçbir krater izine rastlanılmamıştır. Bunun sebebi; sahibi Satürn’ün çekimsel gücü Titan’a gelen gök cisimlerini yani asteroid, göktaşları gibi objeleri kendine çekiyor olmasıdır. Ayrıca diğer uyduları da Satürn’ün bu etkileyici özelliğinden yararlanmaktadırlar.

Teleskop İle Titan Gözlemi

Jüpiter’in uydusu olan İo gibi sürekli Satürn’ün arkasına saklanan Titan, Dünya’dan sadece gece gözlemi yapıldığında gökyüzü semalarında gözlemlenebiliyor. Yörüngesi Dünya saati ile 19:00’dan sonra sabitleşen uydunun ayrıca gözlem yapma olanağı da oldukça sönük yıldız grupları arasındadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi; yoğun atmosfere sahip olduğundan Güneş’ten gelen ışınları uydunun tam almayışıdır. Sadece aşağıda vermiş olduğum fotoğrafta ki gibi Titan’ı gözlemleme şansınız var. İyi gözlemler diliyorum…
teleskop ile titan gözlemi

Yorum Gönder