Triton ve Teleskop Gözlemi

triton ve teleskop gözlemi

Triton ve Teleskop Gözlemi

Triton, Neptün gezegeninin en garip ve en büyük uydu niteliğini taşımaktadır. Doğal uydunun keşfini gerçekleştiren İngiliz astronom William Lassell, 1846’da ilk defa Triton’u kendi geliştirdiği aynalı teleskopu ile gözlemlemeyi başarmıştır. William, Triton hakkında ise şöyle bir ifade kullanmıştır; Güneş sisteminden olmayacak kadar genç ve farklı bir boyuta ait bağımsız doğal uydu… Triton ismini ise Neptün tanrısının oğlu Tritonian’dan esinlenerek almıştır.


Triton’un Fiziksel Özellikleri

William Lassell’in dediği gibi; farklı boyuta ait olarak görülen Triton, diğer doğal uydu kardeşlerine göre Neptün’ün çevresinde zıt bir döngüde yer almaktadır. Yani Neptün’ün doğal uyduları gibi aynı yönde değil de zıt bir yönde dönmektedir. Bu da Triton’u bağımsız ama zorla çekim gücü ile gezegene bağlamak anlamına geliyor. Astronomların düşüncesi; Triton’un kuiper kuşağında bulunduğu ve Neptün’ün çekim gücüne kapılarak, süzülerek çekildiği yönündedir. Kesin bir bilgi olmasa da en uygun teori halen bu olarak sayılmaktadır.

Triton’un boyutu neredeyse Dünya’nın doğal uydusu olan Ay boyutuyla karşılaştırılacak derecede büyük ve cüsseli bir yapıya sahiptir. Bu da Neptün’ün yörüngesine kapıldığına dair en büyük pay olarak görülmektedir. Çünkü Neptün’ün çekim gücü o kadar güçlüdür ki bağımsız uyduları, başıboş gezen gök cisimlerini ani bir tepkime ile kendisine çekebilmektedir. Ani tepkime ile çektiğinde de Neptün’ün çekim gücü uyduları paramparça ederek yok etmektedir. Fakat Triton cüsseli bir yapıya sahip olduğu için ters tepkime yapmıştır ve halen Neptün’ün çevresinde bağımlı bir şekilde dönmektedir.

Triton’un Yüzeysel Şekilleri

Nasa’nın Voyager 2 uzay aracı sayesinde haritası ve koordinatları çıkarılan Triton’un yüzeyi oldukça yaşama el verişli olarak nitelendirilmiştir. Çünkü Ay yüzeyi gibi büyük-küçük kraterler bulunmaktadır. Toprak yapısı da tahminlere dayanılarak Ay yüzeyinde ki toprak minerallerine benzediği belirtilmiştir. Triton’un yüzeyinde dağlar ve buz volkanları olduğu da uzay aracı tarafından kanıtlanmıştır. Neptün’ün çekim gücüne aşırı derecede kapılan uydu Triton, çekimsel güç yüzünden buz volkanlarında ki sıvıları su ve gaz yolu ile atmosfere doğru fışkırtmaktadır. Bunun en büyük sebebi; Triton’un ters bir yörünge yolu izlemesidir.

Not: Yaklaşık 200 ila 300 yıl arasında Neptün’ün çekimsel gücü, Triton’u kendisine en yakın hale yaklaştıracağı için Triton yok olup, parçalara ayrılacaktır. Kalan parçaları ise tekrardan kuiper yolculuğuna çıkacak ve Neptün’ün 1 adet doğal uydu sayısı eksilecektir.

Teleskop İle Triton Gözlemi

Güneş Sistemi’nin sonunda yer alan Neptün’ün doğal uydusu Triton’u gözlemlemek Dünya üzerinden oldukça zordur. Aşağıdaki fotoğrafta da görmüş olduğunuz üzere orta derecede bir parlaklıkta obje olarak göz merceğine yansımış. Dünya üzerinden daha büyük ve kaliteli bir şekilde gözlem yapmak, Triton için imkansız sayılıyor. Tavsiye verecek olursam; Triton’u geniş açıya sahip bir dürbün ile daha parlak ve net gözlemleme şansı yakalayabilirsiniz. İyi Tritonlamalar…
teleskop ile triton gözlemi

Yorum Gönder