Uzay Mekikleri ve Teleskop Gözlemi

uzay mekikleri ve teleskop gözlemi

Uzay Mekikleri ve Teleskop Gözlemi

Uzay mekikleri, insanlı uzay görevlerinde en önemli araçtır. Çünkü mürettebatı sağlıklı ve güvenli bir şekilde dış etkenlerden korur. Hatta uzun süren görevlerde, astronotlar uzay mekiklerinin içinde tüm ihtiyaçlarını giderirler. Mekikleri insanlı uzay projelerinde ilk kullanan ve yapımını üstlenen uzay şirketi Nasa olmuştur. 1981 yılının son aylarında kullanmaya başlamış olup, başarılı bir şekilde atmosfer dışına çıkartılmıştır. 1981 yılından itibaren Nasa, günümüz teknolojisi ile donattıkları uzay mekiklerini kullanmaktadır. En güvenilir uzaya taşıma araçları olarak da bilinmektedir.

Ayrıca uzay mekiklerinin her uzaya çıkışından ve inişinden sonra, onarım ve temizleme işlemleri yüksek maliyetli olduğu için Nasa, aynı mekikleri kullanmaktadır. Uzay mekiklerinin sadece atmosfer dışına çıkması demek, yaklaşık 50 milyon dolar gibi bir masraf demektir. Bu yüzden Nasa’nın mekiklere ayırdığı bütçe olağanüstü bir seviyededir.

Uzay Mekiklerinin İç Özellikleri

Uzay mekiklerinin iç özellikleri 3 ana temele dayanır. Bunlar; katı ve gaz iticileri, yakıt sarnıcı ve son olarak yörünge sabitleyicidir.

Katı ve Gaz İticileri

Uzay mekiğinin arka kısmında bulunan ve renkleri turuncuya çalan 2 çeşit, güçlü roketlerdir. Bu tür roketler uzay mekiğinin kalkışında kullanılır ve genellikle katı roket ile beslenmesi sağlanır. Atmosferin dışına çıktığında ise katı yakıt ile beslenmesi durdurulup, gaz yakıtına geçirilir. İlk kalkış anında katı yakıtın verilmesinin sebebi; herhangi bir itme kuvvetine karşı, patlama gibi sorunlarının yaşanmaması içindir.

Bu 2 güçlü roket sayesinde mekik atmosferden çıktığında, alt kısımlarından büyük paraşütler açılır ve Nasa’nın belirlemiş olduğu okyanus koordinatlarına düşer. Hazırda bekleyen ekipler roketlerin kullanabilirlik raporlarını çıkartırlar ve kullanabilirlerse gemi yardımıyla roketleri okyanus dibinden çıkartırlar. Hemen ardından kara arabaları ile Nasa’nın uzay mekiği fırlatma tesislerine götürürler.

Yakıt Sarnıcı

Katı ve gaz iticilerinin tam ortasında bulunan büyük yakıt borusudur. Genellikle içerisine soğuk hidrojen gazı doldurulur. Bunun sebebi; atmosferdeki sıcak basınçtan etkilenmemesi içindir. Mekiğe bağlı sarnıç, atmosferden sonra roketler gibi paraşütle okyanusa düşürülür. Fakat roketler gibi yüzeysel sağlamlığı yoktur. Direk parçalanır ve bir daha ki fırlatmalarda kullanılamaz hale gelirler.


Yörünge Sabitleyici

Uzay mekiklerinin gövde içerisinde bulunan açılır kapaklı hidrolik sistemidir. Bu sistem genellikle uzay mekiğinin içerisinde ki mürettebatların laboratuvarlarda çalışması için yapılmıştır. Ayrıca uydu bakım ve onarım görevlerinde uydunun kaldırılması için manuel kontrol edilen bir robot kolu bulunmaktadır. Bu robot kolu, uzay mekiğinin ana motoruna bağlı kalmaktadır.

Teleskop İle Uzay Mekiği Gözlemi

Uzay mekiklerini sürekli gözlemlemeniz imkansızdır. Çünkü her gün havalanan uzay mekikleri yoktur. Sadece uzay istasyonuna kargo taşıdığı veya bir uydunun acilen bakıma alınması ile Nasa’nın sitelerinde vermiş olduğu güne bağlı kalarak atmosfer dışındayken izleyebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta uzay istasyonuna astronotların ihtiyaçlarını taşıyan bir kargo mekiği gözlemini görüyorsunuz. Aynalı teleskop ile gözlemlenen bu mekik, 2013 yılında çekilmiştir. Sizde gözlem yapabilmek için, Nasa’nın veya farklı uzay şirketlerinin uzaya mekik gönderme haberlerini takip edebilirsiniz.
teleskop ile uzay mekiği gözlemi

2 yorum

Uzay mekiklerini çok merak ediyordum. Uzay mekikleri dışardan gerçekten harika gözüküyor ayrıca. :D

Yanıtla

Bir ara bu uzay mekiklerine fazla merak salmıştım. Hatta bir çok bilim kurgu filmleri izleyip adeta büyülendim :D Bu güzel paylaşım beni dahada meraklandırdı. Elinize sağlık teşekkür ederim.

Yanıtla

Yorum Gönder