Uranüs Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

uranüs gezegeni ve teleskop gözlemi

Uranüs Gezegeni ve Teleskop Gözlemi

Uranüs, Güneş Sistemi’nin yedinci gezegeni olarak bilinmektedir. Jüpiter, Satürn’den sonra en büyük gaz devleri arasında yerini alır. Gezegeninin bilinen, kendine bağımlı 27 adet doğal uydusu bulunmaktadır. Uranüs, ismini ise, Yunan mitolojisinde ki gök tanrısı olan Uranos’tan almıştır. Uranos kelimesi sonradan latinceleştirilerek, Uranüs olmuştur.Uranüs Gezegeninin Fiziksel Özellikleri

Uranüs, Güneş etrafında ki devrini tam 84 yılda tamamlar. Diğer gezegenlere kıyasla, gezegenin şekli eliptik olarak bilinir. Kütlesi diğer gezegenler gibi değişiklik gösterse de Dünya’ya benzer hiçbir yanı yoktur. Örneğin, Uranüs gezegeninin kütlesi Dünya’dan yaklaşık 14 kat daha büyüktür. Hacmi ise yaklaşık 60 katı olarak hesaplanmıştır. Gezegenin sahip olduğu halkalar, Satürn’ün halkalarına benzerliğiyle de bilinir. Fakat Satürn’ün halkaları kadar koyu ve belli değildir. Uranüs’ün halkaları, on katmandan oluşur, halkaların her katmanı yaklaşık 1’er metre boyutundadır. Halkaların rengi ise açık kurşun grisi olarak gözlemlenmiş ve her katmanda aynı koyuluğa sahip olarak nitelendirilmiştir.

Gezegenin atmosferi diğer gezegenler gibi ince tabanlı değil, oldukça kalın ve koruyucu bir etkiye sahiptir. Uranüs’ün atmosferinde ki aktif sıcaklık yaklaşık olarak 55k olarak ölçülmüştür. Atmosfer basıncı sonucu rüzgar hızı ise 20-200 m/s olarak değişiklik gösteren bir rakamsal döngüye sahiptir. Atmosferi birleştiren yapılardan bazıları; Helyum, metan, aerosoller olarak tespit edilmiştir.

Uranüs Gezegeninin Yüzeysel Şekilleri 

Gaz devlerinin yer kabuğu olmasa da çekirdek tabanlı bir mekanizmaları vardır. Uranüs’ün bu çekirdek mekanizması kendi kendini öldürebilecek bir ısıda olup, çekirdeği her yıl birer birer eritmektedir ve tekrardan iyileştirebilmektedir. O yüzden Uranüs’te yaşamsal ve maddesel hiçbir döngüye rastlanmamıştır. Çekirdek içinde bulunan maddeler ise şöyledir; metan, amonyak, asitli su olarak tespit edilmiştir.

Teleskop İle Uranüs Gözlemi

Dünya’dan gözlemlemesi en zor gezegenlerden biri olan Uranüs, kaliteli ve pahalı teleskoplar ile incelenmesi gerektiği, zorunlu kılınan tek gezegendir. Çünkü gözlem yaptığınız teleskopun işlevsel özellikleri çok önemlidir. Aşağıda vermiş olduğum fotoğrafta ki gibi bir gözlem yapma şansı elde etmek istiyorsanız; şehirden uzak, ışık kirliliğinin olmadığı yerleşkelerde gözlem yapabilirsiniz. Fakat az öncede söylediğim gibi kaliteli ve pahalı teleskoplar ile anca bu görüntüyü yakalayabilirsiniz. Diğer türlü parlak bir yıldız olarak gözlemleme şansınız olacaktır. İyi Uranüs gözlemleri
teleskop ile uranüs gözlemi

Yorum Gönder